Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Uczniowie szkół średnich uczą się podstaw tańca towarzyskiego

Każdy absolwent szkoły średniej po czeskiej stronie granicy ma możliwość opuścić placówkę nie tylko ze świadectwem szkolnym dowodzącym wiedzy z konkretnych przedmiotów, ale także z umiejętnością… tańca i ogólnie zachowania się na balu. Od wielu lat bowiem tak w polskich, jak i w czeskich szkołach organizowane są „Podstawowe kursy tańca i ogłady towarzyskiej”.

Dodatkowo kursy organizowane przez Gimnazjum z Polskim Językiem Nauczania im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie mają akcent patriotyczny. Kurs prowadzony jest po polsku, młodzież uczy się tańczyć do polskich utworów. Nic zatem dziwnego, że na kursy polskiego „gimpla” - jak potocznie nazywa się na Zaolziu jedyną szkołą średnią z polskim językiem nauczania – zgłaszają się także absolwenci polskich szkół podstawowych, którzy dalszą naukę kontynuują w czeskich szkołach średnich. - Po polskiej podstawówce poszłam do czeskiego gimnazjum. Tam też organizowany jest kurs tańca, obiecałam nawet dziewczynom z klasy, że przyjdę na ich uroczystą lekcję pokazową na zakończenie kursu. Ale na sam kurs wolałam jednak chodzić z ludźmi z „naszego gimpla”, bo jednak tu mam mnóstwo znajomych z podstawówki – wyjaśnia uczennica drugiej klasy czeskiej szkoły średniej w Karwinie, która wybrała kurs tańca z przyjaciółmi z podstawówki, ze środowiska, w którym spędziła dziewięć lat swego życia.

Kursy tańca, czy to organizowane w czeskich, czy polskich szkołach kończą się zawsze lekcją pokazową. Obowiązuje balowa etykieta. Dziewczyny w długich do ziemi, wieczorowych sukniach, ich partnerzy w garniturach. Przychodzą wówczas rodzice, dziadkowie, przyjaciele. Adepci kursu demonstrują tańce, których kroki opanowali. Po czym wszyscy razem się bawią.

Nie inaczej było i tego roku. Po spowodowanej pandemicznymi obostrzeniami lat ubiegłych przerwie w tym roku udało się bez przeszkód zorganizować kurs tańca. Kursantów było tak dużo, że na wieńczącą kurs lekcję pokazową podzielono ich na dwie grupy, by duża sala domu kultury Trisia w Trzyńcu – Łyżbicach mogła pomieścić wszystkich chętnych.

Podczas lekcji pokazowej, którą zorganizowano 12 i 13 listopada, młodzież tańczyła do polskich utworów. Czy to walczyk, tango czy walc angielski i fokstrot – prowadzący kurs Ewa Troszok, Michał Kozub i DJ Roman Grygar znaleźli utwory z polskimi tekstami.

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: