Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zwierzęta nie śpią, bo nie ma zimy

Śnieg to życie dla lasu. Jednak nie licząc kilku dni opadów, tej zimy śniegu jest jak na lekarstwo. Nic więc dziwnego, że gatunki zwierząt, które zazwyczaj o tej porze roku śpią w najlepsze, odpuszczają zimową drzemkę. Leśnicy z Nadleśnictwa Wisła spotkali już nawet salamandry plamiaste. Beskidzkie lasy walczą ze zmianą klimatu.

 Mimo opadów śniegu w górach, nie jest go aż tyle, aby móc powiedzieć, że zagościła prawdziwa zima. Gatunki zwierząt, które zapadały w zimowy sen, w niższych partiach gór spacerują w najlepsze, bo pogoda przypomina raczej tą jesienną, niż zimową. Jak mówi st.spec.SL Magdalena Mijal, rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wisła ten sezon zimowy jest wyjątkowy pod względem temperatur, choć Beskidy od kilku lat zmagają się ze zmianami klimatu.

Przez kilka ostatnich lat, z pominięciem ubiegłego roku, mamy do czynienia z zimami, które nie są ani śnieżne, ani mroźne. Ten sezon zimowy jest wyjątkowy pod tym względem, a wpływa na to szczególnie brak ujemnych temperatur. W wyższych położeniach górskich, szczególnie w rejonie rezerwatu Barania Góra zima trwa w najlepsze, natomiast w niższych położeniach górskich obserwujemy nietypowe zachowania zwierząt, takie jak niepełny sen zimowy borsuków, które opuszczają swoje nory, a nawet wyjątkowo wczesna, jak na tę porę roku aktywność płazów – spotykaliśmy już salamandry plamiste! – podkreśla Magdalena Mijal.

Okazuje się, że niektóre gatunki już czują wiosnę. – Część gatunków ptaków nie odleciała w ogóle na zimę, a te, które zostały – zaczynają już śpiewać – dodaje.

Jednak jak zapewnia Nadleśnictwo Wisła nie odnotowano kłopotliwych zachowań zwierząt leśnych w związku ze zmianami klimatu. Raczej dostosowują się do niego i mówiąc z przymrużeniem oka - nie marudzą z powodu braku snu. – Zwierzęta dostosowują się do panujących warunków, a brak pokrywy śnieżnej w niższych położeniach górskich powoduje, że dostępność pożywienia jest większa niż zazwyczaj, co skutkuje mniejszym pobieraniem pokarmu w karmnikach i paśnikach – stwierdza rzecznik prasowy Nadleśnictwa Wisła.

redka

źródło: ox.pl
dodał: redaktor

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-02-12 08:02:23
: Bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury. W TVP mówili, że z sondaży przeprowadzonego wśród ptaków wynika, że nie odlatują nigdzie na zimę, ponieważ czują otaczający je dobrobyt. Ich sytuacja polepsza się z miesiąca na miesiąc dzięki prozwięrzęcym programom typu "śmieci do lasu +" oraz "odstrzał dzika +", co powoduje zwiększenie dostępności pokarmu. Ponadto zmiany w systemie sądownictwa zwiększają przekonanie zwierząt, że w razie wycinki dostaną prawy i sprawiedliwy wyrok gwarantujący drzewo zastępcze. Alleluja!
2020-02-12 10:58:37
donekT: Pomyśleć, że ta sytuacja trwa już od przeszło dekady i ciągle bez zmian.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: