Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wszystkie zegarki przestawić czas

Te, noszone na ręce i te na ścianie... Nowoczesne przestawiają się same, ale o innych nie możemy zapomnieć. Tej nocy przestawiamy je z godz. 2.00 na 3.00 w efekcie pośpimy godzinę krócej.


Co roku w marcu trzeba nam „oddać godzinę”, którą otrzymaliśmy jesienią, tym samym przestawiamy się na czas letni. Nie inaczej będzie i w ten weekend z 27 na 28 marca z godziny 2.00, zegarki przestawiamy na godz. 3.00.

Nie lada wyzwanie czeka zegarmistrzów, którzy opiekują się zegarami, bo takie przestawianie czasu w całym sklepie zegarmistrzowskim to kilka ładnych godzin roboty. Również dziś zmiana czekan najstarsze zegary w regionie. Są nimi te na wieżach kościelnych czy zabytkowych ratuszach.

Najstarszą wieżą z zegarem na Śląsku może poszczycić się Strumień, pochodzi ona z 1628 roku. Zabytkowy zegar, który niedawno został odrestaurowany odmierza tu czas od wielu lat. Jak mówią mieszkańcy, to odruchowe, że na Rynku to właśnie ten zegar pokazuje, która jest godzina.

Blisko 130-lat ma mechanizm zegara w Skoczowie przy okazji remontu w 2014 roku został odrestaurowany. Główny mechanizm zegara z ratuszowej wieży pochodzi z 1894 roku. Ówczesnym wykonawcą była firma F.X. Schneider Sohn z miejscowości Freudenthal, znana z produkcji zegarów wieżowych. Jest to jeden z najstarszych zegarów wieżowych na terenie Śląska.

Zegar posiada rzadko spotykany wychwyt służący do zatrzymania szybkich swobodnych obrotów przekładni chodu, a jednocześnie uwalnia je na przemian w równomiernych odcinkach czasu. Ten mechanizm precyzyjnie nazywa się wolnym wychwytem Manhardta. Ten ulepszony mechanizm używany jest nawet w zegarach astronomicznych. Na tym samym mechanizmie pracuje też zegar na wieży kościelnej oo. Cystersów w Oliwie – mówił naszej redakcji zegarmistrz, który opiekował się zegarem.

Zegar z mechanizmem wykonanym przez Jana Chrisa Boecka w Austrii w 1851 roku. Odmierza czas na ratuszowej wieży z kolei w Cieszynie. O kolejnych upływających minutach i pełnych godzinach punktualnie informują także dzwony z XVIII wieku. Jeden pierwszy z plakietką z przedstawieniem św. Michała; drugi wykonany przez Jana Grosmeina z Weiten.


KOD

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-03-28 06:48:11
św. Patryk.: że czas się zmienia doskonale zdaje sobie sprawę dojna zmiana - i doi teraz na maksa: onet.pl/informacje/onetwiadomosci/psl-ujawnia-zarobki-ludzi-powiazanych-z-pis-operacja-obajtki/cxkgwmx,79cfc278
2021-03-28 15:38:01
tom lem: ...Patryku, Patryku, żeby doić to trzeba mieć co, a dużo nie brakowało by Popaprańcy wyprzedali wszystko, byleby się przy tym samemu nachapać. Na marginesie, zmień dilera, bo Onet przeorał ci szare komórki wybiórczo ;-)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: