Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zgnilec amerykański znów atakuje w powiecie

W sierpniu 2018 roku informowaliśmy o znalezieniu ognisk zgnilca amerykańskiego pszczół na obszarze Śląska Cieszyńskiego i wprowadzeniu w związku z tym strefy zapowietrzonej chorobą. Jak się okazuje, w lutym 2019 roku po raz kolejny pojawił się problem, w związku z czym po raz kolejny wytyczono strefę, w której zakazane jest m.in. przemieszczanie rodzin pszczelich, czy pszczół matek bez odpowiedniego zezwolenia.

Zgnilec amerykański pszczół, zwany również zgnilcem złośliwym, to choroba zakaźna, bakteryjna, wywoływana przez laseczkę larwy, która doprowadza do śmierci pszczoły. Dotyczy zarówno pszczół, jak i czerwi. Bakteria cechuje się wysoką odpornością na działania termiczne i chemiczne, okres jej żywotności to nawet 40 lat. Wysokie temperatury sprzyjają rozprzestrzenianiu się choroby. Jest to choroba zwalczana z urzędu, w związku z czym to Powiatowy Lekarz Weterynarii ma kompetencje do podejmowania decyzji w tej kwestii. Choroba jest trudna do wyleczenia i powoduje duże straty w pasiekach.
Zgodnie z rozporządzeniem Wojewody Śląskiego w sprawie zwalczania zgnilca amerykańskiego pszczół na obszarze powiatu cieszyńskiego oraz miasta na prawach powiatu Jastrzębie-Zdrój wprowadzona zostaje strefa zapowietrzona -ustala się na obszarze powiatu cieszyńskiego na terenie gmin Hażlach, Strumień, Zebrzydowice i miasta Cieszyn oraz miasta na prawach powiatu Jastrzębie-Zdrój obszar występowania zgnilca amerykańskiego pszczół – czytamy w rozporządzeniu.
Na obszarze zapowietrzonym należy ustawić odpowiednie tablice informacyjne. Jednocześnie zakazuje się przemieszczania, bez zezwolenia właściwego miejscowo powiatowego lekarza weterynarii rodzin pszczelich, pszczół, matek pszczelich, czerwia, pni pszczelich oraz sprzętu i narzędzi używanych do pracy w pasiece, czy organizowania wystaw i targów z udziałem pszczół.


Granice obszaru zapowietrzonego przebiegają:


od północy: rozpoczynając od punktu łączącego granicę powiatu cieszyńskiego, miasta Jastrzębie-Zdrój oraz granicę Polski, dalej w kierunku wschodnim wzdłuż granicy powiatu cieszyńskiego z granicą miasta Jastrzębie-Zdrój i następnie w kierunku północnym ulicą Widokową w Jastrzębiu-Zdroju do skrzyżowania z ulicą Dominika Ździebły, ulicą Dominika Ździebły w kierunku południowym do skrzyżowania z ulicą Romualda Traugutta i dalej ulicą Romualda Traugutta w kierunku północno-wschodnim przecinając ulicę Cieszyńską i przechodząc w ulicę Jana Długosza, następnie wzdłuż ulicy Jana Długosza do skrzyżowania z ulicą Piotra Skargi i dalej ulicą Piotra Skargi kierując się na południe do ulicy Borowej i granicy z powiatem pszczyńskim;

od wschodu: wzdłuż granicy powiatu pszczyńskiego z granicą miasta Jastrzębie-Zdrój, dalej granicą powiatu pszczyńskiego z granicą powiatu cieszyńskiego do przecięcia z drogą wojewódzką nr 938 i dalej w kierunku południowym wzdłuż drogi wojewódzkiej nr 938 do ronda przy ulicy Głównej w miejscowości Pruchna, następnie ulicą Główną w kierunku wschodnim do skrzyżowania z ulicą Szkolną i tą ulicą kierując się na południe, następnie na wysokości końca ulicy Szkolnej na wschód do lasu, następnie skrajem lasu na południe do granicy gmin Strumień oraz Hażlach, dalej granicą gmin w kierunku zachodnim do ulicy Dębowej w miejscowości Rudnik, następnie ulicą Dębową przechodząc w ulicę Centralną, następnie ulicą Słoneczną do skrzyżowania z ulicą Graniczną, dalej ulicą Graniczną w kierunku zachodnim do skrzyżowania z ulicą Skoczowską w miejscowości Kończyce Wielkie, następnie ulicą Skoczowską do cieku wodnego w okolicy skrzyżowania z ulicą Brzozową i dalej ciekiem wodnym w kierunku południowym do ulicy Dębowej w miejscowości Hażlach i ulicą Dębową do skrzyżowania z ulicą Kostkowicką, następnie ulicą Kostkowicką w kierunku południowym do skrzyżowania z ulicą Miodową i dalej ulicą Miodową, następnie drogą polną łączącą ulicę Miodową z ulicą Lipową, podążając ulicą Lipową do jej skrzyżowania z ulicą Leśną, następnie ulicą Leśną przechodząc w ulicę Myśliwską wzdłuż lasu i dalej skrajem lasu do granicy między miejscowościami Hażlach i Zamarski, następnie granicą między miejscowościami Hażlach i Zamarski do ulicy Brzezie w miejscowości Zamarski, dalej ulicą Brzezie do skrzyżowania z ulicą Główną i następnie ulicą Główną do skrzyżowania z ulicą Kamienną;

od południa: ulicą Kamienną w miejscowości Zamarski do skrzyżowania z ulicą Rudowską, następnie ulicą Rudowską kierując się na południe do granicy miejscowości Zamarski i miasta Cieszyn, następnie tą granicą do ulicy Szarotka i dalej ulicą Szarotka do jej końca przechodząc następnie drogą polną w ulicę Krokusów w Cieszynie, następnie ulicą Krokusów do drogi wojewódzkiej nr 938 i dalej drogą wojewódzką nr 938 na północ do skrzyżowania z ulicą Majową, dalej ulicą Majową na południe do połączenia z ulicą Frysztacką i na wysokości tego połączenia na zachód do granicy Polski z Czechami;

od zachodu: wzdłuż granicy Polski z Czechami rozpoczynając w mieście Cieszyn na wysokości skrzyżowania ulicy Majowej z ulicą Frysztacką aż do administracyjnej granicy powiatu cieszyńskiego z granicą miasta Jastrzębie-Zdrój i dalej w kierunku północnym ulicą Widokową w Jastrzębiu-Zdroju. 3. Mapa obszaru zapowietrzonego stanowi załącznik do rozporządzenia.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-05 15:45:13
bronek91: Czerw to stadium/stadia rozwoju organizmu pszczoły, zatem rozróżnienie na czerw i pszczoły jest niecelowe, a nawet wprowadzające w błąd. Wystarczy wskazać, iż dotyczy pszczół.
2019-04-05 19:18:00
krokusik: @bronek91 A co filozofie powiesz na stwierdzenia: -samochód potrącił dziecko? - cielęcina jest w cenie 45 zł za kg. czy to nie człowiek, czy krowa?
2019-04-06 06:21:56
bronek91: krokusik filozofie, obawiam się, iż LEWACTWO, nie lewica, udzieliłoby odpowiedzi, iż w konkretnym przykładzie mamy do czynienia z PŁODEM.
2019-04-06 21:59:25
krzysztof.mm: ...a tymczasem w całym kraju atakuje wesz toruńska
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: