Ikony Śląska z naszych stron
–Jestem świadoma wielkiej wagi Godła i pełna szacunku dla Członków Kapituły, skupiającej grono nie tylko prominentnych osobistości, ale przede wszystkim – ludzi związanych całym sercem ze Śląskiem, z jego gospodarką i kulturą. Zdaję sobie również sprawę z tradycji, która towarzyszy Godłu i jego idei, realizowanej od szeregu lat pod nazwą „Śląskich Oskarów” – z inicjatywy JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego i zasłużonego tygodnika „Goniec Górnośląski”. Wszystko to sprawia, że prestiżowe Godło Promocyjne przyjmuję jako osobiste zobowiązanie – takie słowa do kapituły konkursu skierowała Teresa Mokrysz.
Nie tylko ona otrzymała Ikonę Śląska. Nagroda przypadła też Leszkowi Łazarczykowi z firmy Linter Group S. A., który prowadzi kompleks Zagroń w Istebnej.
Nagroda ma już swoją dziesięcioletnią tradycję. Przyznawana jest z inicjatywy tygodnika regionalnego Goniec Górnośląski i JM Rektora Uniwersytetu Śląskiego. Przez wiele lat przyznawane były nagrody Godła Promocyjnego Śląski Oskar, jednak wyróżnieniem zainteresowała się hollywoodzka Akademia Filmowa, która nakazała kapitule zmianę nazwy. Tym samym zamiast Oskarów przyznawane są Ikony. Nagrodą uhonorowano między innymi: Wojciecha Kilara, Henryka Mikołaja Góreckiego, ks. arcybiskupa Damiana Zimonia, Arcyksiężną Marię Krystyna Habsburg, Adama Małysza, Ireneusza Dudka, Artura Rojka z zespołu Myslowitz, Józefa Skrzeka, a ostatnio prof. Jerzego Buzka, Mirosława Neinerta i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Katowicach. W tym roku pośród laureatów prócz osobistości ze Śląska Cieszyńskiego znaleźli się też m.in.: Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego, Zygmunt Łukaszczyk, Wojewoda Śląski oraz Miasto Bielsko-Biała.
KOD
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.