Zbuntowany Śląsk
Film „Zbuntowany Śląsk” to trwający godzinę dokument poświęcony historii walk społecznych na terenach Śląska. Poruszane są historie zwykłych ludzi, często robotników i chłopów, którzy często są ukazywani w czasie pracy, bądź w domu, czyli w tak zwanych familokach, czy ceglanych domach. Dodatkowo twórcy poruszyli tematy, które dotąd nie były zbyt popularne, czyli bunty przeciwko wyzyskowi, strajki z ubiegłego stulecia, ale również problemy szarej codzienności.
- Może to, co powiem nie będzie tutaj zaaprobowane, jednak ja uważam Cieszyn za część Górnego Śląska, więc historia ta dotyczy również tych rejonów. W filmie chcieliśmy pokazać historię z nieco innej strony, z punktu widzenia mieszkańców Śląska. Wiele wydarzeń jest przedstawionych w kontekście lokalnego folkloru. Udało nam się zgromadzić wiele pieśni górniczych i nie tylko, które zostały później wydane w formie albumu – zapowiedział film reżyser, Dariusz Zalega.
Po krótkim wstępie zgromadzeni widzowie mieli szansę zobaczyć pełną wersję filmu, a następnie wspólnie z reżyserem oraz dr Michałem Rauszerem – etnologiem z Uniwersytetu Warszawskiego wziąć udział w dyskusji, dotyczącej zarówno samego filmu, jak i roli Śląska w przemianach ustrojowych oraz gospodarczych.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.