Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 3029komentarzy: 0

KOBIETY BOGACTWEM ŚLĄSKA CIESZYŃSKIEGO

29-11-2016 11:00

Projekt ''Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym'' realizowało Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie razem z kobietami mającymi potrzebę działania na rzecz pozytywnych zmian społecznych w gminach powiatu cieszyńskiego w okresie od września 2015 r. do listopada 2016 r.

Poniżej zamieszamy skrótowy opis naszych naszych działań, z którymi w szczegółowy sposób można zapoznać się na stronie internetowej www.klubkobietkreatywnych i profilu na Facebooku „Klub Kobiet Kreatywnych“ oraz profilu „Projekt: Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet w życiu publicznym“.

Dwudniowe Kongresy Kobiet Śląska Cieszyńskiego - III kongres (17-18.10.2015 r.) i IV kongres (7-8.10.2016 r.), odbyły sie w siedzibach Patronów Honorowych - cieszyńskich uczelniach wyższych: w Wydziałe Etnologii i Nauk o Edukacji w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach i w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W IV kongresie Partnerem został również Zamek Cieszyn.

Uczestnikami kongresów były aktywne członkinie organizacji pozarządowych, liderki Kół Gospodyń Wiejskich powiatu cieszyńskiego i naszego Partnera - Rejonowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych w Bielsku-Białej, przedstawiciele samorządów – wicestarościna powiatu cieszyńskoego, burmistrzyni Strumienia, posłanka na Sejm RP, radne gmin, powiatu i województwa ślaskiego, przedsiębiorczynie organizujące Park Kobiet, dziekani cieszyńskich uczelni, naukowczynie tych ośrodków akademickich realizujące panele dyskusyjne, pracownice Zamku Cieszyn, nauczyciele i wolontariusze z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Wł. Szybińskiego w Cieszynie (zrealizowali zapis filmowy zapowiadający III kongres i działania projektowe), z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomiczych w Cieszynie, studenci z Wydziału Zamiejscowego w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej (relacja filmowa z IV kongresu), dzienikarze z „Głosu Ziemi Cieszyńskiej“, portalu prasowego Śląska Cieszyńskiego Ox.pl, „Dzienika Zachodniego“, protalu prasowego „Gazeta codzienna“, Telewizji Ostrava, firm: MOKATE S.A, LEROY MERLIN w Cieszynie, Spółdzielni Mleczarskiej w Skoczowie i wielu innych. Każdy z dwudniowych kongresów zgromadził po ok. 400 osób.

Kongresy zostały zilustrowane filmami zamieszconymi na YT:
III kongres https://www.youtube.com/watch?v=3yXOqQxtMpE&t=14s
IV kongres https://www.youtube.com/watch?v=rpkUQUYv4gY .

Bezpłatny magazyn „Cieszyńskie na obcasach” i jego dwie premiery w Starostwie Powiatowym w Cieszynie z udziałem dziesiątek bohaterek i autorek artykułów. Misją magazynu jest prezentowanie punkt widzenia kobiet na życie publiczne i sprawy lokalnej społeczności. Magazyn dotarł do dziesiątków tysięcy czytelniczek i czytelników, bo był dystrybowany w miejscach publicznych (numer 1 nakład 5 tys. egzemplarzy, nr 2 nakład 10 tys. egz.). Został stworzony nieodpłatnie przez animatorki sieci KIWI – Kobiecego Inkubatora Wiedzy i Inicjatyw. Cieszy nas zgodna opinia, że magazyn trafił w oczekiwania kobiet w róznym wieku i że czyta się go „od dechy do dechy“. Wolą animatorek sieci KIWI jest dalsze wydawanie bezpłatnego magazynu, do którego redagowania serdecznie zapraszamy już dzisiaj. Magazyn w dalszym ciągu będzie zajmował się informowaniem i upowszechnianiem działań statutowych Stowarzyszenia KKK oraz wymianą wiedzy i opinii o tematyce wyrównywania szans kobiet i mężczyzn w życiu publicznym i dzielenia się dobrymi praktykami w tym zakresie.

Wartością dodaną jest możliwość czytania magazynu na portalu www.issu.com:
Magazyn nr 1 https://issuu.com/cieszynskie/docs/cno_1 ,
Magazyn nr 2 https://issuu.com/cieszynskie/docs/cno_2 .

Spotkania sieci KIWI - Kobiecego Inkubatora Wiedzy i Inicjatyw w gminach powiatu cieszyńskiego. Uczestniczyło w nich ponad 270 kobiet. Działania grupy animatorek z Gminy Brenna zaowocowały utworzeniem Klubu Przedsiębiorczych „Osada Inicjatyw", Animatorki sieci KIWI są autorkami takich inicjatyw jak utworzenie ogólnodostępnej Sali zabaw dla mam i dzieci „Bawialnia“, dzięki wsparciu tej inicjatywy przez Hotel „Mercure“ w Cieszynie i Leroy Merlin w Cieszynie.

Wartością dodaną projektu jest zainicjowanie przez nasze Stowarzyszenie KKK współpracy Leroy Merlin w Cieszynie z Ośrodkiem Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświeciu, gdzie zrealizowano remont podłóg w mieszkaniach usamodzielnienia podopiecznych placówki w Zebrzydowicach.

Innym rezultatem naszej współpracy było przeprowadzenie przez kierowniczkę HR Leroy Merlin w Cieszynie w Wydziale Zamiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej szkolenia dla kobiet wchodzących na rynek pracy, powracających po przerwie, tych które pracę chcą zmienić i tych, które poszukują drogi rozwoju poprzez dalsze kształcenie.

Rezultaty tych działań zostały opisane w drugim numerze naszego magazynu „Cieszyńskie na obcasach“.

Debata oksfordzka pt. Czy warto zostać na Śląsku Cieszyńskim?, której temat został wybrany ze względu na bliską dla klas maturalnych perspektywę wyboru dalszej ścieżki edukacyjno-zawodowej. Debatę zrealizowali uczniowie i uczennice 3. I 4. klasy technikum organizacji reklamy Zespołu Szkół Ekonomiczno-Gastronomicznych w Cieszynie. Uczestniczyła w niej społeczność uczniowska, nauczyciele, Starosta Powiatu Cieszyńskiego, Przewodniczacy Rady Powiatu, Burmistrz Miasta Cieszyna i Radny Rady Miasta. Wynik debaty miał przykry wydźwięk statystyczny - na 119 uczestników, 60 osób zagłosowało przeciw pozostaniu na Śląsku Cieszyńskim, 40 osób za pozostaniem w regionie, a 19 nie miało zdania. Wynik debaty potwierdziła pisemna ankieta, w której wypowiedziało się 50 uczniów i uczennic z „Ekonoma“. Chęć wyjazdu ze Śląska Cieszyńskiego potwierdziła również sonda uliczna, którą sfilmowali debatanci dwa dni przed debatą, korzystając z obecności maturzystów innych szkół na Rynku w Cieszynie podczas akcji krwiodawstwa.

Dwie deliberacje, których celem było zgłoszenia społecznych inicjatyw przedstawicielom samorządów lokalnych. Podczas pierwszej z nich liderki życia publiczego spotkały się z przedstawicielami władz samorządowych w Wydziale Zamkiejscowym w Cieszynie Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej w ramach IV Kongresu Kobiet Śląska Cieszyńskiego, którego patronką honorową była JM Rektor WSB prof. nadzw. dr Zdzisława Dacko-Pikiewicz. Władze samorządowe reprezentował Burmistrz Miasta Cieszyna p.Ryszard Macura, Dyrektor Powiatowego Urządu pracy w Cieszynie p. Anna Stefaniak-Bacza i Sekretarz Miasta Skoczowa p. Beata Bacura. Podczas pierwszej części naukowczynie z Katedry Zarządzania WSB, zaprezentowały wyniki ich badań zrealizowanych w ramach projektu „Rola kobiet w zarządzaniu” na terenie województwa śląskiego. W drugiej cześci uczestniczki deliberacji, odwołując się do własnych doświadczeń, mówiły o determinantach ich karier zawodowych, barierach i utrudnieniach na rynku pracy, a także o umiejętnościach wyróżniających je w pełnieniu funkcji kierowniczych. Celem dyskusji była próba znalezienia odpowiedzi na pytanie na czym polega sztuka istnienia w życiu publicznym i wywierania wpływu na rozwój lokalnego otoczenia.

Druga deliberacja miała miejsce w Sali Sesyjnej Urzedu Gminy w Brennej. Uczestniczyły w niej reprezentantki Klubu Przedsiębiorczych „Osada Inicjatyw” z Gminy Brenna, które działają od ponad pół roku. Aktywność „Osady“ bierze swój początek z inicjatywy Stowarzyszenia Klub Kobiet Kreatywnych i sieci KIWI – Kobiecego Inkubatora Wiedzy i Inicjatyw. Celem deliberacji było zaprezentowanie oczekiwań dotyczących współpracy przedsiębiorczyń z Gminą Brenna oraz wypracowanie sposobu skutecznej komunikacji z władzami.

Klub z Brennej“ opisałyśmy w drugim numerze naszego magazynu „Cieszyńskie na obcasach”.

Projekt „Cieszyńskie na obcasach: aktywizacja kobiet Śląska Cieszyńskiego w życiu publicznym” został dofinansowany w ramach Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich 2015.


Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych w Cieszynie pragnie podziękować wszystkim Partnerom społecznym, instytucjonalnym i biznesowym, z którymi w praktyce realizowałyśmy istotne działania dotyczące zwiększenia aktywnej partycypacji kobiet w życiu publicznym.

W imieniu realizatora projektu - koordynatorka Roma Rojowska

Artykuł sponsorowany

źródło: Stow. KKK
dodał: NG 29-11-2016 11:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze dla tego artykułu zostały wyłączonePozostałe wiadomości

Nowy, darmowy plac zabaw w Karwinie

19-11-2017 08:15

Wiszące mosty, domki, zjeżdżalnie, wieże – nowy darmowy plac zabaw dla dzieci powstał w Karwinie.

wyświetleń: 351komentarzy: 0

Msze i nabożeństwa online

19-11-2017 06:30

Nie możesz być na mszy lub nabożeństwie? Nic straconego, zawsze możesz uczestniczyć w nich dzięki kamerom udostępnionym online. Poniżej prezentujemy listę kościołów katolickich i ewangelickich z naszego regionu, w których zostały uruchomione transmisje na żywo, również na urządzenia mobilne. 

wyświetleń: 192komentarzy: 0

Norweski triumf w Wiśle

19-11-2017 00:15

Reprezentanci Norwegii okazali się najlepsi w pierwszym drużynowym konkursie Pucharu Świata w sezonie 2017/2018. Johann Andre Forfang, Anders Fannemel, Daniel Andre Tande i Robert Johansson wyprzedzili reprezentantów Polski oraz czwórkę z Austrii. Oba te teamy uplasowały się ex aequo na drugim stopniu podium.

wyświetleń: 283komentarzy: 1

750 lat Skoczowa. Bolesław Noga

18-11-2017 21:30

Jubileusze stanowią okazję, aby na chwilę się zatrzymać, spojrzeć wstecz, podsumować to, co wydarzyło się na przestrzeni lat. Dlatego też wyszliśmy, jako Miejskie Centrum Kultury ''Integrator'', z inicjatywą zadania trzech pytań przed kamerą osobom związanym ze Skoczowem, wyraziście wkomponowanym z racji wielu doświadczeń i pełnionych przez nich ról w lokalną społeczność.

wyświetleń: 248komentarzy: 0

Kopciuszek dla 2-letniego Szymka

18-11-2017 20:15

4 tysiące złotych - tyle datków udało się zebrać wczoraj (17.11) w Szkole Podstawowej w Hażlachu, po spektaklu "Kopciuszek", który został wystawiony przez nauczycieli tej placówki. Pieniądze zostaną przekazane na rzecz chorego Szymonka Zamarskiego.

wyświetleń: 1386komentarzy: 0

''7 cudów świata i inne budowle'' - wystawa Książnicy Cieszyńskiej

18-11-2017 18:45

W czwartek (16.11) na terenie Książnicy Cieszyńskiej odbył się wernisaż wystawy "Siedem cudów świata i inne słynne budowle". Wystawa składa się z wyeksponowanych, bogato ilustrowanych dzieł, pochodzących z okresu od XVI do XIX w., są to druki ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. W czasie tworzenia wystawy zwrócono szczególną uwagę nie tylko na siedem cudów świata, ale również na inne budowle, w jakiś sposób warte zapamiętania.

wyświetleń: 197komentarzy: 0

Na żywo: konferencja prasowa

18-11-2017 18:25

Konferencja prasowa po Konkursie drużynowym Pucharu Świata w Wiśle. Polacy ex aequo z drużyną Austrii zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym inaugurującym kolejny sezon Pucharu Świata. Na najwyższym stopniu podium stanęła reprezentacja Norwegii. Na niedzielę (19.11.2017) zaplanowano konkurs indywidualny. Zobaczymy w nim siedmiu Polaków: Jakuba Wolnego, Aleksandra Zniszczoła, Dawida Kubackiego, Piotra Żyłę, Stefana Hulę, Macieja Kota i Kamila Stocha.

wyświetleń: 377komentarzy: 0

Cieszyn oczami Dariusza Orszulika

18-11-2017 18:15

Wczoraj (17.11) w galerii na piętrze Księgarni Piastowskiej w Cieszynie miał miejsce wernisaż wystawy Dariusza Orszulika "Cieszyn jest piękny".

wyświetleń: 489komentarzy: 0

Cieszyn zapalił się na fioletowo

18-11-2017 16:30

Wcześniactwo to nie wyrok, jednak ciągle wiele rodziców dzieci przedwcześnie urodzonych nie wie gdzie szukać wsparcia i pomocy. Celem wczorajszej (17.11) fioletowej akcji, która miała miejsce m.in.w Cieszynie było zwrócenie uwagi, właśnie na problem wcześniactwa. 

wyświetleń: 498komentarzy: 1

XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek

18-11-2017 15:00

W czwartek 16 listopada 2017 roku w auli Szkoły Podstawowej w Zebrzydowicach odbył się XVIII Przegląd Pieśni Patriotycznej im. Małgorzaty Papiurek – eliminacje.

wyświetleń: 300komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .