Zamiast zarobić, straciła pieniądze
- Kolejny raz apelujemy, aby nie stracić zdrowego rozsądku, nie dać się nabrać na fałszywe oferty i nie stracić pieniędzy – apeluje podkomisarz Krzysztof Pawlik, oficer prasowy z cieszyńskiej KPP.
O tym, jak łatwo stracić ciężko zarobione pieniądze, niestety przekonała się mieszkanka Cieszyna, która skorzystała z oferty pracy umieszczonej w Internecie.
- 35-letnia kobieta, chcąc zarobić dodatkowe pieniądze dzięki pracy zdalnej, zamiast zyskać straciła 16 tysięcy złotych… - informuje Pawlik.
Jak dochodzi do takich przestępstw?
- Oszustwo polega na umieszczeniu w Internecie przez przestępców atrakcyjnej oferty pracy, bądź też rozsyłaniu wiadomości SMS-owych zawierających taką ofertę. Cyberprzestępcy w ogłoszeniu oferują prostą, zdalną pracę, zajmującą jedynie kilkadziesiąt minut dziennie, a przynoszącą nieproporcjonalnie wysokie zarobki. W tym celu odbiorca wiadomości ma skontaktować się z rekruterem za pośrednictwem aplikacji WhatsApp i postępować zgodnie z dalszymi instrukcjami… - opisuje oficer prasowy i dodaje: - Co „mówią” instrukcje i konsultanci? Pobierz aplikację, przelej pieniądze, kup kryptowaluty, wpłać pieniądze na swoje wirtualne konto pracownicze...
Policjanci mówią: UWAŻAJ! TO OSZUSTWO!
W rzeczywistości celem oszustów jest otrzymanie przelewu, a w dalszej kolejności uzyskanie dostępu do bankowości internetowej za pośrednictwem zainstalowanych przez pokrzywdzonych aplikacji, co pozwoli na wyprowadzenie z konta osoby pokrzywdzonej wszystkich zgromadzonych tam pieniędzy.
- Warunkiem otrzymania pracy ma być wykonanie stosownej opłaty, zwykle w kryptowalutach. Podczas „rekrutacji” możemy być również proszeni o klikanie w otrzymane linki. To prosta droga do przejęcia przez cyberoszustów kontroli nad naszą bankowością internetową i pozbawieniu nas wszystkich ciężko zarobionych, zgromadzonych na koncie środków… - tłumaczy funkcjonariusz.
Policjanci apelują o ostrożnośc - wyjątkowo atrakcyjna oferta pracy, oferowana w wiadomości SMS-owej czy mailowej, najczęściej jest oszustwem.
Jak się chronić przed fałszywymi wiadomościami?
• Nie otwieraj wiadomości e-mail lub wiadomości tekstowych (m.in. przez SMS, WhatsApp) od nieznanych nadawców, osób, których nie znasz.
• Nie klikaj w przesłane do Ciebie linki i nie otwieraj załączników, jeśli nie wiesz, co się w nich znajduje.
• Uważaj na żądania poufnych informacji: oszuści często proszą o podanie hasła, numery kart kredytowych czy dane bankowe. Nie podawaj takich informacji przez e-mail lub wiadomości tekstowe.
•Jeśli korzystasz z poczty elektronicznej, mediów społecznościowych i bankowości elektronicznej – włącz weryfikację dwuetapową na swoich kontach online. Zrób to wszędzie, gdzie jest taka możliwość. To dodatkowa warstwa bezpieczeństwa, która utrudnia dostęp oszustom.
• Stosuj silne, długie i bezpieczne hasła. Pamiętaj, aby Twoja hasła nie zawierały informacji o Tobie ani Twoich bliskich. Do każdej usługi internetowej stosuj inne hasło.
• Zachowaj ostrożność w mediach społecznościowych. Bądź rozważny podczas przyjmowania zaproszeń od nieznanych osób na platformach społecznościowych. Unikaj udostępniania poufnych informacji publicznie na swoim profilu.
• Regularnie aktualizuj system operacyjny, przeglądarki internetowe i oprogramowanie antywirusowe, aby być chronionym przed lukami bezpieczeństwa.
• Nie lekceważ komunikatów i alertów bezpieczeństwa, jakie wyświetlają się podczas korzystania z sieci.
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.