Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zmiany w kodeksie pracy - wynagrodzenia będą jawne

Kodeks pracy to chyba jedna z najczęściej zmienianych w Polsce ustaw. W 2018 zmian było wiele, a rok 2019 również zaczyna się od zapowiadania zmian. Tym razem mają one dotyczyć ujawnienia wysokości zarobków.

Jawność zarobków ma być rozwiązaniem problemów rekrutacyjnych. Przeglądając ogłoszenia dotyczące pracy często możemy spotkać się z dużą listą wymagań, dokładnym opisem stanowiska i brakiem jakiejkolwiek informacji dotyczącej ewentualnego wynagrodzenia za pracę. Często kandydat na pracownika dowiaduje się o wysokości wynagrodzenia dopiero po przejściu kilku etapów rekrutacji, a czasem nawet w momencie podpisywania umowy.

Wysokość zarobków jest owiana tajemnicą jednak nie tylko na etapie rekrutacji. W firmach pracownicy często milczą na temat wynagrodzeń. Częściowo jest to spowodowane zobowiązaniem do zachowania tajemnicy, częściowo zaś wynika z obawy o nierówne stawki na tym samym stanowisku pracy – w takich sytuacjach, w razie ujawnienia zarobków sytuacja w firmie mogłaby stać się napięta.

Zróżnicowanie zarobków osób z podobnym stażem pracy na tym samym stanowisku i wykonujących pracę z taką samą efektywnością często jest wynikiem właśnie zachowywania wysokości wynagrodzenia w tajemnicy i braku informacji o ewentualnej stawce w ofertach pracy. Chociaż wiele osób zdaje już sobie sprawę, że w czasie rozmowy kwalifikacyjnej zdanie „Ile pan/pani chce zarobić” paść nie powinno, wciąż pytania takie się pojawiają, a pracownicy zastanawiają się, jaka jest prawidłowa odpowiedź. Przecież to rekruter powinien poinformować, jaką stawkę może zaoferować pracodawca.

W związku z tymi problemami ma pojawić się zmiana w kodeksie pracy. Przede wszystkim pojawiłby się obowiązek podawania dokładnej kwoty brutto podstawowego wynagrodzenia lub widełki dotyczące płacy na określonych stanowiskach już w samej ofercie pracy. Pracodawca zgodnie z proponowaną zmianą powinien również zaznaczyć, czy wynagrodzenie podlega negocjacji, czy nie. Dodatkowo w ofercie nie może pojawić się niższa kwota wynagrodzenia niż płaca minimalna. Za nieprzestrzeganie tych zasad pracodawcy grozić będzie kara od 1000 do nawet 30.000 złotych.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-01-17 16:05:24
666: Kapusie, lizotyłki i nepotyści, uwaga, Buka nadchodzi :))))
2019-01-17 16:58:30
bronek91: Być może tylko 666?
2019-01-17 21:28:50
rainman: Ale stawka brutto? Stawka brutto + premia miesięczna? Stawka brutto + premia miesięczna + premia kwartalna? Stawka brutto + dodatkowe nagrody okolicznościowe? Stawka brutto za okres próbny? Widzę to bardzo słabo.
2019-01-22 10:14:50
SprawiedliwyBARDZIEJ: Stawki w naszym kraju wszędzie są takie same czy to u prywaciarza czy w sądach czy w szpitalu czy w fabryce i wynosi ona minimalna krajowa ustalana przez rząd. I żaden pracodawca z własnej nieprzymuszpnej woli nie da więcej. Chyba że po znajomości synowi wujkowi albo szwagrowi. Tak że kolejny projekt to ściema i praca dla armii urzędników którzy muszą mieć pracę. Jawne wynagrodzenia...
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: