Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Znowu zmiany w Browarze Zamkowym w Cieszynie

Przyszłość Browaru Zamkowego w Cieszynie znów jest niepewna. Pod koniec 2020 roku „ratowaniem” cieszyńskiego Browaru zajęła się spółka Felix Investments rodziny Ledów. Od lutego tego roku Browar ma jednak nowego właściciela, którym został Mirosław Gruszka, który jest także współwłaścicielem Cisowianki.

(Znowu) wielkie zmiany w cieszyńskim Browarze. Adam Leda bez udziałów w spółce został od 1 lutego 2023 roku, zaś 22 lutego odwołano go z zarządu. Obecnie wszystkie udziały są w rękach Mirosława Gruszki współwłaściciela Cisowianki. Prezesem został Michał Peschak, który do tej pory zajmował się w Browarze promocją i marketingiem, ale doświadczenie w pełnieniu funkcji prezesa już ma. Mógł się wykazać na tym stanowisku kiedy właścicielem cieszyńskiego Browaru była jeszcze Grupa Żywiec.

Co dalej z cieszyńskim Browarem tego póki co nie wiadomo. Wczoraj (10.03) jedynie na FB Browaru pojawiła się informacja  o zawieszeniu możliwości zwiedzania Browaru. Wstrzymana do odwołania została też działalność Komnaty Browaru Zamkowego Cieszyn i ogródka piwnego, a to ze względu na konieczność przeprowadzenia prac remontowo-konserwatorskich - czytamy na fanpage'u Browaru.

Adam Leda pomysłów na promocję i  „wyciągnięcie” browaru z problemów finansowych miał wiele. Co w takim razie poszło nie tak? - pytamy byłego właściciela. 

 MSZ: Po przejęciu udziałów przez nowego właściciela pojawiły się wobec Pana zarzuty, że źle Pan zarządzał Browarem?

A.Leda: Z pewnym politowaniem czytam opinie, jakoby za obecną sytuację odpowiadało złe zarządzanie moje i moich współpracowników. Ja miałem ściśle określony plan na pokrycie kosztów inwestycji, ale zostałem pozbawiony tej możliwości, bo obecny właściciel wywłaszczył spółkę mojej rodziny z Browaru. Zabrał im wszystko, a tym samym odciął mnie od jakiegokolwiek udziału w Browarze. To coś jakby posadzić Lewandowskiego na ławce rezerwowych, a potem mieć do niego pretensje, że nie oddał żadnego strzału na bramkę. Chyba wielu zapomina o tym co się działo dwa lata temu. Ten Browar miał zostać zlikwidowany. Został spisany na straty. Kiedy go przejmowaliśmy, obecny właściciel zdawał się rozumieć, że uratowanie tego Browaru będzie wymagało tytanicznego wysiłku i wielkich nakładów finansowych. Trzeba było nadgonić dekady zaległości w inwestycjach. Założyliśmy wtedy, że Browar zarobi swoją pierwszą złotówkę nie wcześniej niż po dwóch latach działalności, czyli na koniec 2022 roku. Takie mieliśmy założenia przed wojną, inflacją i całym obecnym kryzysem, w którym masowo upadają firmy z ugruntowaną pozycją na rynku. Stopy procentowe uderzyły w nas chyba najbardziej, bo zmusiły do gwałtownego przekształcenia całego portfela kredytów. Wszystko to doprowadziło mnie do wniosku, że będziemy potrzebować kolejnych dwóch lat na resuscytację, czyli że Browar zarobi pierwszą złotówkę najwcześniej na koniec 2024 roku. Mimo to już 2022 został zamknięty z zyskiem, więc fakty są takie, że zarzucanie mi złego zarządzania jest o krok od oskarżenia mnie o to, że dokonałem inwazji na Ukrainę. Oczywiście zysk ten musiałby od razu zostać przeznaczony na konieczne nakłady inwestycyjne – potrzebujemy przede wszystkim butelki zwrotnej. Ale ciekawi mnie, że akurat teraz obecny właściciel podjął decyzję o wrogim przejęciu wszystkich udziałów. Proponuję, aby każdy sam sobie odpowiedział na to pytanie, kiedy przedstawię kilka faktów na temat sprzedaży piw cieszyńskich.

MSZ: Stawiał Pan przede wszystkim na działania marektingowe - czy to nie za mało?

A.Leda: Działania marketingowe to nie jest zabawa, tylko płuca Browaru Zamkowego w Cieszynie. Bez marketingu i działalności kulturalnej ten Browar nie ma narzędzi do konkurowania z kimkolwiek na rynku. To fakt, że warzymy rewelacyjne piwo, ale faktem jest również to, że w nowoczesnych tankofermentatorach też można je uwarzyć, a zrobi się to za ułamek kosztów. Jeśli Browar ma pozostać tradycyjną manufakturą, a nie zmienić się w nowoczesną fabrykę, to widzę tylko jeden atut, który może obronić to miejsce – kultura. Kultura pracy, kultura rzemiosła piwowarskiego, kultura gościnności i dbania o swoją historię. A także rozrywka. Do tego wszystkiego potrzebny jest nie lada marketing. Stąd nasza intensywna kampania marketingowa, która doprowadziła cieszyńskie marki do powszechnej rozpoznawalności i obecności w całej Polsce. Podjęliśmy konieczne kroki do uzyskania dywersyfikacji przychodów. W tym celu pracowaliśmy nad rozbudową Komnaty, zaangażowaliśmy się w Zamek w Kończycach, w restaurację w Tychach i w planach mieliśmy kolejne obiekty. O tych planach mówiłem jasno i otwarcie podczas ceremonii 175-lecia, na którym Pan Gruszka był obecny i wydawał się wtedy z tych planów zadowolony. Tak czy owak to stąd się wziął skokowy wzrost przychodów Browaru – z 270 000 złotych w styczniu 2021 do 1 635 000 złotych w styczniu 2023. Podkreślam, że mowa o przychodach miesięcznych. Pomnożyliśmy wolumen sprzedaży sześciokrotnie w przeciągu dwóch lat! Życzę powodzenia komukolwiek, kto chciałby powtórzyć ten sukces w firmie przeznaczonej do utylizacji. Z tym większym politowaniem patrzę na działania Michała Peschaka dążące do znalezienia „haków” na mnie, aby mi udowodnić niegospodarność, szalone decyzje i kto wie, może nawet spowodowanie głodu w Afryce.

MSZ: Teraz prezesem został Pan Michał Peschak, z którym Pan współpracował.

A.Leda: Tak.Michał Peschak po raz drugi został prezesem Browaru. Pierwszy raz został nim w sytuacji, w której Browar Zamkowy w Cieszynie był odrębną od Żywca spółką, a zarazem miał gwarancję zbytu 80% swojej produkcji. I to bez żadnego rozlewu – w Cieszynie lano piwo do cystern, a potem cysterny wiozły je na rozlew do Żywca. Koniunktura była w tych latach dobra, a sytuacja gospodarcza stabilna. Najlepszym rokiem był 2019. W tym roku całkowita sprzedaż wyniosła 27 milionów 780 tysięcy złotych. Z tego sprzedaż do Grupy Żywiec wyniosła 21 milionów 783 tysiące złotych. Oznacza to, że sprzedaż piw cieszyńskich nie przekroczyła 6 milionów złotych. To jest szczyt osiągnięć ówczesnego zarządu, w roku poprzedzającym rok podjęcia decyzji o zamknięciu. Gdyby wtedy wdrożono działania, które podjęliśmy po odkupieniu Browaru od Grupy Żywiec, to dziś przyszłość Browaru Zamkowego w Cieszynie byłaby całkowicie bezpieczna, a Cieszyn byłby ważnym punktem na turystycznej i kulturalnej mapie południowej Polski. To miejsce ma niezwykły potencjał, którego nikt wcześniej nie zechciał wykorzystać. W roku zamknięcia Browar odnotował wysoką stratę i Grupa Żywiec doszła do wniosku, że nie da się go uratować.

MSZ: Jak Pan wspomina początki Pana działalności w cieszyńskim Browarze?

A.Leda: Ja zacząłem moją misję w Browarze w styczniu 2021 roku. Sytuacja wyglądała wtedy następująco: 80% biznesu wyparowało wraz z marką Brackie – kluczowym brandem, za którym do dziś niektórzy tęsknią. Spółka nie posiadała ani jednego telefonu, ani jednego samochodu, ani jednego komputera, ani żadnego innego narzędzia informatycznego, ani nawet jednego własnego urządzenia do nalewania piwa. Byliśmy w środku lockdownu, więc wszystkie lokale były zamknięte. Miałem też super niespodziankę w postaci wypowiedzianego kredytu na kwotę ponad trzech milionów złotych, co sprawiło, że jego wymagalność stała się natychmiastowa, a nasz rachunek bankowy został zablokowany. Za nic nie mogłem zapłacić, a na nikogo nie mogłem liczyć. W kolejnym dniu miałem wypłacić pierwsze pensje za grudzień. Tak wygląda obraz prawdziwej katastrofy. Bardzo pomógł mi Pan Gruszka, który powiedział mi wtedy „jesteś Prezesem, z pewnością sobie poradzisz”. I co? I mimo że sprzedaż ruszyła dopiero w czerwcu, a promocja Noszaka w nowej odsłonie w lipcu, udało nam się podwoić sprzedaż piw cieszyńskich w porównaniu do najlepszego dotychczas 2019 roku. Wszystko rozwijało się dobrze i byliśmy pełni nadziei. I co się wtedy stało? Wybuchła wojna. Globalną gospodarkę dotknęła kolejna katastrofa. A mimo to dalej notowaliśmy wzrost sprzedaży – 24 miliony złotych w 2022 roku w stosunku do 15 milionów złotych osiągniętych w 2021 roku. Tym samym osiągnęliśmy czterokrotnie większą sprzedaż piw cieszyńskich, niż miało to miejsce w 2019 roku – najlepszego roku pod poprzednim zarządem. Do Browaru zaczęły ściągać dziesiątki tysięcy ludzi, dowiadując się o naszej historii, smakując naszych piw i niosąc je w świat. To nie wzięło się znikąd. Zostało okupione ogromnym kosztem finansowym, tytanicznym wysiłkiem małego grona moich współpracowników i ambitną kampanią marketingową. Nie było mnie stać na Monikę Bellucci, ale sądzę, że Janek Błachowicz był do tego celu najlepszym kandydatem. Jak na ambasadora marki zaoferował nam atrakcyjne warunki współpracy, bo to dla niego była także inwestycja w swoją rodzinną miejscowość. Nie było mnie również stać na reprezentację narodową, ale postanowiłem wesprzeć wszystkie kluby sportowe, które nas o takie wsparcie poprosiły. Największym sukcesem na tym polu był ostatni kontrakt zawarty z klubem Podbeskidzie. Wynegocjowanie tego kontraktu kosztowało mnie wiele czasu i wysiłku.

MSZ: W wywiadach podkreśla Pan, że to co się stało w związku z przejęciem udziałów przez nowego właściciela to wrogie przejęcie. Co się stało?

A.Leda: Nie chcę wdawać się w szczegóły, ale mogę powiedzieć tyle. Wrogie przejęcie nastąpiło 1 lutego i od tamtej pory moja rodzina nie ma żadnego udziału w Browarze. Od tego czasu kontrakty są zrywane, umowy wypowiadane, Browar zostaje zamknięty na zwiedzanie, a dochodzą mnie słuchy, że pracownikom za luty pensje zostały wypłacone tylko w połowie i nie wiadomo, czy i kiedy dostaną resztę. Z żalem zbieram informacje świadczące o tym, że decyzja o zamknięciu działalności w Cieszynie została już podjęta. Mam nadzieję, że lokalne władze oraz konserwator nie dopuszczą do przekształcenia Browaru w jakiś apartamentowiec „Pod Zamkiem”. Ciągle liczę też, że udziałowcy porozumieją się w tej sprawie, co pozwoli odwrócić tragedię, która dzieje się na naszych oczach. Nie mogę powiedzieć, abym miał zaufanie do obecnego zarządu, ale w 2020 roku miałem zaufanie do Pana Gruszki. Może nie było bezpodstawne. Mimo wszystko wierzę, że Browar przetrwa i tę próbę. Dopóki stoją za nim ludzie stela, ma szansę.

 

Do tematu aktualnej sytuacji w Browarze Zamkowym w Cieszynie wrócimy. Czekamy również na komentarz nowego prezesa Michała Peschaka. 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

28
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-03-11 20:55:03
Naczelnik49: Może nowy właściciel jest lepiej poinformowany (że kryzys sie pogłębi lub wojna dotknie też Polskę) niż pan Leda i zwija biznes, bo wie że ten nie ma szans się rozkręcić w najbliższej przyszłości.
2023-03-11 20:57:41
poCieszny: jakby ten leda był taki całkiem okej to by mu browaru nie przejęli...
2023-03-11 21:31:30
hanbes: Jeśli nie wiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze. Dla mnie sytuacja jest trochę zagmatwana, poczekajmy a może coś się z tego urodzi. Nie wyobrażam sobie że zniknie Noszak...
2023-03-11 21:47:20
Naczelnik49: @hanbes: Na ten moment już znika, bo produkcja w browarze została wstrzymana...Oby tymczasowo.
2023-03-12 07:51:24
hanbes: No właśnie... Oby tymczasowo...
2023-03-12 09:54:48
Hydraulik: Bylo ; kogo rura z rana pali,na browara prosto wali. jedno male,jedno duze i przesaje palic w rurze...a teraz...dupa.
2023-03-12 09:58:57
RysiekK22: budynki browaru, oprócz tych zabytkowych , są częścią śmieciowej zabudowy , otaczającej i zasłaniającej zamek a zatem szpecącej okolicę. Wnioski, jam mniemam, oczywiste.
2023-03-12 11:10:02
w.s.b: Na Browarze w zasadzie nie ma nie zabytkowych budynków. Całość zaprojektowana przez nadwornego architekta Ksiecia Karola Habsburga Juzefa Kornhausla. Wzgórze zasłaniają drzewa od strony Olzy a nie Browar.
2023-03-12 12:03:47
RysiekK22: jeżeli tu jeszcze nie wspominałem że większość habsburskich przybudówek-narośli-nowotworów to też śmieciowa "architektura" i że jedynymi obiektami które trzeba zachować to wieża, rotunda i baszta , no to właśnie wspominam. Zasłaniające drzewa też oczywiście należy usunąć czym prędzej.
2023-03-12 12:12:27
w.s.b: W takim razie należało by usunąć ze wzgórza wszystkie zabudowania, ściąć wszystkie drzewa oraz usunąć nagromadzone warstwy ziemi by przywrócić pierwotny skalisty wygląd wzgórza bez tych wszystkich śmieciowych narośli
2023-03-12 12:41:56
RysiekK22: proszę se nie robić "jaj" . Należy zachować to co może sie wkomponować w spójny estetycznie Zamek Z Prawdziwego Zdarzenia który może i powinien być główną atrakcją turystyczną Tego Miasta. W temacie drzew to być może nie trzeba by usuwać(na razie ) wszystkich ino te wyższe które zasłaniają to coś co stoi na górze zamkowej
2023-03-12 17:20:42
harrySCI: Sylwia ty pieniążki w kopercie dostałaś za ten wpis? Z wypłatami to zalega pan Peschak i nawet nas nie poinforomował kiedy będzie druga połowa wypłaty. Ja nigdy zaległości od Pana Ledy nie miałem więc nie rozpowiadaj bzdur.
2023-03-12 17:41:29
harrySCI: Ja nie wiem gdzie jest to oburzenie ludzi które było jak Browar miał zostać zamknięty. Na Browarze wszyscy sie niepokoją. Byli już ludize z Cisowianki. Wszystko idzie na to że Browar zamkną. Ludzie od Peschaka słyszą takie rzeczy że to jest szok! Jedna pracownica była na chorobowym a wezwali ją do Browaru bo jak nie to dyscyplinarka! Ludzie wy nie macie pojęcia co się tu dzieje...
2023-03-12 18:23:48
Sylwia5656: Harry SCi:ty chyba od Ledy dostałeś kasę za wpis! Rok ZUS zaległy, wyplaty w październiku po interwencji związków zawodowych. Ile ludzi robi na produkcji? Po 12 godzin zapieprzali bez dnia wolnego, zapytaj pracowników a potem pisz bzdury
2023-03-12 20:16:45
harrySCI: Haha nawet nie zaprzeczyłaś :D Wiec jaka jest prawda to chyba każdy widzi. A może za darmo opowiadasz takie kłamstwa? Ja kasy za wpis nie dostałem ale wiesz co dostałem? Wypłatę za pracę :D i mnei do pracowników nie wysyłaj bo nim jestem i ci mogę powiedzieć że zawsze były wypłaty płacone. A ty jak widać pracownikiem nie jesteś więc mnie słuchaj. Raz było na jesień tak że nas Pan Leda przeprosił że połowa będzie w terminie a druga połowa dzień później i tak było. A ktoś ze związków to faktycznie przyjechał tyle że dopiero później, więc znowu kłamiesz. A gdzie były związki jak nasz browar zamykali? Gdzie są związki teraz jak Peschak wstrzymuje połowę wypłat i nie mówi kiedy będzie reszta? Mi na kotno jeszcze nic nie przyszło! A wypłaty miały być na piątek! I co cały weekend bez kasy. I gdzie są związki teraz? Nigdzie! A o zusie zaległym nic nie słyszałem, ale jak chcesz to się jutro dowiem i coś czuje że znowu wyjdzie kłamstwo :) Daj se siana Sylwia.
2023-03-12 20:28:17
Sylwia5656: HarrySCi :masz pojęcie skoro nawet nie wiesz ze pan Leda rok zalega z twoim ZUS! 10 stycznia mieliśmy na koncie po 1500 zł więc proszę cię ,może tobie placil regularnie ale ludziom zapieprzających przy produkcji piwa nie, prawda się sama obroni.
2023-03-12 20:37:47
doler: R.I.P. dla naszego kochanego browaru.... nie znam wszystkich faktów ale Pan Leda wygląda na człowieka z pasją. I tylko tacy ludzie tworzą coś wartościowego i nie zawsze wynik finansowy jest na 1 miejscu. Gruszka to typowy poloczek dupczybieda który dorobił się wyzyskiem... i efekty już mamy. Fajny browar ... był.
2023-03-12 20:40:22
harrySCI: Sylwia jeśli ty twierdzisz że ten zus co Leda płaci to jest "mój" albo "twój" to ty chyba nie wiesz jak działa zus :D Ale w jednym masz racje, że prawda się obroni. Więc jutro wybadam sprawę i zobaczymy :)
2023-03-13 11:21:51
AHD1000: harrySCI - to Ty Adam?
2023-03-13 14:42:52
ciotka matylda: Kurde! To Obajtek nie wiedział?! A mogliśmy mieć Browar OBAJTEK! Do OBAJTEK-PRESS mógł dołączyć ORLEN-BEER! To strata niepowetowana!
2023-03-13 15:41:30
"tom": ... spokojnie ciotka matylda: dołączy Gosposia SCI i Książe cieszyński wypnie pierś, w obronie Noszaka ;-)
2023-03-13 22:52:32
harrySCI: No i wiedziałem że kręcisz Sylwia. Nie ma zaległych składek tylko odroczone.
2023-03-13 22:53:44
harrySCI: ADHD100 to ja Adam. to ty Michał? Wogóle gdzie wy się chowacie obrońcy Peschaka? Bo w necie to was słychać ale na Browarze nie widać :D
2023-03-14 05:29:54
Sylwia5656: Tak dobrze szło Ledzie że ZUS musiał pracownikom odroczyć, że nie wiedział że trzeba płacić wyplaty, za pranie od września pracownicy kasy nie mają. Zapytaj od kiedy miał wstrzymane dostawy surowców bo nie płacił. Nie kompromitujcie się, za darmo nie wyleciał z browaru
2023-03-14 23:17:08
damix90: Fajnie by było gdyby Pan Leda wypłacił również zaległe wynagrodzenie w znaczącej kwocie firmom budowlanym wykonującym usługi do niego. Nie można się doprosić o swoje. Dramat
2023-03-20 07:49:34
Ondraszek: Ludzie, prawdy i tak nikt nie powie, ale byłbym zaskoczony gdyby w dzisiejszym świecie, było inaczej. Zawsze, a ostatnio to już jak moda, że jeśli coś jest znane, i nie daj Boże przynosi zyski to trzeba to albo przejąć, rozkraść, a jeśli się nie da to zniszczyć. Wówczas również łatwiej zarobić, bo chętnych pato-deweperow jest mnóstwo, by przerobić browar na apartamentowiec. Blisko zamku, parku, tradycji itd... Ten trend dziś króluje, i nie wierzę już w "przypadki".
2023-03-28 14:06:51
Erypcyta: Taaa... było lepiej. Wcale nie było jak się tak czyta :/ https://demotywatory.pl/5186509/Ciekawy-certyfikat-w-ce-Pierdoly--)
2023-04-17 12:16:59
Erypcyta: Adam Leda był już niewypłacalny w 2020 roku jak wszedł do Browaru Zamkowego wystarczy wejść do rejestru hipotecznego jego domu w Ustroniu KS. Wieczysta nr. BB1C/00052632/6 by się o tym przekonać . Po co ta dyskusja z jego udziałem to nie rozumiem rzeczywistości nie zamaluje bo dane są jawne a ludzie nie są głupi czasy się zmieniły i wszystko teraz widać jak na patelni sami oceńcie.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: