Duch pokornieje... trudna rada... XIV edycja Ogólnopolskiego Konkursu Sztuki Nieprofesjonalnej im. Emilii Michalskiej
Celem konkursu jest przypomnienie sylwetki wyjątkowej artystki, nie z wykształcenia, ale z powołania, z potrzeby serca. Konkurs ma promować sztukę w zakresie twórczości, którą zajmowała się Emilia Michalska: poezja, malarstwo i szeroko pojęte rękodzieło artystyczne, kultywować tradycję ludową i integrować środowiska twórcze z Polski i Czech (konkurs ma X edycję po stronie czeskiej). Mottem konkursu są słowa z wiersza poetki:
"Gdy się niepokój w serce skrada..."
"... gdy wszystko staje nam naprzeciw,
duch pokornieje... trudna rada...
dorośli znów jesteśmy dziećmi"
W konkursie mogą startować twórcy zrzeszeni lub nie, nie mogą być jednak związani zawodowo z prezentowaną dziedziną twórczości. Żeby wziąć udział w konkursie należy dostarczyć osobiście lub pocztą do siedziby organizatora - MGOK w Strumieniu; ul.Młyńska 14 w terminie od 17 do 21 listopada:
2 prace (konkurs plastyczny) wykonane dowolną techniką o formacie nie większym niż 80x60
3 prace (konkurs poetycki)
Komisja konkursowa oceni prace pod kątem: zgodności z tematem konkursu, ogólnego wyrazu artystycznego i poziomu wykonania. Najlepsi twórcy zostaną uhonorowani nagrodami pieniężnymi. Szczegóły w REGULAMINIE
Emilia Michalska (ps. Ewa Urbusiowa, Kalja) urodziła się 7 lipca 1906 roku w Pruchnej. W latach 1912-1920 uczęszczała do szkoły ludowej, a następnie do jednorocznej szkoły gospodarstwa domowego. Większość życia spędziła w rodzinnej miejscowości, gdzie pracowała z mężem na gospodarce. Debiutowała w 1930 roku w krakowskim czasopiśmie "Rola". Jest autorką kilku tomików poetyckich: Zapach ziemi (1973), Chłopskie słowo (1977), Chylą się moje dni (1980), Jesienne liście (1981), Cieszyńskie kwiaty (1989), Zmagania z czasem (1994), Chcę żyć, a nie być (1998). Pisała wiersze, bajki ludowe, ballady, pastorałki, gawędy, opowiadania i utwory sceniczne. Zajmowała się także malarstwem. Zmarła 24 października 1997 w Cieszynie, została pochowana w Pruchnej. W jej rodzinnej wsi znajduje się Izba pamięci Jej imienia.
- To artystka, a zwłaszcza poetka, która potrafiła z pełnym powodzeniem odziedziczone wartości kultury ludowej wprowadzić w krąg odczuwania i wyrażania wspólny dla wszystkich Polaków. Za swoje prace otrzymała liczne nagrody i wyróżnienia - informują organizatorzy konkursu.
Pisaliśmy:
Emilia Michalska patronowała poetom i artystom
vdka
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.