XXII Międzynarodowy Festiwal Teatralny ''Bez Granic''
Prawdziwe teatralne smakowitości przygotowali organizatorzy XXII Festiwalu "Bez Granic". Będzie m.in. przedstawienie z Anną Guzik (znana z telewizyjnej roli "Heli w opałach") o singielce mierzącej się z samotnością, spektakl-gra planszowa 3D "Dywidenda" z jakże aktualnym tematem kryzysu ekonomicznego, w "Podziemnym bluesie" wystąpi ulubienica słowackiej publiczności Jana Oľhova, a miłośnicy klasyki będą mogli oddać się rozmyślaniom nad żądzą władzy po zakończeniu "Makbeta". Te i inne atrakcje czekają na widzów już od 29 września.
Początki festiwalu sięgają 1990 roku, przez ponad 20 lat trwania festiwalu zmieniła się sytuacja społeczna i polityczna: - Po pierwsze, zmieniło się podejście ludzi do teatru, odbioru sztuki. Po drugie, zmieniła się sytuacja politycznoprawna - na początku zachętą dla zwykłego widza było to, że granica była zamknięta, a Festiwal w jakimś sensie łamał te granice, także w znaczeniu dosłownym bilet stawał się zaproszeniem do Republiki Czechosłowackiej - mówi zastępca rzecznika generalnego Solidarności Polsko-Czesko-Słowackiej, wiceprezes dr Jerzy Herma: - Potem sytuacja się zmieniła, ale zjednoczenie, a także wiedza po prostu o sąsiedzie, była nam potrzebna, bo - mimo bliskości naszych państw - tak naprawdę mało wiedzieliśmy o swojej sztuce. Dlatego to zjednoczenie zaczęło się od Havla, Mrożka. Nazwa festiwalu "Bez granic" nie jest przypadkowa jest to wielopoziomowa metafora. "Bez granic" to zjednoczenie w wielorakim sensie: społecznym, politycznym, mentalnym, kulturowym - tłumaczy Herma: - To wieloletnie przełamywanie granic zdecydowanie pomogło nam, kiedy staraliśmy się o Patronat Polskiej Prezydencji. MSZ zdecydowało, że jak najbardziej zasługujemy na to - dodaje wiceprezes.
Jakie wyzwania stają przed Organizatorami Festiwalu w czasie, kiedy - przynajmniej teoretycznie - należymy z Czechami i Słowakami do jednej, nie podzielonej granicznymi szlabanami Unii Europejskiej? - Jednym ze współczesnych wyzwań jest pozyskanie sponsorów, mamy od lat grono prywatnych sponsorów, jak choćby z Grupy Żywiec, zaczęły nas wspierać również środki unijne, jednak ubyło środków z kasy miejskiej i powiatowej. Kolejnym wyzwaniem jest to, by Festiwal zaistniał w świadomości nowych terenów pogranicza polsko-niemiecko-czeskiego, polsko-białorusko-ukraińskiego, pierwsze kroki udało się nam poczynić już w tamtym roku, kiedy pojawiły się programy 3+, poruszające problemy trójstyków. Chcemy też, by Festiwal zaczął istnieć także w świadomości mieszkańców pogranicza zachodnioeuropejskiego - mówi o planach Herma.
W tegorocznej edycji festiwalu to widzowie przyznają nagrody najlepszym spektaklom poprzez głosowanie. Prócz atrakcyjnych przedstawień, podczas Festiwalu będzie miało miejsce również niezwykłe muzyczne wydarzenie - koncert VASTI JACKSON BLUES BAND. Gitarzysta bluesowy i jazzowy o światowej sławie Vasti Jackson jest również autorem tekstów, wokalistą i producentem. Vasti Jackson grał indywidualne koncerty we Włoszech, Tunezji, Niemczech, Szwajcarii, Kanadzie, Norwegii czy Anglii. W 1994 roku wystąpił też na nagrodzonej nagrodą Grammy płycie B.B. Kinga „Blues Summit”.
Program Festiwalu:
29 września (czwartek),
godz. 16.00, w Teatrze im. Mickiewicza w Cieszynie
SINGIELKA
godz. 20.00 na rynku w Cieszynie
DYWIDENDA
30 września (piątek),
godz. 18.00, w Teatrze w Czeskim Cieszynie
PODZIEMNY BLUES
godz. 19.30, na wzgórzu zamkowym w Cieszynie
MAKBET
1 października (sobota),
godz. 17.00, w Teatrze im. Mickiewicza w Cieszynie
SMAKOSZE CZEKOLADY (Jedlíci čokolády)
godz. 20.00
VASTI JACKSON BLUES BAND
2 października (niedziela),
godz. 16.30, w Teatrze w Czeskim Cieszynie
KORESPONDENCJA V+W (Korespondence V+W)
godz. 19.30, w Teatrze im. Mickiewicza w Cieszynie
DZIENNIKI
Informacje na temat programu festiwalu oraz cen biletów dostępne są na stronie: http://www.borderfestival.eu/
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.