Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zdecydujesz o milionach. Marszałkowski Budżet Obywatelski

113 zadań zgłoszonych do konkursu w Marszałkowskim Budżecie Obywatelskim dopuszczono do głosowania, w tym z powiatów: bielskiego, cieszyńskiego i żywieckiego oraz miasta na prawach powiatu Bielsko-Biała – 11 zadań o łącznej wartości 966 249 zł plus jeden z „puli eko” o wartości 1 miliona zł.

Marszałkowski Budżet Obywatelski jest szczególną formą konsultacji społecznych. W jego ramach mieszkańcy mogą zadecydować corocznie na co przeznaczyć część wydatków budżetu województwa. O wyborze zadań do realizacji decydują mieszkańcy w drodze głosowania. Głosowanie odbywa się elektronicznie, na portalu obsługującym Marszałkowski Budżet Obywatelski oraz papierowo poprzez wrzucenie karty głosowania do urny. Każdy mieszkaniec może głosować tylko raz i do przyznania ma łącznie 2 punkty – jeden na zadania w „Puli EKO” i jeden punkt na zadania z „Puli REGIO”. Głosowanie rozpocznie się 19 sierpnia i potrwa do 12 września 2023 r.

Wśród zadań oznaczonych jako „Pula eko” pojawia się zadanie z Istebnej Kubalonki pn. „Ogród ekologiczny z miejscami parkingowymi na terenie Wojewódzkiego Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej” Koszt tego zadania oszacowano na milion zł.

- Celem będzie utworzenie ogrodu ekologicznego z infrastrukturą towarzyszącą na terenie Wojewódzkiego Centrum Pediatrii „Kubalonka” w Istebnej. Ogród zostanie stworzony przy użyciu rodzimych nasadzeń. Planuje się ustawienie ławeczek do odpoczynku oraz drobnej infrastruktury drewnianej w postaci m.in. pergol drewnianych dzięki którym odwiedzający, w kontakcie z naturą będą czerpali energię z otoczenia. Ponadto w ramach zadania zostaną wykonane miejsca parkingowe (w tym dla niepełnosprawnych) co przyczyni się do lepszego dostępu do ogrodu. Całość zagospodarowanego terenu stworzy przytulny kącik, w którym nie tylko mali pacjenci Szpitala, ale także rodzice i odwiedzający, będą mogli zrelaksować się na łonie natury w otoczeniu pięknych gór Beskidu Śląskiego – czytamy na stronie konkursu.


Wśród zadań zgłoszonych przez mieszkańców województwa w Puli REGIO są przeróżne propozycje: zakup centrali telefonicznej, busa elektrycznego, budowę amfiteatru, tężni, zakup e-czytników, wydanie książki, konferencję naukową, zajęcia sportowe, seanse filmowe i wiele innych. W naszym regionie – do fazy głosowania dotarło 11 zadań, w tym dotyczące powiatu cieszyńskiego, m.in.:

  • Dobry Vibe Fest - Szacunkowy koszt: 45 000,00 PLN - Dzień tańca, podczas którego zaprezentują się różnorodne grupy taneczne: szkoły tańca, soliści, duety i inne formacje taneczne w każdym wieku, ma na celu promocję aktywnego trybu życia i budowanie więzi społecznych mieszkańców naszego regionu […]. Festiwal popularyzujący niematerialne dziedzictwo kulturowe odbędzie się w Amfiteatrze Parku Turystyki w Brennej.

  • Rajd Trzech Harnasi perłą turystyczną Beskidów - Szacunkowy koszt: 100 000,00 PLN - Zadanie polegało będzie na stworzeniu na ścieżce turystycznej Trzech Harnasi, trzech punktów harmonii z naturą: zdrowie, estetyka ,ekologia. A konkretnie instalacje które pozwolą turyście w pełni wypoczywać w Beskidach. Pierwsza instalacja na ścieżce w miejscach odpoczynkowych, plaży oraz boiska do siatkówki i instalacji crossfitu, drugie to montaż lunet w miejscach widokowych, trzecie instalacji fotowoltaicznej zasilającej punkty odpoczynkowe i punkty ładowania rowerów elektrycznych[…] Dopełnienie to wspomaganie ekosystemu montaż na polanach leśnych hoteli na owady zapylające oraz budki lęgowe. To wszystko by stworzyć Rajd " Trzech Harnasi" na Zbójnickiej Ścieżce Trzech Harnasi oraz turnieju siatkówki plażowej ,impreza turystyczna ,sportowa która jest skierowana szczególnie dla mieszkańców woj. Śląskiego oraz województw ościennych i przygranicznych.

  • Sportowe Beskidy - Szacunkowy koszt: 100 000,00 PLN - Projekt "Sportowe Beskidy" polega na organizacji 8 wydarzeń sportowych, a jego głównymi celami są zwiększenie aktywności dzieci, młodzieży i dorosłych oraz integracja lokalnego środowiska. W ramach projektu planowana jest realizacja: - Pikniku Ekologiczno-Sportowego (V 2024 r.), - Pikniku Sportowego "Milówka 2024" (VI 2024 r.), - Pikniku Sportowego "Ustroń 2024" (VI 2024 r.), - cyklu Rodzinnych Dni Sportu z dziećmi w wieku szkolnym (V- VI 2024 r.), - cyklu Rodzinnych Dni Sportu z dziećmi w wieku przedszkolnym (V- VI 2024 r.), - Integracyjnego wejścia na górę Czantoria "Dzieciaki na szlaku" (IX 2024 r.), - Integracyjnego wejścia na górę Czantoria "Rodzina na szlaku" - (IX 2024 r.), - cyklu Turniejów Miłośników Sportu w piłce nożnej, tenisie stołowym i szachach (IV - IX 2024 r.). W projekcie planowany jest udział około 1000 ucz. z woj. śląskiego

  • W duchu minionych lat - poczuj wszystkimi zmysłami historię o świecie, którego już nie ma - Szacunkowy koszt: 100 000,00 PLN - Opis projektu:
    Dotknij, usłysz, posmakuj i zobacz świat, który przeminął. Projekt ma za zadanie przybliżyć mieszkańcom historię i dziedzictwo kulturowe osób wyznania mojżeszowego zamieszkujących niegdyś tereny Bielska, Białej i Cieszyna i ich wpływ na otaczający nas świat. Projekt to seria 23 różnych i ciekawy spotkań od koncertów, przez lekcje historii i zajęcia plenerowe, po wydarzenia kulinarne. To budowanie lokalnej tożsamości wszystkimi zmysłami.

  • Spotkanie profilaktyczne w walce z rakiem piersi - Szacunkowy koszt: 99 300,00 PLN -  Opis projektu: Cykl 2 spotkań mających na celu podniesienie świadomości badań profilaktycznych kobiet z powiatu cieszyńskiego oraz żywieckiego. Na każdym ze spotkań pogadanka (wykład) specjalistów związanych z zagadnieniem raka piersi, zaproszenie przedstawicieli Fundacji związanej z omawianym zagadnieniem. Pierwsze spotkanie będzie otwierać wernisaż zdjęć. Modelkami będą Amazonki. Każde ze spotkań będą zakończone poczęstunkiem oraz recitalem.

 

Red.

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2023-08-13 13:38:11
Waldek_M: Ceny z google: mammografia 3D - 200zł, USG piersi 150zł, biopsja gruboigłowa 700-1000zł Usunięcie guzka piersi w znieczuleniu miejscowym 2000-3000zł
2023-08-13 13:39:14
Waldek_M: za 993000 można wykonać 496 mammografii lub 662 usg lub 100 biopsji lub usunąć guza 33 pacjentką
2023-08-13 13:44:16
Waldek_M: Zamiast tego wernisaż i koryto dla koleżanek ______ PATOLOGIA i obłuda nie zna granic
2023-08-14 08:25:23
Boska Adela: Walduś ty się interesuj swoją prostatą, a badanie piersi zostaw kobietom - USG, mamografia czy biopsje są bez problemu dostępne na NFZ, ale najważniejsze w wykrywaniu i leczeniu jest dotarcie do potencjalnych pacjentek z wiedzą na temat nowotworów, diagnozowania i leczenia - a jak chcesz o pieniądzach pisać to proszę bardzo, były burmistrz Cieszyna potem wicewójt Istebnej teraz z nadania PiS dyrektor na Kubalonce zgłasza projekt "eko-parking w ogrodzie" za milion - wstydź się głupcze i obłudniku
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: