Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Za co odpowiada przewodnik

Jak co miesiąc i w kwietniu przewodnicy zrzeszeni w Kole Przewodników Beskidzkich i Terenowych ''Cieszyn'' przy Oddziale PTTK Beskid Śląski w Cieszynie spotkali się na zebraniu Koła, by odświeżyć i poszerzyć swoją wiedzę. Zebranie zorganizowali, jak zwykle, w dzielonej z CTF-em salce przewodnickiej w cieszyńskim Domu Narodowym 10 kwietnia. Prelegentem był mgr Krzysztof Mikucki, przewodnik, z zawodu prawnik. Przybliżył koleżankom i kolegom Zagadnienia prawne w działalności przewodnickiej.

Prelegent mówił o odpowiedzialności przewodnika, którą dzielimy na moralną i prawną. Przestępstwem może okazać się lekkomyślność, czyli sytuacja, „kiedy sprawca przewiduje możliwość popełnienia przestępstwa, ale lekkomyślnie myśli, że zdoła uniknąć niebezpieczeństwa”. Chodzi tu na przykład o sytuacje, gdy przewodnik weźmie ma trudny szlak, w złych warunkach grupę nieodpowiednio ubraną. Nie dziwmy się więc, jeśli przewodnicy na wycieczkach szkolnych odmawiają wymarszu z grupą ubraną w klapki, sandałki czy inne zupełnie nie nadające się do wędrówki obuwie… Przewodnik nie jest natomiast winny tego, że podczas gdy wyruszyli na szlak w ładną pogodę nagle nastąpiło wyładowanie atmosferyczne i kogoś trafił piorun. Te i inne zagadnienia poruszał prawnik podkreślając, że w wielu przypadkach odpowiedzialność przewodnika kończy się na informowaniu o właściwym, bezpiecznym zachowaniu i przestrzeganiu zasad bezpieczeństwa. Bo przecież kiedy mówimy przed wyjściem młodzieży, że na szlaku ma zachowywać się ostrożnie, iść spokojnie, nie skakać, nie biegać, a za w wędrującej za przewodnikiem grupie ktoś kogoś popchnie, przewróci, ktoś złamie nogę, nie może tu być mowy o winie przewodnika.

Prelegent omówił także przepisy związane z bezpieczeństwem. Poinformował, że nie ma już prawnego rozporządzenia mówiącego o tym, że wycieczka powyżej 1000 m musi mieć przewodnika. Natomiast jest szereg innych zapisów sprawiających, że wiele wycieczek przewodnika mieć musi, a te, które z punktu widzenia ustaw i rozporządzeń o ruchu turystycznym nie muszą, mogą być regulowane innymi przepisami, na przykład wewnętrznymi oświatowymi, a organ prowadzący szkołę może zarządzić, że szkolne wycieczki przewodnika mieć muszą. Osobne rozporządzenia zabraniające wchodzenia grup bez przewodnika wydają także parki narodowe.

 (indi)
 

źródło: ox.pl
dodał: ID

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: