Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

XX Sesja Rady Powiatu Cieszyńskiego

Planowana struktura szkół ponadgimnazjalnych w roku 2008/2009 oraz wielkość planowanego naboru do poszczególnych placówek były głównym tematem XX Sesji Rady Powiatu Cieszyńskiego.

Na sesję  zaproszeni zostali dyrektorzy szkół ponadgimnazjalnych, urzędnicy zajmujący się oświatą w gminach, a także przedstawiciele kuratorium. Już na wstępie Stanisław Kubicius, Członek Zarządu Powiatu Cieszyńskiego odpowiedzialny za edukację, poruszył problem znacznego odpływu uczniów z północnej części powiatu do szkół w Jastrzębiu czy Bielsku. To zjawisko najsilniej występuje w Zebrzydowicach, gdzie tylko połowa absolwentów gimnazjum wybiera szkoły zlokalizowane na terenie powiatu cieszyńskiego. Obecny na sesji wójt Zebrzydowic  Andrzej Kondziołka  fakt ten tłumaczył nie tylko względami komunikacyjnymi, ale także bardzo bogatą ofertą, którą młodzieży proponują szkoły z Jastrzębia. Kolejnym tematem związanym z edukacją był trwający  nabór do szkół ponadgimnazjalnych. Jak podkreśla S. Kubicius - system elektroniczny umożliwia stały podgląd. I choć nabór rozpoczął się 5 maja są już szkoły w których liczba zalogowanych kandydatów  jest większa niż liczba miejsc. Zgodnie z założeniami systemu uczeń nie może zalogować się więcej niż trzy razy. W powiecie cieszyńskim elektroniczny nabór prowadzony jest już  trzeci raz i można powiedzieć, że system sprawdza się w 94 % - dodaje S. Kubicius. Oprócz tematów związanych z oświatą radni zapoznali się z planami nowej dyrekcji Szpitala Śląskiego dotyczącymi restrukturyzacji placówki. Jak powiedziała dyrektor ZZOZ w Cieszynie Anna Bednarska-Czerwińska dla sprawnego poprowadzenie tych działań już wkrótce powołana zostanie komisja ds. restrukruryzacji szpitala, w jej  składzie znajdzie się również przedstawiciel starostwa.

Podczas sesji radni podjęli  kilkanaście uchwał m.in. o założeniu nowych szkół – Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych oraz Technikum dla Dorosłych w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im. W. Szybińskiego w Cieszynie

foto: Starostwo Powiatowe w Cieszynie

źródło: Starostwo Powiatowe w Cieszynie
dodał: CR

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: