Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zmiany w przepisach o opłatach za pobyt w domach pomocy społecznej

Dorosłe dziecko nie będzie musiało ponosić opłat za pobyt rodzica w domu pomocy społecznej, jeśli wykaże, że rodzic ten rażąco naruszał obowiązek alimentacyjny lub inne obowiązki rodzinne czytamy w nowelizacji ustawy o pomocy społecznej.

Przygotowana nowelizacja ustawy o pomocy społecznej przewiduje, że z opłaty za pobyt pensjonariusza w DPS-ie może być zwolniona osoba, wobec której pensjonariusz ten w przeszłości rażąco zaniedbywał obowiązki rodzicielskie, doprowadzając do ustania więzi rodzinnych. Chodzi o rażące naruszenie przez pensjonariusza obowiązku alimentacyjnego względem dziecka lub zaniedbywanie innych obowiązków rodzinnych, np. obowiązku opieki, wychowania czy utrzymania.

 Zdarzają się przypadki, gdy gminy nakładają obowiązek opłaty za pobyt w domu pomocy społecznej na dorosłe dziecko pensjonariusza, który przez lata nie utrzymywał kontaktu z rodziną i uchylał się od płacenia alimentów. Nowela ma rozwiązać ten problem, wskazując, w jakich przypadkach krewny może być zwolniony z obowiązku opłaty za pobyt pensjonariusza DPS.

Zgodnie z nowymi przepisami z opłaty zwolniona ma być także osoba, która została pokrzywdzona przestępstwem umyślnym ściganym z oskarżenia publicznego, popełnionym przez tego pensjonariusza. Dotychczas zwolnienie z opłaty dotyczyło jedynie przestępstwa z użyciem przemocy. Zwolnienie z odpłatności za pobyt członka rodziny w DPS-ie dotyczyć będzie przestępstw popełnionych zarówno na szkodę osoby obowiązanej do wnoszenia opłaty, jej małoletniego rodzeństwa lub jej rodzica (tak jak dotychczas), jak również tych, w których pokrzywdzonym jest dziecko tej osoby lub pełnoletnie – nieporadne ze względu na wiek lub stan zdrowia – rodzeństwo.

W obowiązującej Ustawie o pomocy społecznej Wskazane jest na podstawie jakich dokumentów ustalana jest sytuacja osobista, rodzinna, dochodowa i majątkowa danej osoby lub rodziny. Jednocześnie pod uwagę mogą być brane wszelkie dokumenty, które mogą określić, czy więź rodzinna była nawiązana (np. korespondencja).

 AK, inf. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: