Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Zaolzie. Rajd rowerowy w 75 rocznicę zbrodni w Żywocicach

We wtorek 6 sierpnia, dokładnie w 75 rocznicę mordu na polskich mieszkańcach Żywocic na Zaolziu, odbył się X Rajd Rowerowy po Żywocickich Stelach. Pomysłodawcą i organizatorem jest działacz zaolziański Władysław Kristen, któremu od lat zależy, by pamięć o żywocickiej tragedii, w której jedyną winą ofiar była ich polska narodowość, nie zaginęła. Zabito wówczas 36 osób w wieku od szesnastu do sześćdziesięciu lat.

Ofiary były zatrzymywane na drogach pod pretekstem kontroli dokumentów lub wchodzono do wybranych domów. W miejscu gdzie zostały zastrzelone po wojnie ustawiono kamienne stele z wyrytymi nazwiskami.

Ludobójstwo, którego dopuścili się Niemcy 6 sierpnia 1944 roku było odwetem za to, że dzień wcześniej w miejscowej gospodzie u Mokrosza oddział Armii Krajowej pod dowództwem Józefa Kamińskiego ps. „Strzała” wykonał wyrok Polskiego Państwa Podziemnego na dwóch gestapowcach z Cieszyna.

W Żywocicach (obecnie dzielnica Hawierzowa) znajduje się pomnik poświęcony ofiarom tej tragedii, a także muzeum, będące filią Muzeum Ziemi Cieszyńskiej (Muzeum Těšínska) w Czeskim Cieszynie. Niestety otwarte jest tylko raz w tygodniu, we wtorki w godz. 8:00-12:00 i 12:30-16:30. 

(ÿ)

źródło: ox.pl
dodał: ÿ

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-08-08 20:57:42
donekT: Tymczasem w „kinematografii narodowej” RFN np. "Unsere Mütter, unsere Väter"/"Nasze matki, nasi ojcowie", w serialu partyzantów Armii Krajowej przedstawiono jako wykazujących się rażącym antysemityzmem. Z kolej w „kinematografii narodowej” Federacji Rosyjskiej, np. "Edinichka"/"Jedynka" tymi złymi jest kto? Tylko pomyśleć, czy w opinii innych społeczeństw Polacy mogą jeszcze uchodzić za ofiary? Pomijam realia historyczne.
2019-08-08 21:39:37
tom lem: "Niestety otwarte jest tylko raz w tygodniu, we wtorki w godz. 8:00-12:00 i 12:30-16:30."
2019-08-08 22:00:36
tom lem: ..., wejście do muzeum jest płatne (w koronach portierowi), który opisując zbrodnie na polakach z Zaolzia nie siląc się na język polski. Obchody 75 lecia tragedii żywocickiej odbyły się zamiast 6 sierpnia, jak przypada rocznica, niestety 4 sierpnia w sobotę. Taki tam obecnie klimat, nie wspominając o wzmiance w portalu OX, który w okrągłą rocznicę relacjonuje " Jarmark w Ligotce Kameralnej z polskimi akcentami" pomijając to wydarzenie przez dwa dni:-(
2019-08-09 05:59:50
Mach: Historię tragedii żywocickiej, opisuje w zbiorze udokumentowanych wnikliwie opowiadań także Pani Otylia Toboła w książce pt."Lutyńskie tango i inne historie wojenne z Zaolzia".Warto przeczytać-jest do kupienia w polskiej księgarni w Cz. Cieszynie.
2019-08-09 07:57:27
krzysztof.mm: no nie wiem co na to powie P a r t i a - dziś AK nie ma dobrej opinii w propagandzie władzy, liczą się w zasadzie tylko takie dziwolągi jak na przykład k o l a b o r u j ą c a z hitlerowcami i nieuznająca polskiego rządu na uchodźstwie "brygada świętokrzyską", albo tak zwani "żołnierze przeklęci" - powojenna mieszanina bandyterki i oszołomów - chwała Bogu pan działacz z Zaolzia, to może mieć PiS tam, gdzie ten może go w d^upe pocałować
2019-08-09 09:48:54
tom lem: ....literat jak już coś wygryzmoli, to należy się zacząć zastanawiać czy....? Niestety najlepsze opracowania nic nie zdziałają z naturą ludzką , która w imię własnych racji potrafi niewinnych wysłać na śmierć, tylko za to że są po przeciwnej stronie ideologii. W Tragedii Żywocickiej wystarczyło słowo do matki. " mamo Oni nie wrócą" by zaginąć w machinie (KL)Ravensbruck - słowa nastolatki bez Volkslisty .... :-( Literat w obronie K O N S T Y T U C J I posunie się do wszystkiego - jak ci prawi obywatele , 6 sierpnia 1944 roku.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: