Zapewniliście zwierzętom domowym odpowiednie warunki?
Zwierzęta domowe, mimo grubego futra, również są wrażliwe na temperatury i pozostawienie ich zbyt długo na mrozie może mieć opłakane skutki. Podstawowym obowiązkiem właściciela zwierzęcia domowego jest zapewnienie mu pomieszczenia, chroniącego przed warunkami atmosferycznymi. Zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt pomieszczenie takie musi chronić przed zimnem (w okresie letnim przed upałami) i opadami. W pomieszczeniu takim zwierzę musi mieć możliwość swobodnej zmiany pozycji ciała, a także mieć dostęp do światła dziennego. Ponadto właściciele muszą zaopatrzyć zwierzęta w karmę i dostęp do wody.
Niestety, chociaż wiele zwierząt żyje już w naprawdę dobrych warunkach, wciąż zdarzają się przypadki czworonogów, których życie nie jest tak piękne — Widzimy wiele psów, zwłaszcza w gminach wiejskich, które przypięte są łańcuchami do bud. Już pominąwszy kwestię łańcuchów, bo to osobny temat do dyskusji, chodzi o budę. Buda powinna być szczelna, ocieplona, wystarczająco duża, aby pies mógł się w niej obrócić, ale nie za duża, aby mógł się w niej ogrzać. W takim zimowym czasie nakłaniamy do wkładania do bud słomy, którą psy lubią, a która nie nasiąka jak koce czy siano, a fajnie grzeje – informuje Fundacja Lepszy Świat.
Trzymanie psa przez cały dzień na łańcuchu, w sytuacji, kiedy na zewnątrz temperatury są niskie, a ziemię przykrywa śnieg, wyczerpuje znamiona znęcania się nad zwierzętami. O tym samym możemy mówić, jeżeli buda jest zbyt mała, nie zapewnia dostatecznej ochrony przed mrozami, lub na przykład przecieka — Nie bójmy się rozmawiać z sąsiadami, jeśli zauważymy, że ich pies przetrzymywany jest w złych warunkach. Zwróćmy uwagę, wytłumaczmy, doradźmy, próbujmy. Czasem taka rozmowa wystarczy, aby właścicielowi otworzyły się oczy, aby zobaczył cierpienie swojego psa, lub po prostu poczuł się głupio i poprawił warunki dla świętego spokoju. Ważne, aby osiągnąć cel, jakim jest dobro psa – apeluje Fundacja Lepszy Świat.
Niezapewnienie zwierzętom domowym odpowiednich warunków i tym samym złamanie postanowień ustawy o ochronie zwierząt jest równoznaczne z łamaniem prawa, w związku z czym w przypadkach, gdy nie widzimy innej możliwości, należy zawiadomić odpowiednie służby. Zaliczają się do nich: Policja, Powiatowy Inspektorat Weterynarii i Straż miejska (gminna) o ile jednostka taka na danym terenie została utworzona. Można również zwrócić się o pomoc do instytucji i fundacji, zajmujących się ochroną zwierząt.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.