Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

25 maja - św. Urbana

25 maja do czasów reformy kalendarza liturgicznego w 1970 r. Kościół rzymsko-katolicki obchodził wspomnienie św. Urbana, papieża i męczennika. Za jego wstawiennictwem modlono się o dobre urodzaje, a w jego dzień błogosławiono pola, stąd zajmował niegdyś ważne miejsce w tradycyjnej kulturze ludowej.

„Święty ten również był czczony jako patron rolników i pasterzy, który wskazywał najwłaściwszą porę sadzenia rozsady ogórków i dyni, a także siania jęczmienia, prosa i tatarki poganki (gryki)”, znajdujemy w „Dorocznych zwyczajach i obrzędach na Śląsku Cieszyńskim” pióra Jana Szymika (wyd. Sekcja Ludoznawcza PZKO). Wzywano go również o pomoc podczas burz. „Gdzieniegdzie w tym dniu poddawano obrzędowi sakralnemu małe dzwonki używane potem przez lud podczas burzy, ale też podczas grożącej powodzi i do zawieszania bydłu oraz trzodzie na szyi. Miały one także skutecznie odpędzić chmury gradowe”. 

Nieznana jest data narodzin św. Urbana. Zmarł natomiast śmiercią męczeńską, ścięty mieczem 23 maja 230 r. — w dziewiątym roku swego pontyfikatu, oskarżony o nawrócenie na chrześcijaństwo pięciu tysięcy Rzymian. Podług podań wcześniej miał wprowadzić na łono Kościoła czterystu rzymskich legionistów. Uważa się też, że to on wprowadził zwyczaj, by podczas mszy św. używano kielicha i pateny ze złota lub srebra. 

Św. Urban jest patronem kilku śląskich miast, m.in. Wodzisławia Śląskiego, Raciborza i Pszczyny. Obecnie jego wspomnienie liturgiczne przypada w Kościele rzymsko-katolickim 19 maja.

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: BT

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: