Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Walny Zjazd Delegatów i 135 lat MZC

Macierz Ziemi Cieszyńskiej świętuje 135 lat działalności. Ze względu na pandemię obchody miały skromniejszą formę. Jubileusz uczczono podczas sobotniego (19.09) Walnego Zjazdu Delegatów MZC.

Tegoroczny Walny Zjazd Delegatów Macierzy Ziemi Cieszyńskiej wyglądał trochę inaczej niż zwykle. Nie tylko ze względu na pandemię, ale również lokalizację. W tym roku macierzowcy spotkali się w Hażlachu, ponieważ właśnie tam w pierwszej części uroczystości odsłonięto pamiątkową tablicę prof. Wiktora Wawrzyczka – polskiego chemika, pochodzącego z Kończyc Wielkich, członka Macierzy Ziemi Cieszyńskiej. 

Po odsłonięciu pamiątkowej tablicy przed Domem Przyrodnika, Walny Zjazd Delegatów przeniósł się do auli Gminnej Biblioteki Publicznej w Hażlachu. W wydarzeniu tym wzięli udział: delegaci - przedstawiciele kół macierzowych, samorządowcy i zaproszeni goście. Jednym z ważniejszych punktów spotkania było wręczenie wyróżnień.  

W tym roku najwyższe wyróżnienie, czyli nadanie Godności Członka Honorowego MZC otrzymał Andrzej Kondziołka z Koła MZC w Zebrzydowicach [Wójt Gminy Zebrzydowice]. Jego zasługą jest m.in. to, że koło macierzowe w Zebrzydowicach zostało reaktywowane - przyznała w rozmowie z OX.PL Marta Kawulok Prezes Zarządu Głównego MZC. 

Medale Pawła Stalmacha otrzymali: Jadwiga Chlebik (Koło MZC nr6 w Cieszynie), Halina Kożusznik (Koło MZC nr1 w Cieszynie), Maria Sznapka (Koło MZC nr8 w Cieszynie).  

Złote Odznaki Macierzy Ziemi Cieszyńskiej otrzymali: Natalia Bańczyk (Koło MZC nr2 w Cieszynie), Janina Guziur Brener (Koło MZC nr4 w Cieszynie), Czesława Haczek (Koło MZC w Zebrzydowicach), Elżbieta Holeksa (Koło MZC nr1 w Cieszynie), Lucyna Kondziołka (Koło MZC w Zebrzydowicach), Aleksandra i Józef Pindur (Koło MZC w Zebrzydowicach), Jolanta Puchałka (Koło MZC w Strumieniu), Andrzej Słota (Koło MZC nr4 w Cieszynie), Józef Stoszek (Koło MZC nr1 w Cieszynie), Liliana Zemła (Koło MZC nr3 w Cieszynie).  

Wręczono także Akty Uznania, które otrzymali: Janina Hławiczka (Koło MZC nr4 w Cieszynie) oraz Grażyna Palka (Koło MZC w Warszawie). Nie zapomniano również o członkach MZC,  którzy w tym roku obchodzą swój jubileusz.  

Następnie Prezes ZG MZC Marta Kawulok przedstawiła sprawozdanie Zarządu Głównego za rok 2019, a także plan pracy na rok 2020. Prezes podsumowała to co udało się zrealizować w ciągu ostatnich 5 lat. Zwróciła uwagę m.in. na: koncerty noworoczne, współorganizację Konferencji Naukowej poświęconej jubileuszowi 200–lecia motoryzacji w Polsce, grę miejską “Śladem Bohaterów # Cieszyn 2018”, konferencję naukową poświęconą prof. Józefowi Pieterowi, pięć Złazów Górskich Macierzowców im. Władysława Orszulika, Festiwal Organizacji Pozarządowych “Cieszyński Przekładaniec”, publikację Kalendarza Cieszyńskiego i kilka pozycji książkowych, przyznanie stypendiów macierzowych, wymianę stolarki okiennej w Domu Macierzy przy ul. Stalmacha w Cieszynie, zbycie Gminie Hażlach Domu Ludowego w Pogwizdowie, funkcjonowanie kostiumerni, organizację imprez przez Koła Terenowe. 

Obecnie w skład Macierzy wchodzi 20 Kół Terenowych, które liczą 897 członków. Nadal aktualne są słowa nieodżałowanej pamięci prezesa ZG MZC Mariusza Makowskiego: “Macierz to przede wszystkim ludzie, zastępy działaczy, którzy ją stworzyli i tworzą do dnia dzisiejszego. Macierz to terenowe Koła, które codzienną pracą tworzą jej współczesne oblicze” - zwracała uwagę Marta Kawulok.  

 

Zobacz również: Upamiętnili profesora Wawrzyczka 

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

11
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-21 21:40:00
Mach: Działalność ZG MZC, niezależnie czy jest pandemia czy też wcześniej jej nie było skupia się głównie na świętowaniu. Przebieg obrad niezależnie w jakim miejscu by się nie odbywał formą przypomina zjazdy PZPR. Jest dużo patosu i masę wyróżnień wszelkiego typu co wyżej czytelnicy mogą wyczytać. Skoro wszyscy przybyli są wyróżniani lub byli wcześniej wyróżniani- może i słusznie to zazwyczaj na wyróżnieniach się zjazd kończy i rzadko kiedy delegaci i ZG zdobywają się na refleksję nad kondycją organizacji o 135 letniej historii. Macierz zarządzana jest drogo i w sposób archaiczny i takie też ma oblicze. To jaki majątek ówcześni działacze MZC w okresie Monarchii Austro-Węgierskiej darowali tej organizacji dziś dogorywa i w sposób szczątkowy zasila budżet tej organizacji. Co jeszcze MZC zostało do zbycia by pogrążyć się w niebycie?
2020-09-22 06:02:47
: punkt widzenia zależy od punku siedzenia ;)
2020-09-22 07:48:03
Marx: Punkt widzenia technokraty wymaga zniszczenia przednowoczesnych pozostałości po wspólnotach animistycznych – to doprowadziło do wyobcowania wszelkich zmysłów na rzecz jednego zmysłu, zmysłu posiadania.
2020-09-22 09:06:33
Mach: Marx, nie wiem co masz na myśli pisząc o animistycznej wspólnocie, ale jeśli nawiązujesz do Macierzy, to z pewnością w ZG MZC wiele z ówczesnych zadań pojmuje zbyt abstrakcyjnie i rzeczywiście organizacja jest coraz bardziej wyobcowana. Ówcześni technokraci doskonale zdawali sobie sprawę ,że aby skutecznie można było realizować cele jakie sobie Macierz postawiła w Księstwie Cieszyńskim trzeba skutecznie tworzyć majątek i nim skutecznie zarządzać by pozyskiwać środki na ich realizację .Bycie ZG nie jest celem samym w sobie i taka struktura ostatecznie prowadzi do skonsumowania tego co kiedyś na szczytne cele zostało Macierzy darowane przez osoby prywatne.
2020-09-22 20:17:35
: jaki tam Marx - donuś, esbeckie nasienie, na kapusia przez kapusia chowane
2020-09-23 16:40:24
krzysztof.mm: machu - pora stłumic osobiste żale, wziąć pod uwagę, że czasy się zmieniły i sytuacja wkoło, także Polaków na tutejszej ziemi, cele jakie sobie organizacja stawiała są dziś w gruncie rzeczy nieaktualne - "Jedną z bolączek trawiących cieszyńskich Polaków, był brak polskiej inteligencji a przede wszystkim polskiego nauczyciela i szkoły. Zaradzić temu zamierzał Stalmach przez utworzenie stowarzyszenia, zbierającego fundusze na założenie pierwszego polskiego gimnazjum w Cieszynie...."; "Pierwszy okres działania Macierzy nastawiony był więc na budowę od podstaw polskiej oświaty na ziemi od wieków opanowanej i germanizowanej przez austriacką administrację. Jeszcze na pierwszym zebraniu założycielskim jego uczestnicy zebrali między sobą kwotę pięciu złotych reńskich...." - itede, więcej znajdziesz na stronach MZC - czy celem MZC jest obecnie pomnażanie majątku, wątpliwa sprawa, te 'szczytne' już zrealizowano
2020-09-24 20:35:32
Mach: Krzysztofie.mm:, wydawało by się ,że jesteś chłop "tu stela" a tu się okazuje że o macierzy wiesz tyle ,co przeczytałeś. Więc przyjmij do swojej mimo wszystko ograniczonej (przynajmniej w tym zakresie główki), że nie całe Księstwo Cieszyńskie znalazło się w obszarze państwa polskiego i macierz pozostała także po drugiej stronie Olzy z Polakami w obszarze państwa czeskiego. To tam jej pierwotne znaczenie tj. krzewienie polskiej oświaty i kultury nadal pozostało aktualne a ci ,którzy cieszą się z przynależności do państwa polskiego i są nadal członkami macierzy nie powinni zapominać o tych ,którym nie dane było kształcić polskiej młodzieży w polskich szkołach . Tam, na Zaolziu macierz zarządzana jest społecznie bo środki gromadzone przez tamtejszych działaczy idą nadal na pomoc i wsparcie polskiej oświaty i kultury. Jeśli macierz po polskiej stronie pogrążyła się w etatyzacji uważając się jedynie za towarzystwo miłośników regionu, zapominając jednocześnie o korzeniach dla których powstała to jest wspieranie polskiego szkolnictwa na obszarach gdzie tak naprawdę polskość jest wypierana to jest to przejaw zdrady dla których została utworzona. Kurtuazyjne wizyty obu części macierzy podzielonej granicą nie zastąpią celów ,dla których Stalmach tworzył tę organizację. Czas aby Macierz po polskiej stronie zdobyła się na refleksję jakim głównym celom powinna się poświęcić. Zatem gospodarowanie i pomnażanie środków na cele ,które leżały u podstaw powołania Macierzy nadal nie straciły na aktualności - i tu krzysztofie.mm; znowu pudło. Włącz myślenie.
2020-09-24 20:39:46
Mach: Przy okazji nie zapomnij wrzucić mi parę minusów tj. czerwonej łapki w dół. ja jej tobie oszczędzę bo w tym zakresie wzbudzasz u mnie politowanie kiedy usiłujesz mi sugerować jakieś "osobiste żale".
2020-09-24 21:16:13
krzysztof.mm: no tak, tyle wiem, co przeczytałem, zresztą większość mojej wiedzy z czytania pochodzi - masz naturę pieniacza idącego w zaparte za wszelką cenę, to też łatwo można wyczytać z twoich postów - najpierw się absurdalnie czepiasz ZG MZC, teraz przerzucasz temat za Olzę, a za Olzą polskie szkoły też już od dawna, tyle, że w Czechach i nic tego nie zmieni, i z polskiej strony nawet do polskich szkół i przedszkoli w CzC dzieci i młodzież coraz liczniej chodzą - a o "celach Stalmacha" to sobie już mogłeś darować bo odgrzewasz drugi raz ten sam stary kotlet - tamte austriackie czasy bezpowrotnie minęły i nie ma problemów z polskością nikt ani u nas, ani w RCz, polska MZC przetrwała jako coś w rodzaju Towarzystwa Wzajemnej Adoracji i pięknie, niech się bawi kto lubi i póki ma za co, w RCz mają inne uwarunkowania i sobie chwała bogu radzą - a czy by się to Stalmachowi podobało czy nie to nie wiemy i zresztą nie ma to najmniejszego znaczenia
2020-09-24 21:17:45
krzysztof.mm: [p.s. jednego plusa zamiast cukierka już ci kiedyś dałem, drugiego nie będzie]
2020-09-24 22:27:20
Mach: Z tym pieniactwem to chyba siebie masz na myśli podobnie jak z pójściem w zaparte. Obaj z donkiem zdominowaliście to forum pod przeróżnymi nickami i na siłę uprawiacie tu propagandę. Ale do rzeczy. Jeśli już podejmujesz się polemiki to nie upraszczaj tematu. Czepiam się ZG MZC i dokładnie napisałem z jakiego powodu . Jeśli twierdzisz ,że absurdalnie się czepiam to 1) znajdź na to dowody i napisz dlaczego, 2) przerzucam temat za Olzę bo za Olzą jest ta połowa Macierzy ,której wraz z ze społecznością polską została poza granicami naszego kraju i jej pierwotne znaczenie tj. wspieranie szkolnictwa polskiego nadal jest celem postawionym przez P.Stalmacha. Przyjmij w swoim ograniczeniu, że za Olzą są jedynie obecnie szkoły czeskie z polskim językiem nauczania utrzymywane przez państwo czeskie -zatem nadal doradzam ci abyś włączył myślenie. Zauważasz różnicę? Macierz Szkolna w RCz gromadzi środki na te cele, których rząd czeski wspierać nie ma zamiaru, gdyż kłócą się z czeską racją stanu. Zaś ZG MZC zdaje się tego problemu nie dostrzegać i zamiast wspierać swoich kolegów zza Olzy woli wydawać środki na złazy turystyczne, które może realizować PTTK. Żałosny jesteś.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: