Ziemia cieszyńska profesorowi
Chociaż wyfrunął z ustrońskiego gniazda i zaczął robić światową karierę naukową, nigdy nie zapomniał, skąd pochodził, gdzie są jego korzenie. Zawsze podkreślał, że czuje się chłopem. Jak zauważa, profesor Daniel Kadłubiec, przyjaciel Szczepańskiego, jednym z pierwszych zdań w „Dziennikach” (pierwszy tom został wydany w Ustroniu w 2009 roku), było podkreślenie, że czuje się przede wszystkim chłopem.
Do uroczystości w Ustroniu zostało coraz mniej czasu. Jan mówi Danuta Koenig, naczelnik wydziału oświaty, kultury, sportu i turystyki Urzędu Miejskiego w Ustroniu, odbędą się one pod hasłem „Ziemia cieszyńska profesorowi Janowi Szczepańskiemu w setną rocznicę urodzin”.
Z tej okazji kolejny raz, już po czwarty, wznowione zostanie kultowe dzieło profesora, „Korzeniami wrosłem w ziemię”. Promowany będzie także drugi tom „Dzienników”, obejmujący lata 1945-1968.
Drugi dzień uroczystości zaplanowano na sobotę 12 października. Tego dnia w sali widowiskowej MDK „Prażakówka” zaplanowano sesję popularno-naukową. Udział w niej zapowiedzieli już naukowcy z całej Polski oraz z zagranicy, w tym goście z Republiki Czeskiej.
wot
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.