Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Bohaterscy legioniści

Podczas ostatniej, sierpniowej sesji Radni Sejmiku Śląskiego podjęli uchwałę ws. uczczenia Ślązaków walczących w Legionach Polskich.

Radni Sejmiku przyjęli okolicznościowe oświadczenia w sprawie setnej rocznicy wybuchu I wojny światowej, 95. rocznicy wybuchu I Powstania Śląskiego i uczcili pamięć Ślązaków walczących w szeregach Legionów Polskich w setną rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego.

- W podjętej 100 lat po wybuchu I wojny światowej uchwale Sejmik Województwa Śląskiego pragnie upamiętnić poległych podczas tej wojny: żołnierzy wszystkich polskich formacji zbrojnych, Polaków walczących w trzech armiach zaborczych oraz wszystkich tych, którzy zginęli na skutek działań wojennych na ziemiach polskich - podaje biuro prasowe Woj. Śląskiego. „I wojna światowa (…) stała się w Europie trwałym elementem zbiorowej świadomości historycznej jako straszliwe ostrzeżenie przed możliwością zagłady całych państw i narodów. Dla Polski pokój kończący ten straszliwy konflikt kojarzyć się będzie jednak na zawsze z odrodzeniem polskiej państwowości po 123 latach niewoli” – czytamy w oświadczeniu.

Radni podjęli uchwałę w sprawie przyjęcia oświadczenia dotyczącego uczczenia Ślązaków walczących w szeregach Legionów Polskich w setną rocznicę wymarszu z Cieszyna Legionu Śląskiego. - Przyjęte oświadczenie jest znakiem złożenia hołdu i wyrazów wdzięczności synom Ziemi Śląskiej, którzy w 1914 r. w legionowych szeregach poszli w bój za Polskę - czytamy na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Jednocześnie Sejmik apeluje do instytucji, organizacji i osób o podjęcie wszechstronnych działań na rzecz należytego upamiętnienia dokonań i losów śląskich legionistów, nade wszystko zaś o wdrożenie systematycznych badań i studiów mogących przywrócić pamięć o Ślązakach, którzy z myślą o niepodległej Rzeczypospolitej nie zawahali się poświęcić życia.

Legion Cieszyński został utworzony w 1914 roku w Cieszynie z około 600 ochotników ze Śląska Cieszyńskiego oraz Pogranicza Morawskiego. Byli wśród nich zarówno zwykli rolnicy, robotnicy, jak i uczniowie, nauczyciele. Wśród legionistów byli m.in. Emil Duda, Józef Gajdzica, Feliks Hajduk, Jan Raszka, Tadeusz Reger.

Inicjatorami powstania oddziału w odpowiedzi na wezwanie Józefa Piłsudskiego byli komendant Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół i dyrektor szkoły Macierzy w Cieszynie Hieronim Przepiliński oraz nauczyciel Jan Łysek. Legion uformował się w tzw. Parku Sikory, położonym w Cieszynie nad lewym brzegiem Olzy. Powstał on na bazie drużyn polowych śląskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Gimnastycznego Sokół, których komendantem był Hieronim Przepiliński.

Legioniści cieszyńscy włączeni zostali potem do Legionu Wschodniego i walczyli w kampaniach w Karpatach, Basarbii, na Bukowinie i Wołyniu - brali udział m.in. w bitwie pod Mołotkowem i pod Kostiuchnówką, gdzie poległ dowódca kompanii, porucznik Jan Łysek. Czyn śląskich legionistów upamiętnia w Cieszynie  Pomnik Ku Czci Legionistów Śląskich Poległych za Polskę zwany potocznie cieszyńską Nike lub Ślązaczką zaprojektowany i wykonany przez polskiego rzeźbiarza z Zaolzia Jana Raszkę.

Zobacz również:

Śląska Nike powróciła

źródło: OX.PL/mat.pras.
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: