Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wycinka drzew na kolei. Ekolodzy apelują

Dziś (21.09) w cieszyńskim Starostwie Powiatowym odbyło się spotkanie, w którym uczestniczyli przedstawiciele kolei, władz powiatowych oraz aktywiści ekologiczni. Rozmawiano na temat wycinki drzew głównie na odcinku remontowanej linii kolejowej z Cieszyna do Goleszowa.

Irena Fluder-Kudzia, cieszyńska radna i aktywistka związana z ruchem Ratujmy Drzewa na Śląsku Cieszyńskim podkreślała, że celem spotkania jest wypracowanie takich rozwiązań, które znacząco zmniejszą liczbę drzew, które muszą zostać wycięte.

Jak dodał Jarosław Brzeżycki - mieszkaniec Cieszyna i członek partii Zieloni - na około 10-kilometrowym odcinku między nadolziańskim grodem a Goleszowem planowane jest wycięcie 1234 drzew. Podkreślał, że przepisy prawa mówią o obowiązku usunięcia drzew usytuowanych w odległości minimum 6 metrów od różnych elementów torowiska:

Mówiono też o prcedurach dotyczących wycinki. Zgodnie z literą prawa, zarząd kolei występuje do Starostwa Powiatowego o zgodę na ścięcie drzew ulokowanych na danym terenie zgodnie z obowiązującymi przepisami. Postępowanie umożliwia jednak właścicielom działek zgłoszenie wniosku o odstępstwo, ze względu na "szczególny przypadek". Interpretacja tego pojęcia była clou dyskusji, a dążenia aktywistów podsumował Maciej Dartach z Sekcji Eksploatacji PKP PLK:

Spotkanie zakończyło się częściowym porozumieniem obu stron - najprawdopodobniej zostanie zorganizowana wizja lokalna z udziałem specjalistów i ekspertów. O podsumowanie rozmów poprosiliśmy starostę Mieczysława Szczurka:

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

17
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-21 19:31:47
krzysztof.mm: ekolodzy zajęliby się grabieżą i dewastacją Puszczy Karpackiej prowadzoną na masową skalę przez mafijno-esbeckie, pasożytnicze struktury "Lasów Państwowych", walka o drzewa przy torach kolejowych to niezbyt poważne zajęcie
2020-09-21 19:41:41
krzysztofmn: magazyn.wp.pl/ksiazki/artykul/wycinajac-stary-las-tracimy-cos-wiecej-niz-drzewa-opinia
2020-09-21 20:04:45
gojny: krzy-sio+ Uzupełniłbyś deficyty wiedzy, doinformowałbyś się, na czym polega prowadzenie ZRÓWNOWAŻONEJ GOSPODARKI LEŚNEJ, skąd ta się wywodzi, ile od czasów II wojny na terytorium współczesnej Polski przybyło terenów leśnych i jaki jest w tym udział właśnie PGL Lasy Państwowe...
2020-09-21 20:07:46
gojny: krzy-sio+ Zastanów się nad sobą, ile włożyłeś WŁASNEGO wysiłku w działania na rzecz OCHRONY PRZYRODY, zagospodarowanie terenów leśnych, zwłaszcza w zalesienia i odnowienia, i czy w swym życiu posadziłeś przynajmniej jedno drzewko... Tymczasem ile drzew zużyłeś???
2020-09-21 20:08:29
gojny: Ostatnio krzy-sio+ miałeś szansę dostać sadzonkę bezpłatnie, skorzystałeś?
2020-09-21 20:48:38
miriam11: tory rozkręcić i sprzedać, asfalt zerwać posiać trawę i posadzić krzewy a ekozieloni niech nas noszą na plecach :-)
2020-09-21 20:58:27
doler: Wycinka jest konieczna. Wiecie czemu? Bo jak juz to zrobią to zamiast pełnych pociągów, przynajmniej wiatr będzie mógł po tym pustym torowisku hulać. A tak drzewa by go ograniczaly :] . Niech sobie mózg wytna...no tak choler pierw trzeba go mieć...
2020-09-21 21:27:55
ekolog: Ten, kto wie, że drzewa odczuwają ból i mają pamięć, i że drzewni rodzice żyją razem ze swoimi dziećmi, nie będzie już mógł tak po porostu ich ścinać i siać wśród nich spustoszenia ciężkimi maszynami. Peter Wohlleben, Sekretne życie drzew.
2020-09-21 22:39:19
OWCZARZY1: ZIELONE PAJACE ROWY KARCZOWAĆ PRZY DROGACH
2020-09-21 22:54:07
ekolog: Leśne mrówki zaś uwielbiają słodki sok i spijają go bezpośrednio z mszycowych zadków. Łaskoczą je po nich czułkami, chcąc przyspieszyć proces wydzielania soku, bo drażnienie tych okolic zmusza mszycę do oddania moczu.
2020-09-22 05:59:09
: donuś twój tata też gojny, za kapowanie dostał posadkę, taka to ekipa pasożytuje na naszych lasach
2020-09-22 07:43:16
ekolog: krzy-sio+Patryk, jaki tam TWÓJ udział???
2020-09-22 20:30:13
: TW "Olcha", kapuś z czasów stanu wojennego i dogorywania komuny, obrzydliwa historia
2020-09-22 21:53:33
Wiederholec: Tak jałowego Starosty to jeszcze nigdy nie było.
2020-09-22 22:17:50
FoxTrot: A kto to są ekolodzy? Jakie warunki trzeba spełniać, żeby być ekologiem? Są nimi z wykształcenia, z profesji, czy z awantur i szantażów, których się dopuszczają? To tacy ludzie, jak Ja są ekologami, bo nie tylko segreguję śmieci, ale żyję tak, aby świadomie minimalizować ich produkcję. Drzewostan blokujący linie kolejowe należy wyciąć, a drewno racjonalnie zagospodarować.
2020-09-22 23:22:30
ekolog: Drzewa i krzewy porastające linie kolejowe i występujące bezpośrednio w ich sąsiedztwie zwykle bywają konsekwencją wcześniejszych zaniedbań, głównie z winy samego właściciela, zatem zainteresowany wycinkami sam sobie często jest winien. Osoby podające się za ekologów, zwykle są ideowcami, błędnie postrzegającymi rzeczywistość i umotywowane są przeświadczeniem, że działają w imię dobrej sprawy (wyłączając osoby, które faktycznie z racji świadomości i kompetencji do tego rodzaju spraw podchodzą merytorycznie). Osoby uważające się za ekologów, podejmują się czegoś w rodzaju aktywizmu w określonym zakresie spraw. Szkoda, że mało jest inicjatyw polegających np. na zalesianiu nieużytków, specjalnie pod ten cel wykupywanych gruntów prywatnych. Poza nielicznymi wyjątkami jakoś nie obserwujemy działalności uważających się za ekologów, np. kiedy inwestuje deweloperka albo "zaprzyjaźnieni" politycy, zwłaszcza przy ustalaniu planów zagospodarowaniu przestrzennego, a właśnie poprzez tego rodzaju dokumenty, uchwalane przez GMINY, można najłatwiej chronić przyrodę, np. przed niepożądaną zabudową. Ciekawym przykładem osoby uznającej się za uświadomioną ekologicznie jest moim zdaniem np. Klaudia Jachira, która swą obecność w określonej komisji sejmowej uzasadnia parokrotną wizytą w puszczy… Bardzo merytoryczne podejście.
2020-09-22 23:24:43
ekolog: To, co powszechnie przyjęło się nazywać ekologią, w rzeczywistości jest SOZOLOGIĄ! Zatem osoby zajmujące się ochroną przyrody powinny określać się jako SOZOLOGOWIE, a nie EKOLOGOWIE!
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: