Wspominali Wieśka
W miniony poniedziałek, 9 września 2024 roku W Jaworzu wspominano jednego z bardziej znaczących artystów i literatów polskiej sceny artystycznej drugiej połowy XX wieku. Spotkanie zostało zorganizowane we współpracy Gminy Jaworze i Stowarzyszenia „Jaworze-Zdrój” i – tradycyjnie już - przyciągnęło licznych miłośników sztuki i kultury.
- Znakomici artyści - Anna Dymna, Krzysztof Orzechowski, Konrad Mastyło, Aleksandra Nykiel, Patryk Szwichtenberg oraz Bartosz Rodzoń - przenieśli nas w czasy świetności „Piwnicy pod Baranami”, której to Wiesiek Dymny był współzałożycielem. Recytowali jego wiersze, śpiewali piosenki jego autorstwa. Publiczność reagowała żywiołowo, nucąc wraz z artystami znane melodie, a każdy z występów nagradzany był gromkimi brawami. Anna Nykiel i Patryk Szwichtenberg urzekli publiczność swoimi mocnymi głosami, a ich interpretacja utworów Dymnego była wyjątkowa. Swoją charyzmą i poczuciem humoru zaskoczył Konrad Mastyło - wybitny muzyk i artysta „Piwnicy pod Baranami”, który osobiście znał i tworzył razem z Wieśkiem – relacjonują gminni urzędnicy.
Anna Dymna, żona i muza Wiesława Dymnego, opowiadała o Dymnym jako o człowieku pełnym pasji, nieprzewidywalnym, który jednocześnie potrafił być niezwykle czuły i wrażliwy.
- Sporą niespodzianką okazał się występ, zaproszonego przez Annę Dymną do recytacji tekstów Wieśka, jej student Bartosz Rodzoń – młody Jaworzanin. Widzowie mieli okazję być świadkami narodzin kolejnego talentu, którego korzenie znajdują się w Jaworzu, a wrażliwość artystyczną kształtuje w Akademii Sztuk Teatralnych w Krakowie pod opieką Anny Dymnej - mentorki i wykładowczyni. Jego interpretacja twórczości Wieśka była przepełniona autentycznymi emocjami, które z łatwością przeniosły publiczność w świat artysty. „Nie mogę głośno powiedzieć jak duży talent ma Bartosz, bo się mu w głowie poprzewraca” – powiedziała Anna Dymna o swoim studencie. Podkreśliła również, że takie wydarzenia, jak „Wspomnienie Twórczości Wieśka Dymnego” są doskonałą okazją do poznania nowych talentów i wspierania młodego pokolenia artystów – opisują.
Wiesław Dymny urodził się 25 lutego 1936 roku w Połoneczce koło Nowogródka. Po ukończeniu liceum w Bielsku-Białej w 1953 roku, rozpoczął studia malarskie w Krakowie, jednak ich nie ukończył, poświęcając się pisaniu. Stworzył około 300 tekstów piosenek i w 1963 roku zdobył Nagrodę im. Kościelskich za "Opowiadania zwykłe", gdzie opisał mieszkańców Jaworza Nałęża, wymieniając ich z imienia i nazwiska.
Mieszkańcy Nałęża kultywują pamięć o nim i o rodzinie Dymnych. W 2022 roku w Jaworzu Nałężu stanęła ławeczka Dymnego. Pisaliśmy: Wiesław Dymny wrócił do Jaworza
NG/mat.pras.
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.