2012 rok na rynku nieruchomości
Mówi się, że pomimo bardzo korzystnych obecnie cen nie ma zbyt wielu chętnych na własne „cztery kąty”. Czyżbyśmy się aż tak bali inwestycji?, a może zwyczajnie brakuje nam środków na realizację marzeń o własnym mieszkaniu?
Jaki był miniony rok i jaki będzie 2012 rok na rynku nieruchomości?
- Można zauważyć mniejszą płynność obrotu mieszkaniami używanymi. Największy wpływ na spadek popytu mają ograniczenia w programie "Rodzina na Swoim", coraz mniejsza zdolność kredytowa oraz widmo kryzysu, który ma najsilniej dotknąć Polskę w 2012 roku. W roku 2011 w porównaniu z rokiem 2010 odnotowano spadek ilości transakcji o około 20% i spadek średniej ceny 1 m² - przybliża analizę rynku nieruchomości Kazimierz Pochaba właściciel Biura Nieruchomości i Wyceny Majątku BEST - Rok 2012 pozostaje dużą niewiadomą. Rekomendacja bankowa SII, która weszła w styczniu 2012r. sprowadzi prawdopodobnie kredyty walutowe do roli marginalnej. W przypadku kredytów w złotych nastąpił spadek zdolności będący konsekwencją wyliczania jej przy założeniu maksymalnie 25-letniego okresu kredytowania. Średnio o 7%, a kwotowo o 28 tysięcy, spadła między styczniem, a grudniem zdolność kredytowa przeciętnej rodziny, która chce zaciągnąć kredyt w złotych. W styczniu skumulowały się dwa niekorzystne dla kredytobiorców czynniki – rekomendacja bankowa SII i wzrost stopy WIBOR. W 2012 roku przewidywany średni spadek cen mieszkań w Polsce wynosi 4,1%. Z wieloletnich doświadczeń rynków rozwiniętych wynika, że średni czas trwania korekty po okresie boomu jaki polski rynek nieruchomości przeżywał w latach 2003 - 2008 wynosi średnio od 5 do 6 lat czyli od 2013 roku można liczyć na stopniowe ożywienie.
Wiele biur nieruchomości uważa, że zmieniły się preferencje nabywców i aktualnie widać zdecydowanie większe zainteresowanie zakupem mieszkań tanich do remontu niż po remoncie w wyższej cenie.
Prognoza...
- W dobie trwającego kryzysu walutowego inwestowanie w nieruchomości jest dla wielu osób bezpieczną lokatą kapitału. Myślę więc, że nie należy spodziewać się w tym roku jakiś radykalnych spadków cen nieruchomości – mówi Krystian Sznapka z agencji pośrednictwa w obrocie nieruchomościami "KONTUR" - Pomimo trwającego od dłuższego czasu światowego kryzysu, ceny poszczególnych typów nieruchomości w naszym powiecie wcale radykalnie się nie obniżyły. W tej chwili zbliżone są one do cen sprzed roku i trzymają się właściwie na podobnym poziomie. I tak na przykład średnia cena 1m² mieszkania w Cieszynie waha się w przedziale pomiędzy 3000zł – 3500zł, a średnia cena 1m² działki budowlanej kosztuje w granicach 100zł/m². Oczywiście są to ceny uśrednione, bo w obrocie pojawia się dużo nieruchomości wycenianych zarówno drożej jak i taniej. Trzeba pamiętać, że na końcową cenę nieruchomości ma wpływ wiele czynników, a przede wszystkim lokalizacja, standard, powierzchnia, koszty utrzymania. Oczywiście największym zainteresowaniem cieszą się oferty atrakcyjne cenowo, jak również oferty droższe, ale położone w dobrych lokalizacjach.
BsK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.