Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wybory 2020: głosowanie korespondencyjne

2 czerwca 2020 roku uchwalono specustawę, na mocy której, w nadchodzących wyborach prezydenckich każdy obywatel uprawniony do głosowania może zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego. Jak jednak to zrobić?

Zgodnie z nową ustawą każdy uprawniony do głosowania w nadchodzących wyborach prezydenckich (28 czerwca) może zagłosować korespondencyjnie. Warunkiem jednak jest zgłoszenie tego komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy (w gminie, w której wyborca jest ujęty w spisie wyborców). Jak jednak zrobić to skutecznie?

Wyborcy, którzy chcą skorzystać z możliwości głosowania korespondencyjnego, mają trzy możliwości. Mogą zrobić to pisemnie, elektronicznie (platforma e-PUAP) i wreszcie ustnie. To z tą trzecią formą zgłaszania wiążą się najczęstsze błędy - Ustne zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego (…)nie jest równoznaczne z telefonicznym zgłoszeniem zamiaru głosowania korespondencyjnego. Przez ustne zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego należy rozumieć osobiste zgłoszenie głosowania w ten sposób w urzędzie gminy (miasta). Nie ma zatem prawnej możliwości telefonicznego zgłoszenia głosowania korespondencyjnego. Tego rodzaju zgłoszenie jest nieskuteczne – wyjaśnia Państwowa Komisja Wyborcza. Nie ma również możliwości zgłoszenia chęci głosowania korespondencyjnego za pośrednictwem wiadomości mailowej. Więcej informacji tutaj.

W jakim terminie można zgłaszać chęć głosowania korespondencyjne?

- Do 16 czerwca 2020 roku w przypadku wyborców bez kwarantanny, izolacji czy izolacji domowej,
- Do 23 czerwca w przypadku wyborców objętych kwarantanną, izolacją lub izolacją domową,
- Do 26 czerwca w przypadku wyborców, którzy zostali objęci kwarantanną, izolacją lub izolacją domową po 23 czerwca. 

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

7
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-06-10 14:32:01
krzysztof.mm: "To byłyby najbardziej sfałszowane wybory w historii. Ludzie kradliby karty do głosowania ze skrzynek, drukowali tysiące podróbek i zmuszali innych do podpisu. Próbują wykorzystać koronawirusa do tego oszustwa"
2020-06-10 14:36:07
krzysztof.mm: znając dobrze od lat bezczelną skłonność rządzących do wszelakich machlojek, oszustw, łamania prawa w celu utrzymania władzy i osiągania z niej jak największych korzyści możemy być pewni, że w Polsce te akurat słowa Donalda Trumpa się sprawdzą
2020-06-10 15:23:47
donekT: krzy-sio+ przyjrzyj się, komu twój szefcio wysyła datki... Zdaje się, że pojęcie NEW AGE, wprowadził w 1804 poeta Wiliam Blake, który znajdował się pod silnym wpływem #SWEDENBORGIZMU... W 1864 r. Amerykanin Warren Felt Evans opublikował tekst pt. „The New Age and Its Message”, mając na myśli swedenborgianizm.... Dziś NEW AGE przez grzeczność stanowi tak zwany nowy ruch religijny, łączący w sobie namiastkę wyznaniowości BEZ KOMPONENTU MORALNEGO. Główne myśli New Age to zmiana paradygmatu z newtonowskiego na holistyczno- ekologiczny, ewolucjonizm świadomości, psychologizacja religii i sakralizacja psychologii – ewolucja świadomości prowadzi do iluminacji Boga. Zatem krzy-sio+ poszukaj sobie MAGII WE WŁASNYM GRAJDOŁKU.
2020-06-10 15:42:16
romuald.saletra: krzysiowi można polecić pracę w lesie... Kształtuje klarowny umysł, niezbędny przy najróżniejszych pracach pielęgnacyjnych, przydaje się również w życiu codziennym. Wiąże się z zachowaniem wstrzemięźliwości, dyscypliny i asertywności. Przekłada się to na zwiększoną pewność siebie, zdecydowanie i przewidywalność, oraz otwiera umysł na odprężenie płynące z dynamicznej pracy. Siekiera i obróbka drewna uspokaja emocje, pochłania złe myśli i niejednokrotnie może stanowić alternatywę wobec kosztownego, bezcelowego lenistwa na wczasach. Zarazem korzystamy z bezpłatnego wypoczynku. Akurat jest sezon pod zalesienia, szpadel wydaje się odpowiednim narzędziem pracy dla krzysia, o ile jeszcze potrafi nim operować.
2020-06-10 22:21:55
stefanbbn: krzysiu we wiekszosci demokratycznych spoleczenstw istnieje mozliwosch glosowaniabpoprzez poczte,nawet w krajach np Szwecja czy Niemcy ktore ty na forum przedstawiasz jako twoj przyklad na lad bezpieczenstwo czy dobrobyt rownosc spoleczna od lat mozna glosowac za pomoca poczty i nikt nie stwierdzil w tych panstwach naduzyc.No moze tylko w Polsce mieszka Krzysiu ktory marzy o wlamaniach do skrzynek pocztowych--nawet takie drastyczne posuniecie nic nie da bo w korespondecji musisz siebie zweryfikowac
2020-06-11 14:44:57
krzysztof.mm: stefan - nie mam nic przeciwko głosowaniu korespondencyjnemu - problem w tym, że Polska n i e jest dziś państwem demokratycznym tylko PiS-owskim, ze wszystkimi tego faktu o b r z y d l i w y m i konsekwencjami, z uprawianą na wielką skalę przez PiS-władzę praktyką łgarstw, oszustw, manipulacji, łamania prawa
2020-06-11 20:23:53
politykier: Polska jako państwo jest WSPÓLNYM DOBREM WSZYSTKICH OBYWATELI, bynajmniej nie jakiejś partii. krzy-sio+, odsyłam do KONSTYTUCJI! Pleciesz bzdury, zresztą jak zwykle.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: