Wiadomości

Wkrótce w regionie

Kontakt24

wyświetleń: 4806komentarzy: 25

Usunięto pomnik wdzięczności Armii Czerwonej

20-07-2016 19:00

W Pruchnej usunięto pomnik wdzięczności Armii Czerwonej. Przez wiele lat właściciele ziemi, na której stał monument starali się o jego likwidację. W końcu dopięli swego.
Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej z Pruchnej, fot. mat.pras. Pomnik wdzięczności Armii Czerwonej z Pruchnej, fot. mat.pras.

Pomnik stał na działce należącej do kilku właścicieli. Postawiono go już w 1945 roku w podziękowaniu dla żołnierzy Armii Czerwonej Frontu Ukraińskiego, którzy przez około 6 tygodni prowadzili tu zacięte boje. W walce o Pruchną zginęło ponad tysiąc żołnierzy sowieckich, którzy pochodzili z różnych republik Związku Radzieckiego. Miejsce, gdzie usytuowano monument nie jest grobem zabitych. Polegli w wyniku działań wojennych żołnierze, leżą zapewne w okolicznych lasach, zakopani w masowych grobach.

W poprzednim ustroju dbano o wygląd monumentu, a także składano pod nim kwiaty. Po 1989 przestał wzbudzać zainteresowanie mieszkańców, w wyniku czego został zarośnięty krzewami i drzewami.

Po wielu latach starań właścicieli działki, na której znajdował się Pomnik Wdzięczności, zaniedbany monument rozebrano. Jako, że nie należał do gminy Strumień, nie było możliwości jego wcześniejszego zlikwidowania. Nie był także w żadnej ewidencji zabytków ani w wykazie Rady Ochrony Walk i Męczeństwa, więc o jego ochronie nie mogło być mowy.

Dyskusja o istnieniu takich pomników historii rozgorzała po wprowadzeniu przez Sejm RP ustawy dekomunizacyjnej. W Pruchnej protestów przeciwko likwidacji zaniedbanego monumentu jednak nie było.

- Z prawnego punktu widzenia pomnik został rozebrany w sposób prawidłowy. Mimo wszystko uważam, że powinno się w jakiś sposób upamiętnić żołnierzy, którzy oddali tu życie w walce. Był to pomnik postawiony nie w celach propagandowych, jak w wielu miejscach Polski, ale symbolizował on faktyczne miejsce ofiar walk. Pytanie może być w takiej sytuacji tylko jedno. W jaki sposób chcemy zachować historię tego miejsca i wielu podobnych mu w Polsce? - mówi portalowi OX.PL Grzegorz Kasztura, badacz historii regionu, twórca portalu www.front1945.cieszyn.pl , gdzie można znaleźć nader cenne informacje na temat działań wojennych w czasie II Wojny Światowej w naszym regionie.

eMBe

źródło: mat.pras./ox.pl
dodał: MB 20-07-2016 19:00
drukuj artykuł Widzisz błąd? Zgłoś go


Komentarze (25)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane. Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin.

OWCZARZY1
20-07-2016 19:08
OWCZARZY1
POMNIK WAŁĘSY ALBO RYDZYKA TAM POSTAWIĆ !!!
Agnes0011
20-07-2016 19:47
Agnes0011
No to teraz Pruchna wreszcie trafi do mediów ogólnopolskich za sprawą protestów ambasady rosyjskiej :)
janusz s
20-07-2016 21:03
janusz s
Zbytnio go niech nie rozbierają żeby go nazot nie stawiali
bynio1957
20-07-2016 22:14
bynio1957
Nie pomnik Rydzyka tylko pomnik Kaczynskiego razem małzonką tam postawić i co miesiąc obowiązkowo apel poległych
bynio1957
20-07-2016 22:14
bynio1957
Nie pomnik Rydzyka tylko pomnik Kaczynskiego razem małzonką tam postawić i co miesiąc obowiązkowo apel poległych
krolik bugs
20-07-2016 23:25
krolik bugs
Przepraszam bardzo, a kto wyzwolil ten region w 1945 roku ?
Ten pomnik powinien tam stać
lukmad7813
20-07-2016 23:58
lukmad7813
Jesli pomnik stal na prywatnej dzialce to pewno ze mieli go z tamtad usunac ale zeby zachowac pamiec mogli go umiescic na rondzie tam powstalym i nazwac rondo ich imieniem np. I wilk syty i owca cala.
satrapa
21-07-2016 08:40
satrapa
Czyżby ta, jak pisze autor artykułu ponad tysięczna liczba ofiar żołnierzy walczących, także za Pruchną była coś winna tej dzisiejszej społeczności ? albo rajcom Strumieńskim ?
Widać z tego że zakłamywanie historii i brak szacunku dla ofiar II wojny Światowej dotarł już nawet na Śląsk Cieszyński.
Pozostała modlitwa, za inicjatorów rozbiórki tego zaniedbanego pomnika.
AK47
21-07-2016 09:05
AK47
Szybko zapomniano o wyzwolicielach, teraz są wrogami.
tadek52
21-07-2016 14:46
tadek52
Jak mieszkańcom Pruchnej RUSCY dupy ratowali to było OK. a teraz im pomnik przeszkadza i to jest wdzięczność mieszkańców , pozostało się im tylko wstydzić, oszołomy.
ciamajda
21-07-2016 16:45
ciamajda
Pozostałości pomnika pewno wzmocnią niejeden fundament. Będzie chronił mieszkańców przed duchami zmarłych.
arturrow
21-07-2016 17:27
arturrow
postawmy pomnik wdziecznosci zolnierzom NSZ, bo przeciez nasze dzieci beda uczone, ze to oni nas wyzwolili ;) cokol juz jest - wypelnijmy go nowa trescia :)
Marzanna
21-07-2016 18:37
Marzanna
Jestem ciekawa kto wpadł na pomysł rozbiórki pomnika. Na pewno nie właściciele działek, bo to miejsce im na nic potrzebne domu nikt z nich nie będzie budował, krów już nikt nie wypasa. Wstyd do władz gminy Strumień. Bez względu na nasze zapatrywania trzeba uczcić pamięć tych co ten teren wyzwolili, tego ukryć się nie da. Powinno w gminie znaleźć się miejsce na postawienie pomnika upamiętniające tamte czasy. Trzeba chylić czoła przed tymi którzy oddali życia o naszą wolność bez względu na narodowość.
Cacy 3
21-07-2016 18:49
Cacy 3
Za bardzo nie ujadajcie bo będziecie mieli do czynienia z Jarem i Antkiem tzn z tymi co piszą "nową 'ch'istorię".
kukuł
21-07-2016 21:55
kukuł
Popytajcie starszych ludzi a szczególnie panie jak wyglądało to wyzwolenie a potem komentujcie- wielcy historycy
Międzol
21-07-2016 22:27
Międzol
Jakie wyzwolenie ?? Co wy za brednie wypisujecie !!
Oni nas zniewolili w 1945 na następne 50 lat (jak nie na dłużej)!
Innym bohaterom nie wystawiali pomników, tylko swoim nawalili pomników i innych.
Bardzo dobrze że zlikwidowali, tylko dlaczego dopiero teraz (tym bardziej że stał na prywatnej posesji).
SOLIDMAR
21-07-2016 23:04
SOLIDMAR
Dokładnie, ruska hołota ,nie wyzwalała tylko grabiła i gwałciła , dawno trza było porządek z tym kamieniem zrobić.
krzysztof.mm
22-07-2016 07:52
krzysztof.mm
A propos "jakiego wyzwalania" i "zniewalania", "ruskiej hołoty" i "grabieży",
które to określenia tych powyżej pożal się Boże 'specjalistów' od historii do ekstazy nerwowej doprowadzają.

To szkoła goebelsowskiej propagandy.
"Ruska hołota" itepe to ulubiony slogan niedobitków volksdojczów, które przez przypadek nie zdążyły uciec do III Rzeszy przed majem '45. To terminy używane najczęściej przez cichych zwolenników Hitlera, apologetów wermachtu i SS.I ch rodzicom i dziadkom całkiem nieźle się powodziło w czasie wojny. Wszystko by było dalej ok, gdyby nie ta 'ruska hołota'..

Ci poprawiacze historii lubują się w podkreślaniu, jakie to nieszczęście przyszło ze wschodu - i ani słowem się nie zająkną, że samo się ono tu nie wpraszało. Że to Hitler na lufach pancernych dywizji wysłał do Moskwy zaproszenie do odwiedzin. Że to niemiecka machina wojenna paląc i mordując wszystko co żywe torowała drogę na Berlin dla Armii Czerwonej.
6 lat niemieckiej okupacji i bestialstwa, jakie ona przyniosła - nie robi na nich wrażenia. Ruscy sołdaci, co wygłodzeni i wynędzniali, gnani jednym terrorem przeciw drugiemu przetoczyli się w wojennym amoku przez te ziemie - to oni mają być winni największych niegodziwości czasu wojny.
Ta narracja bardzo jest dziś bliska tzw. "środowiskom patriotycznym" - faszyzującym nacjonalistom.

A wracając do dnia dzisiejszego: gdyby nie internet i komórki, mielibyśmy pod rządami bandy kolesiów z pisu zniewolenie bardziej dotkliwe, niż za Gierka i Gomułki. Metody Goebbelsa to owych kolesiów podstawowe narzędzie propagandowe.

Grabieże na naszym wspólnym mieniu, jakich ta banda dokonuje, bezczelnie i w świetle reflektorów, nie mają sobie równych w historii wolnej Polski i porównanie ich do najazdu hord barbarzyńców jest tym razem jak najbardziej na miejscu. O tyle boleśniejsze, że rękami naszych sąsiadów, znajomych, ziomów dokonywane.

Gwałt zadawany regułom demokracji, naszym prawom i swobodom obywatelskim w niczym w swej bezczelnej brutalności nie ustępuje praktykom bolszewickim.

Nowa władza burzy stare pomniki i masowo stawia swoje własne.
No niech stawia. Za te zburzone pewnie przyjdzie nam jeszcze zapłacić. Te nowe - i tak długo nie postoją.

To tyle dla przywrócenia zdroworozsądkowych proporcji w temacie.
knefel
22-07-2016 15:04
knefel
ja-sio krzysio, zdrowy rozsądek na pewno ci nie grozi, ale uważaj na biegunkę.
Międzol
22-07-2016 16:13
Międzol
Panie Krzysztofie.
Według Pana mamy być wdzięczni Armii Czerwonej że uwolniła nas od jednych prześladowców, a zastąpiła ich drugimi ??
Nikt tu nie pochwala Hitlerowców, a komentarze dotyczą tego artykułu, który jest o pomnikach Sowieckich, a nie Hitlerowskich.

I to co napisałeś, to nie zdroworozsądkowe, wręcz wybielające, bo pochwala metody, które Armia Czerwona stosowała na terenach "wyzwolonych".
krzysztof.mm
22-07-2016 21:53
krzysztof.mm
Zrównywanie zbrodni hitlerowskiej agresji i okupacji z działaniami wojsk sowieckich i późniejszych władz pod rosyjskim protektoratem jest tak absurdalne, że nie podejmuje wątku.

Żołnierze sowieccy nie wstępowali dobrowolnie do armii, nie szli z radością do ataku kiedy przeganiali z Polski wojska niemieckie. Ginęli masowo na cudzej ziemi, na którą wkroczyli w efekcie wojennej zawieruchy. Rabowali, gwałcili? Zapewne - wojna to zawsze jest gwałt, grabieże, śmierć. Czegóż oczekiwać?...

Uśmiechniętych panów w mundurach rozdających dzieciom cukierki można zobaczyć jedynie na filmach propagandowych.
Polscy żołnierze w Afganistanie ostrzelali z moździerzy Bogu ducha winną wioskę Nangar Khel, zginęło 6 osób w tym 4 kobiety i dziecko, wiele osób ciężko rannych. Wojska ONZ w Afryce oskarżane o masowe gwałty i inne zbrodnie. To pierwsze z brzegu, wszystkim nam znane fakty - aż się nie chce dalej wymieniać.
Taka fajna jest wojenka, na którą znów naszych braci i synów chcą wysyłać wąsaci i brzuchaci politykierzy od Kaczyńskiego.

Tym wszystkim młodym chłopakom, Iwanom, Saszom, Andriuszom, bezimiennym, których zły los i nagan oficera politycznego przywiodły na naszą ziemię i na niej zginęli - należy się już nie po chrześcijańsku, ale tak najzwyczajniej po ludzku, nasza pamięć i godne miejsce pochówku.
I my, Polacy, od ponad tysiąca ponoć lat chrześcijanie, mamy z tym nieraz wielki problem.
Rozgrywający najniższe ludzkie instynkty i emocje cyniczni politykierzy nie wahają się rozgrywać dla swych celu tematu grobów i pomników stawianych sowieckim żołnierzom.
A czemuż by nie, skoro nawet trupy smoleńskiej katastrofy wyciągają z grobów by nimi grać o władzę.

Ohyda.
Międzol
23-07-2016 00:17
Międzol
Nie podejmę się polemiki czy Rosjanie wstępowali do armii przymusem, a Niemcy dobrowolnie (myślę że tak jak Ty piszesz nie jest do końca).
Za to że Armia Czerwona walczyła o naszą "wolność", nie wolno ich rozgrzeszać!!

Nikt nie odbieram im godnego pochówku, bo nikt nie chce likwidować grobów, tylko likwidować propagandowe pomniki itp.
Międzol
23-07-2016 00:17
Międzol
Nie podejmę się polemiki czy Rosjanie wstępowali do armii przymusem, a Niemcy dobrowolnie (myślę że tak jak Ty piszesz nie jest do końca).
Za to że Armia Czerwona walczyła o naszą "wolność", nie wolno ich rozgrzeszać!!

Nikt nie odbieram im godnego pochówku, bo nikt nie chce likwidować grobów, tylko likwidować propagandowe pomniki itp.
ciotka matylda
25-07-2016 13:36
ciotka matylda
Wiadomość z ostatniej chwili. Z dokumentów ukrywanych przez wdowę Kiszczakową wynika,że wyzwolenia tej miejscowości dokonał Jarosław K. wraz z Antkiem M.
308_MiGol
26-07-2016 06:51
308_MiGol
Tutaj historyczne, wykonane w 2009 roku, zdjęcia tablic nieistniejącego już dzisiaj pomnika w Pruchnej:

http://front1945.cieszyn.pl/aktualnosci/266-komunikat-24-07-2016

Moim zdaniem w Pruchnej powinno się znaleźć miejsce na upamiętnienie wydarzeń z lat 1939-1945 pomnikiem z tablicą poświęconą pamięci mieszkańców Pruchnej poległych, zamordowanych i represjonowanych przez hitlerowski i stalinowski totalitaryzm podczas II wojny światowej oraz ofiar walk frontowych toczonych w tym miejscu pomiędzy wojskami niemieckimi a sowieckimi zimą i wiosną 1945 roku.

Z poważaniem
Grzegorz Kasztura
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.

Pozostałe wiadomości

Umiarkowany stopień niepełnosprawności - ulgi i uprawnienia

23-03-2018 10:45

Zespół orzekający o stopniu niepełnosprawności po przedstawieniu wymaganych dokumentów przyznaje jeden z trzech stopni niepełnosprawności: znaczny, umiarkowany, lekki lub wydaje decyzję odmowną. Osoby z orzeczonym stopniem niepełnosprawności mogą korzystać z przysługujących im ulg i uprawnień.

wyświetleń: 163komentarzy: 0

Żegnali smog - Ustroński Alarm Smogowy

23-03-2018 09:05

Nadejście kalendarzowej wiosny, to szansa na pożegnanie smogu. Duża ilość pyłów zawieszonych w powietrzu to w dużej mierze wynik procesów spalania w domowych piecach, a co za tym idzie, wraz z końcem sezonu grzewczego, jakość powietrza znacznie się poprawia. Pierwszego dnia wiosny (21.03) smog został symbolicznie pożegnany przez Ustroński Alarm Smogowy.

wyświetleń: 149komentarzy: 0

Odznaka dla dawcy

23-03-2018 07:25

Podczas ostatniej sesji RG Chybie, uroczyście wyróżniono mieszkańca Mnicha – Jacka Orawca, który uhonorowany został odznaką „Zasłużony dla Zdrowia Narodu”.

wyświetleń: 399komentarzy: 0

Światowy Dzień Wody w ZST

22-03-2018 20:15

Światowy Dzień Wody, który obchodzony jest właśnie dziś (22.03) świętowali m.in. uczniowie Zespołu Szkół Technicznych im. płk Gwidona Langera.  Jak na Dzień Wody przystało wszystko kręciło się wokół tego ważnego dla ludzkiego organizmu napoju życia.

wyświetleń: 405komentarzy: 0

Portal OX.PL poleca!

22-03-2018 18:20

Jakie imprezy odbywać będą się w najbliższym czasie w regionie? Czego nie wolno przegapić? Zapraszamy Was na kolejny odcinek wideozapowiedzi.

wyświetleń: 292komentarzy: 0

Wkład Zaolzia w odrodzenie RP

22-03-2018 17:10

W środę (21.03) w ramach działań Koła nr 2 Macierzy Ziemi Cieszyńskiej "Mały Jaworowy" oraz Osiedlowego Centrum Kultury i Rekreacji w Cieszynie odbyło się spotkanie z dr inż. Stanisławem Gawlikiem, który pokrótce przybliżył co działo się na terenach Zaolzia w 1918 roku oraz jaki miało to związek z odrodzeniem RP.

wyświetleń: 231komentarzy: 0

Zakład o Sztukę - wernisaż

22-03-2018 16:00

W środę (21.03) w Ulu Kultury - Pracowni Dobrych Praktyk odbył się wernisaż wystawy "Zakład o Sztukę". Na wystawę prace przygotowało siedmiu artystów, którzy tworzą technikami takimi jak: animacja, fotografia, grafika, malarstwo, obiekt i rzeźba. Wystawa towarzyszy obchodom 50-lecia Uniwersytetu Śląskiego.

wyświetleń: 383komentarzy: 0

Jeszcze żaden z Polaków nie był w rankingu tak wysoko jak Błachowicz

22-03-2018 15:15

No i mamy to, czego się spodziewaliśmy. Jan Błachowicz, który w ostatnią sobotę (17 marca) pokonał Jimi'ego Manuwę, awansował do czołowej "10" w rankingu dywizji półciężkiej UFC.

wyświetleń: 668komentarzy: 1

Ustroń: sesja RM - na żywo

22-03-2018 13:55

Transmisja na żywo Sesji Rada Miasta w Ustroniu.

wyświetleń: 1005komentarzy: 0

Tu jest życie, tu jest dom

22-03-2018 12:15

Do swoich pokojów mieli wrócić po kilku tygodniach, wrócili po kilku miesiącach. Na szczęście dzieci z Ośrodka Pomocy Dziecku i Rodzinie w Międzyświęciu mieszkają już w swoim domu. W ubiegłym roku, 7 lipca, potężna wichura, zerwała dach z ich mieszkania.

wyświetleń: 800komentarzy: 0
Kontakt z redkacją .