Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zapominają o... światłach mijania

Kierowco, włączasz światła mijania w trudnych warunkach atmosferycznych? Wielu o tym zapomina, a to bardzo ważne szczególnie podczas deszczu czy mgły, które towarzyszą nam często o tej porze roku.

Okazuje się, że sporo kierowców zapomina, jak zachować się podczas trudnych warunków atmosferycznych. Właściciele samochodów wyposażonych w światła dzienne LED, notorycznie nie włączają świateł mijania w takiej sytuacji. W deszczu i mgle, LED-y jako światła dzienne są ogromnym zagrożeniem dla innych kierowców – gdy są one włączone, nie świecą lampy tylne.

Obecnie, przez to że większość naszych samochodów wyposażonych jest w światła do jazdy dziennej, spada świadomość kierowców, jak powinno się z nich korzystać. Kiedy pojazdy nie były wyposażone w LED-y, pamiętano o włączaniu świateł mijania w trudnych warunkach. Teraz sytuacja jest diametralnie inna.

- Nawet doświadczeni kierowcy wsiadają do swoich samochodów, nie myśląc o światłach mijania. Jest to szczególnie niebezpieczne wtedy, gdy auto z włączonymi lampami do jazdy dziennej podróżuje we mgle, podczas opadów deszczu lub w innych przypadkach, w których przejrzystość powietrza jest pogorszona. Pojazd jest wówczas bardzo słabo widoczny, co może doprowadzić do uderzenia w tył nieoświetlonego auta. – zauważają policjanci.

Należy pamiętać, że światła do jazdy dziennej powinny służyć nam tylko w warunkach dobrej widoczności bez opadów atmosferycznych. Za jazdę bez wymaganych świateł mijania w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza w ciągu dnia, możemy zarobić mandat w wysokości 100zł i dwa punkty karne.

 

MD

źródło: ox.pl
dodał: md

Komentarze

13
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2022-12-01 10:40:08
RysiekK22: JUŻ MOŻNA ŚWIECIĆ TYLNYMI LAMPAMI WRAZ Z DZIENNYMI !!!! zniesiono debilny przepis który tego zabraniał, który obowiązywał kilka lat. Wiele aut ma jeszcze instalacje zrobione według tego starego przepisu ,ale można to zmienić i Nie powtarzajcie więc NIEPRAWDY o "ciemnych tyłach" ino apelujcie do obywateli by zmieniali połączenia w instalacji elektrycznej auta, tak by mogli włączyć tylne lampy
2022-12-01 10:58:17
tomi71: ...i nie nadużywajmy świateł przeciwmgielnych, zwłaszcza tych z tyłu! Światła przeciwmgłowe tylne należy wyłączyć, gdy widoczność wzrośnie powyżej 50 metrów.
2022-12-01 11:40:53
Örn: Lepiej niech są tylne przeciwmgielne włączone we mgle niż jakby ich nie było. A co do dziennych to mnóstwo aut ma tylko z przodu... Jeżdżę za granicą i nawet w nocy to widzę.
2022-12-01 12:13:50
RysiekK22: Tak jest dlatego że nikt ich nie uświadamia że mogą świecić tylnymi. Za to od kilku lat po zmianie przepisu wciąż trwa bezmyślne i szkodliwe nawoływanie do przełączania na lampy mijania...zupełnie jakby ktoś celowo czynił sabotaż :(
2022-12-02 09:13:49
Ramoniok: Na 10 kierowców 8 nie przestrzega tego przepisu, oszczędzają
2022-12-02 09:21:22
czesiohill: O czym ty Rysiu piszesz? Światła do jazdy dziennej (nie światła mijania) służą do jazdy w dzień, przy dobrej widoczności, więc nie są podłączone lampy tylne czerwone pozycyjne. W czasie mgły obowiązuje jazda z włączonymi światłami MIJANIA z przodu, a tym samym, załączą się czerwone światła pozycyjne z tyłu. W czasie gęstej mgły, kiedy widzialność spadnie poniżej 50m TRZEBA załączyć światła (lampy) przeciwmgłowe tylne czerwone. Przy większej widzialności trzeba je WYŁĄCZYĆ, bo są mocne i oślepiają. A nigdy nie było przepisu zabraniającego załączać światła przednie (mijania i drogowe) ze światłami pozycyjnymi tylnymi. Koniec .
2022-12-02 12:08:35
RysiekK22: Nie odnosiłem się do sytuacji mgły i deszczu ino do ogólnej , często nieprawdziwej informacji cyt " gdy są one włączone, nie świecą lampy tylne" ( o lampach dziennych ). Powyżej wyjaśniłem dlaczego nieprawdziwej. Czy cos niezrozumiałe ? -----Jest wiele innych sytuacji , oprócz tych skrajnych typu mgła , np. gdy jest obniżony poziom oświetlenia, cień itp , gdy nie ma prawnego obowiązku , ani racjonalnego powodu, przełączania ze świateł dziennych na mijania, a włączenie tylnych świateł, dobrze wtedy widocznych, daje poprawę bezpieczeństwa. Dla takich zastosowań warto mieć tą możliwość ( łącznego działania dziennych i pozycyjnych tylnych ) i w tym celu warto zmieniać układ podłączeń. Czy teraz wszystko jasne ?
2022-12-02 13:42:41
czesiohill: Czym Ty jeździsz, że homologacja nie obowiązuje? I pisz jasno, co chcesz przekazać.
2022-12-02 15:59:51
RysiekK22: jeżdżę autem w którym sam se zainstalowałem lampy dzienne, co każdy może zrobić . --- Czy homologacja wymusza stosowanie nieaktualnych przepisów ?---Przekaz jest jasny i wyrażony w pierwszym mym zdaniu w dyskusji. Czy napisane nie po polsku ?
2022-12-02 19:27:46
czesiohill: Polskimi literami, ale nie po polsku.
2022-12-03 12:53:52
RysiekK22: który fragment zdania jest niezrozumiały ?
2022-12-07 14:21:56
Ramoniok: Na 10 kierowców 9 jeździ na ledach Karać edukacja poprzez portfel innego sposobu nie ma Oszczędza na akumulatorze swołocz
2022-12-07 14:23:51
Ramoniok: Rysiek Jak się nie orientujesz w temacie to pozostań na spędach towarzyszki LUMPart
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: