Zdecydujesz o milionach. Marszałkowski Budżet Obywatelski
Marszałkowski Budżet Obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych. W jego ramach mieszkańcy mogą zadecydować corocznie na co przeznaczyć część wydatków budżetu województwa. O wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy w drodze głosowania. Głosowanie odbywa się elektronicznie, na portalu obsługującym Marszałkowski Budżet Obywatelski oraz papierowo poprzez wrzucenie karty głosowania do urny. Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz i do przyznania ma łącznie 2 punkty – jeden na zadania w „Puli EKO” i jeden punkt na zadania z „Puli REGIO”. Głosowanie rozpocznie się 19 sierpnia i potrwa do 12 września 2023 r.
Wśród zadań oznaczonych jako „Pula eko” pojawia się zadanie z Istebnej Kubalonki pn. „Ogród ekologiczny z miejscami parkingowymi na terenie Wojewódzkiego Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej” Koszt tego zadania oszacowano na milion zł.
- Celem będzie utworzenie ogrodu ekologicznego z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Wojewódzkiego Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej. Ogród zostanie stworzony przy użyciu rodzimych nasadzeń. Planuje się ustawienie ławeczek do odpoczynku oraz drobnej infrastruktury drewnianej w postaci m.in. pergol drewnianych dzięki którym odwiedzający, w kontakcie z naturą będą czerpali energię z otoczenia. Ponadto w ramach zadania zostaną wykonane miejsca parkingowe (w tym dla niepełnosprawnych) co przyczyni się do lepszego dostępu do ogrodu. Całość zagospodarowanego terenu stworzy przytulny kącik, w którym nie tylko mali pacjenci Szpitala, ale także rodzice i odwiedzający, będą mogli zrelaksować się na łonie natury w otoczeniu pięknych gór Beskidu Śląskiego – czytamy na stronie konkursu.
Wśród zadań zgłoszonych przez mieszkańców województwa w Puli REGIO są przeróżne propozycje: zakup centrali telefonicznej, busa elektrycznego, budowę amfiteatru, tężni, zakup e-czytników, wydanie książki, konferencję naukową, zajęcia sportowe, seanse filmowe i wiele innych. W naszym regionie – do fazy głosowania dotarło 11 zadań, w tym dotyczące powiatu cieszyńskiego, m.in.:
- Dobry Vibe Fest - Szacunkowy koszt: 45 000,00 PLN - Dzień tańca, podczas którego zaprezentują się różnorodne grupy taneczne: szkoły tańca, soliści, duety i inne formacje taneczne w każdym wieku, ma na celu promocję aktywnego trybu życia i budowanie więzi społecznych mieszkańców naszego regionu […]. Festiwal popularyzujący niematerialne dziedzictwo kulturowe odbędzie się w Amfiteatrze Parku Turystyki w Brennej.
- Rajd Trzech Harnasi perłą turystyczną Beskidów - Szacunkowy koszt: 100 000,00 PLN - Zadanie polegało będzie na stworzeniu na ścieżce turystycznej Trzech Harnasi, trzech punktów harmonii z naturą: zdrowie, estetyka ,ekologia. A konkretnie instalacje które pozwolą turyście w pełni wypoczywać w Beskidach. Pierwsza instalacja na ścieżce w miejscach odpoczynkowych, plaży oraz boiska do siatkówki i instalacji crossfitu, drugie to montaż lunet w miejscach widokowych, trzecie instalacji fotowoltaicznej zasilającej punkty odpoczynkowe i punkty ładowania rowerów elektrycznych[…] Dopełnienie to wspomaganie ekosystemu montaż na polanach leśnych hoteli na owady zapylające oraz budki lęgowe. To wszystko by stworzyć Rajd " Trzech Harnasi" na Zbójnickiej Ścieżce Trzech Harnasi oraz turnieju siatkówki plażowej ,impreza turystyczna ,sportowa która jest skierowana szczególnie dla mieszkańców woj. Śląskiego oraz województw ościennych i przygranicznych.
- Sportowe Beskidy - Szacunkowy koszt: 100 000,00 PLN - Projekt "Sportowe Beskidy" polega na organizacji 8 wydarzeń sportowych, a jego głównymi celami są zwiększenie aktywności dzieci, młodzieży i dorosłych oraz integracja lokalnego środowiska. W ramach projektu planowana jest realizacja: - Pikniku Ekologiczno-Sportowego (V 2024 r.), - Pikniku Sportowego "Milówka 2024" (VI 2024 r.), - Pikniku Sportowego "Ustroń 2024" (VI 2024 r.), - cyklu Rodzinnych Dni Sportu z dziećmi w wieku szkolnym (V- VI 2024 r.), - cyklu Rodzinnych Dni Sportu z dziećmi w wieku przedszkolnym (V- VI 2024 r.), - Integracyjnego wejścia na górę Czantoria "Dzieciaki na szlaku" (IX 2024 r.), - Integracyjnego wejścia na górę Czantoria "Rodzina na szlaku" - (IX 2024 r.), - cyklu Turniejów Miłośników Sportu w piłce nożnej, tenisie stołowym i szachach (IV - IX 2024 r.). W projekcie planowany jest udział około 1000 ucz. z woj. śląskiego
- W duchu minionych lat - poczuj wszystkimi zmysłami historię o świecie, którego już nie ma - Szacunkowy koszt: 100 000,00 PLN - Opis projektu:
Dotknij, usłysz, posmakuj i zobacz świat, który przeminął. Projekt ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom historię i dziedzictwo kulturowe osób wyznania mojżeszowego zamieszkujących niegdyś tereny Bielska, Białej i Cieszyna i ich wpływ na otaczający nas świat. Projekt to seria 23 różnych i ciekawy spotkań od koncertów, przez lekcje historii i zajęcia plenerowe, po wydarzenia kulinarne. To budowanie lokalnej tożsamości wszystkimi zmysłami. - Spotkanie profilaktyczne w walce z rakiem piersi - Szacunkowy koszt: 99 300,00 PLN - Opis projektu: Cykl 2 spotkań mających na celu podniesienie świadomości badań profilaktycznych kobiet z powiatu cieszyńskiego oraz żywieckiego. Na każdym ze spotkań pogadanka (wykład) specjalistów związanych z zagadnieniem raka piersi, zaproszenie przedstawicieli Fundacji związanej z omawianym zagadnieniem. Pierwsze spotkanie będzie otwierać wernisaż zdjęć. Modelkami będą Amazonki. Każde ze spotkań będą zakończone poczęstunkiem oraz recitalem.
Red.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.