Znamy zwycięzców Festiwalu ''Bez Granic''
W bogatym programie 25-tego Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego „Bez Granic,” każdy z widzów mógł znaleźć coś dla siebie. Zawsze staramy się tak budować program Festiwalu, żeby był różnorodny, ciekawy. Chodzi też o to, żeby te przedstawienia wykraczały poza normę, poza poprawność, a nawet poza grzeczność. W tym roku wygrało najbezczelniejsze przedstawienie tego Festiwalu – mówi Janusz Legoń, dyrektor imprezy.
Najbezczelniejsze przedstawienie, czyli „Caryca Katarzyna” w wykonaniu Teatru im. S. Żeromskiego z Kielc. To właśnie ten spektakl kierowany tylko do widzów dorosłych zdaniem publiczności zasłużył na „Złamany Szlaban”. Caryca Katarzyna w wydaniu Wiktora Rubin i Jolanty Janiczak, to wyzwanie rzucone męskiemu światu, baśń porno, spektakl wywrotny – czytamy na stronach recenzentów. Aktorzy na scenie nie tylko opowiadali historię legendarnej Carycy Katarzyny, ale przede wszystkim chodziło o pokazanie, jak wyjątkową kobietą była główna bohaterka. Artyści stworzyli jej psychologiczny portret.
Widzowie docenili również inne spektakle.Na drugim miejscu uplasowało się przedstawienie „SAM” w wykonaniu Studia Hrdinu Praha, zaś na trzecim miejscu znalazło się „Svadectvo Krvi” OZ Kosicke divadlo, Statne divadlo, Kosice. Było kilka takich spektakli w tym roku, które pokazują stan kultury teatralnej w Polsce, Czechach i na Słowacji. Są to przedstawienia, o których się mówi – przyznaje Janusz Legoń, po czym dodaje. Zaskoczyło mnie jednak to, że na podium nie znalazł się taki spektakl jak „Klątwa” Strzępki i Demirskiego.
Podczas ostatniego dnia Festiwalu oprócz trzech głównych miejsc organizatorzy przyznali również wyróżnienia wszystkim tym, którzy pomagali i czuwali nad organizacją oraz przebiegiem całego tego międzynarodowego wydarzenia teatralnego. Dyrektor Festiwalu wspomniał o Stowarzyszeniach takich jak: SPCzS oddział regionalny w Cieszynie oraz Stowarzyszenie PUDA, bez których nie byłoby tej ważnej imprezy. Instytucje są naszymi partnerami, ale większa część pracy organizacyjnej spada na ludzi, którzy to robią w wolny czasie. Dlatego warto o nich wspomnieć – przyznał Janusz Legoń. Na zakończenie Festiwalu głos zabrał również Konsul Generalny RP w Ostrawie Anna Olszewska oraz Generalny konzul Slovenskej republiky v Krakove Ivan Skorupa.
Tegoroczny Festiwal „Bez Granic” był wyjątkowy nie tylko dlatego, że była to edycja jubileuszowa, bo 25-ta, ale również dlatego, że zbiegła się z 25-leciem przemian w Europe Środkowej. W tym roku obchodzimy dwa jubileusze: Festiwalu i Wolności. Bo przecież Festiwal został wymyślony przez ludzi, którzy działali w konspiracji. To święto, to jest właśnie nasze święto. Święto wolności jest świętem tego Festiwalu i odwrotnie i tak niech będzie. Nich to będzie też hołd dla tych kolegów, którzy wtedy, te 25 lat temu byli w te działania zaangażowani, często sporo ryzykując – mówi Janusz Legoń.
Marta Szymik
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.