Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

20 lat własnych rządów

Polski samorząd terytorialny ma już 20 lat. W 1990 r. ustawa o samorządzie gminnym podzieliła Polskę na gminy, powiaty i województwa, na czele których zasiedli wójtowie, burmistrzowie, prezydenci, starostowie, marszałkowie i wojewodowie.
Ta radykalna reforma sprzed 20 lat miała przede wszystkim oddać decyzje o losach miejscowości w ręce mieszkańców. To oni wybierają Radę Miasta lub Gminy, oni wybierają burmistrza. Radni i włodarze gmin i miast mają cały szereg zadań, za które są odpowiedzialni począwszy od ochrony środowiska przez gospodarkę nieruchomościami, aż po oświatę i kulturę.
Skoczowem przez 20 lat zarządzało pięciu burmistrzów. Pierwszym skoczowskim burmistrzem po reformie był Adam Wrona. Jednak jego rządy trwały raptem rok. W 1991 r. burmistrzem został Roman Sanetra a dwa lata później Witold Dzierżawski, który swoją funkcję pełnił przez pięć lat. W 1998 r. na stanowisko burmistrza wybrano Jerzego Malika, który najdłużej, bo przez dwie kadencje, piastował urząd. W 2006 r. burmistrzem Skoczowa została Janina Żagan. O tym czy pozostanie na stanowisku na drugą kadencję zdecydują mieszkańcy jesienią tego roku.
Początki samodzielności gminy Skoczów były trudne, głównie dlatego, że uczono się nowych przepisów i sprawdzano jak funkcjonują w życiu. Rada miejska pierwszy raz zebrała się 7 czerwca 1990, wówczas wybrano przewodniczącego rady oraz jego zastępców. Od tej pory zaczęto podejmować decyzje.
Pierwsze cztery lata zaowocowały otwarciem oczyszczalni ścieków, nowego targowiska oraz dwóch przychodni dziecięcych. W 1992 r. powołano Zarząd Budynków Miejskich i rozpoczęto budowę dwóch budynków komunalnych. Pod koniec 1992 r. utworzono w mieście Straż Miejską.
Rok 1995 r. upłynął pod znakiem wizyty papieża Jana Pawła II w Skoczowie. Wtedy właśnie w mieście rozpoczęto inicjatywę Panorama Sztuki Chrześcijańskiej Musica Sacra. Festiwal upamiętniający wizytę w mieście papieża organizowany jest w maju do dnia dzisiejszego.
Dziesięć lat temu otwarto basen Delfin, a rok później wybudowano korty do tenisa ziemnego. Obok budynku OSP powstało Miasteczko Ruchu Drogowego. W czwartej kadencji radni zdecydowali o budowie sali gimnastycznej w Pierśćcu i hali sportowej w Pogórzu. Zainwestowano w skoczowskie szkoły i przedszkola. Kilka placówek przeszło termomodernizację, przy Gimnazjum nr 2 w Skoczowie powstało boisko.
Skoczów promuje również znane postaci tego miasta: św. Jana Sarkandra i Gustawa Morcinka. Powstają szlaki spacerowe: Morcinkowski oraz Skoczowskich zabytków. Odnowiony zostaje Szlak Sarkandrowskic. Powstają również nowe ścieżki rowerowe.
Najnowsza historia Skoczowa to nowy budynek socjalny przy ul. Bielskiej oraz modernizowana kamienica przy ul. Mickiewicza. Gmina przebudowuje we współpracy z powiatem cieszyńskim ulice Objazdową i Cieszyńską. Remontowany jest również ciąg ulic Wiślańska - Ciężarowa.
To sukcesy – porażek, złych decyzji i nietrafionych rozwiązań również nie brakowało. Które waszym zdaniem były najgorszymi posunięciami skoczowskiego samorządu?
HBB
źródło: ox.pl
dodał: HBB

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: