Walny Zjazd Delegatów i 135 lat MZC
Tegoroczny Walny Zjazd Delegatów Macierzy Ziemi Cieszyńskiej wyglądał trochę inaczej niż zwykle. Nie tylko ze względu na pandemię, ale również lokalizację. W tym roku macierzowcy spotkali się w Hażlachu, ponieważ właśnie tam w pierwszej części uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę prof. Wiktora Wawrzyczka – polskiego chemika, pochodzącego z Kończyc Wielkich, członka Macierzy Ziemi Cieszyńskiej.
Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy przed Domem Przyrodnika, Walny Zjazd Delegatów przeniósł się do auli Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu. W wydarzeniu tym wzięli udział: delegaci - przedstawiciele kół macierzowych, samorządowcy i zaproszeni goście. Jednym z ważniejszych punktów spotkania było wręczenie wyróżnień.
W tym roku najwyższe wyróżnienie, czyli nadanie Godności Członka Honorowego MZC otrzymał Andrzej Kondziołka z Koła MZC w Zebrzydowicach [Wójt Gminy Zebrzydowice]. Jego zasługą jest m.in. to, że koło macierzowe w Zebrzydowicach zostało reaktywowane - przyznała w rozmowie z OX.PL Marta Kawulok Prezes Zarządu Głównego MZC.
Medale Pawła Stalmacha otrzymali: Jadwiga Chlebik (Koło MZC nr6 w Cieszynie), Halina Kożusznik (Koło MZC nr1 w Cieszynie), Maria Sznapka (Koło MZC nr8 w Cieszynie).
Złote Odznaki Macierzy Ziemi Cieszyńskiej otrzymali: Natalia Bańczyk (Koło MZC nr2 w Cieszynie), Janina Guziur Brener (Koło MZC nr4 w Cieszynie), Czesława Haczek (Koło MZC w Zebrzydowicach), Elżbieta Holeksa (Koło MZC nr1 w Cieszynie), Lucyna Kondziołka (Koło MZC w Zebrzydowicach), Aleksandra i Józef Pindur (Koło MZC w Zebrzydowicach), Jolanta Puchałka (Koło MZC w Strumieniu), Andrzej Słota (Koło MZC nr4 w Cieszynie), Józef Stoszek (Koło MZC nr1 w Cieszynie), Liliana Zemła (Koło MZC nr3 w Cieszynie).
Wręczono także Akty Uznania, które otrzymali: Janina Hławiczka (Koło MZC nr4 w Cieszynie) oraz Grażyna Palka (Koło MZC w Warszawie). Nie zapomniano również o członkach MZC, którzy w tym roku obchodzą swój jubileusz.
Następnie Prezes ZG MZC Marta Kawulok przedstawiła sprawozdanie Zarządu Głównego za rok 2019, a także plan pracy na rok 2020. Prezes podsumowała to co udało się zrealizować w ciągu ostatnich 5 lat. Zwróciła uwagę m.in. na: koncerty noworoczne, współorganizację Konferencji Naukowej poświęconej jubileuszowi 200–lecia motoryzacji w Polsce, grę miejską “Śladem Bohaterów # Cieszyn 2018”, konferencję naukową poświęconą prof. Józefowi Pieterowi, pięć Złazów Górskich Macierzowców im. Władysława Orszulika, Festiwal Organizacji Pozarządowych “Cieszyński Przekładaniec”, publikację Kalendarza Cieszyńskiego i kilka pozycji książkowych, przyznanie stypendiów macierzowych, wymianę stolarki okiennej w Domu Macierzy przy ul. Stalmacha w Cieszynie, zbycie Gminie Hażlach Domu Ludowego w Pogwizdowie, funkcjonowanie kostiumerni, organizację imprez przez Koła Terenowe.
Obecnie w skład Macierzy wchodzi 20 Kół Terenowych, które liczą 897 członków. Nadal aktualne są słowa nieodżałowanej pamięci prezesa ZG MZC Mariusza Makowskiego: “Macierz to przede wszystkim ludzie, zastępy działaczy, którzy ją stworzyli i tworzą do dnia dzisiejszego. Macierz to terenowe Koła, które codzienną pracą tworzą jej współczesne oblicze” - zwracała uwagę Marta Kawulok.
Zobacz również: Upamiętnili profesora Wawrzyczka
MSZ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.











Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
