Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Zaolzie. Spektakl „Krzywy kościół” na podstawie powieści Karin Lednickiej w wykonaniu Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego obejrzeć można w budynku kopalnianej maszynowni

Spektakl jest dramatyzacją bestsellerowej powieści Karin Lednické o tym samym tytule - „Šikmý kostel”. Scenariusz w języku polskim (książka dotychczas nie doczekała się tłumaczenia na język polski) opracowała Renata Putzlacher. Spektakl dla Sceny Polskiej Teatru Cieszyńskiego wyreżyserował Radovan Lipus.

„Krzywy kościół” - tak powieść, jak i spektakl, opowiada o życiu mieszkańców starej Karwiny, miasta, którego dziś już nie ma. Jak podkreśla autorka, powieść powstawała na podstawie materiałów archiwalnych, opracowań historycznych, a także opowieści wielu dawnych mieszkańców miasta, które dosłownie zapadło się pod ziemię na skutek tzw. szkód górniczych, czyli – mówiąc wprost – rabunkowej gospodarki węglowej i kopania w tamtejszych kopalniach „pod zawał”.

Stara Karwina leżała do połowy XX wieku zaledwie kilka kilometrów od dzisiejszej. Największy rozkwit gospodarczy dziś już nieistniejącego miasta miał miejsce na początku XX wieku. Paradoksalnie miasto rozwijało się dzięki wydobyciu węgla kamiennego, które to wydobycie sprawiło, że całe miasto zniknęło z powierzchni ziemi. Pozostał tylko kościół św. Piotra z Alkantary znany dziś jako „Krzywy kościół”.

- Spektakl Sceny Polskiej to cenne dzieło sztuki pokazujące nie tylko trudne życie górników i wdów po górnikach, ale jest także dobrym zarysem dziejów regionu karwińskiego. Spektakl odgrywa się w języku polskim, ale są także fragmenty w miejscowej gwarze, tzw. „po naszymu”. To prawdziwe dzieło sztuki, które oddziałuje na emocje widza, pobudza do rozważań na temat pielęgnowania własnych korzeni i współżycia różnych narodów na Śląsku Cieszyńskim – mówi Tereza Ondruszová, prezes stowarzyszenia Stara Karwina.

Spektakl jest w zwykłym repertuarze Sceny Polskiej, jednak w sierpniu widzowie będą mieli okazję obejrzeć go w niezwykłej scenerii. W sobotę 26 sierpnia i w niedzielę 27 sierpnia wystawiony zostanie w budynku byłej maszynowni kopalni Barbara w starej Karwinie. Dodajmy – kopalni ściśle związanej z losami bohaterów spektaklu i powieści.

Bilety można nabyć w kasie Teatru Cieszyńskiego lub online na stronach internetowych Teatru Cieszyńskiego. https://www.tdivadlo.cz/scena-polska

(indi)

źródło: ox.pl
dodał: indi

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: