Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wrzesień miesiącem świadomości nowotworów dziecięcych

Wrzesień jest na świecie obchodzony jako miesiąc świadomości nowotworów dziecięcych. Celem kampanii „Złotej Wstążki”, organizowanej przez Fundację „Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową”, która ruszyła 1 września br. jest zwiększenie świadomości społeczeństwa – w tym rodziców i lekarzy pierwszego kontaktu – na temat nowotworów dziecięcych, ich objawów, a także na temat możliwości ich skutecznego leczenia.

W Polsce co roku ponad tysiąc rodzin słyszy diagnozę: „Państwa dziecko ma nowotwór”. I chociaż choroby nowotworowe u dzieci są dość rzadkie – stanowią zaledwie 1,5 proc. wszystkich nowotworów występujących w całej populacji – to są drugą co do częstości przyczyną śmierci najmłodszych. Diagnozę chorób nowotworowych u dzieci utrudnia fakt, że zwykle rozwijają się one bardzo szybko i nie mają typowych objawów, jak u dorosłych.

Najczęstszymi nowotworami u dzieci są białaczki, które stanowią średnio 35 proc. wszystkich nowotworów rozpoznawanych w populacji pediatrycznej w Polsce. Na drugim miejscu znajdują się nowotwory ośrodkowego układu nerwowego, a na trzecim chłoniaki . Polska onkologia dziecięca boryka się z takimi problemami, jak: brak badań klinicznych nad lekami dla dzieci chorujących na raka, niedostateczna refundacja leków i terapii, niedostępność nowoczesnych metod leczenia ze względu na wysoki koszt lub konieczność leczenia za granicą na warunkach komercyjnych, a także niewystarczające wsparcie psychologiczne oraz brak wyspecjalizowanej kadry medycznej.

Organizatorzy poprzez charakter i przekaz kampanii chcą zaangażować wszystkich na rzecz walki z nowotworami dziecięcymi. Pragną oni poprzez swoje działania, aby każde dziecko, które zachoruje w Polsce na raka, miało realną szansę na wyzdrowienie. Kampania ma też być wyrazem solidarności z chorymi i ich rodzinami. - W Polsce rozpoznanie nowotworów dziecięcych następuje najczęściej w zaawansowanym stadium, czyli w III i IV stopniu, co jest największym wyzwaniem terapeutycznym. Aby poprawić tę sytuację, niezbędne jest edukowanie lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kierunku wczesnej diagnostyki nowotworów u dzieci. Potencjalne objawy raka u dzieci powinny też skłaniać rodziców do szybkiej konsultacji ze specjalistą – mówi prof. Alicja Chybicka, która kieruje kliniką Przylądek Nadziei we Wrocławiu.

W czasie trwania kampanii w mediach będą pokazywane m.in. historie dzieci chorujących na raka i ich rodzin. Część z nich została wyleczona, ale część nadal zmaga się z chorobą. W mediach społecznościowych kampanii będą towarzyszyły działania, które mają zwiększać świadomość nt. nowotworów u dzieci.

Więcej informacji na temat kampanii można uzyskać na aktywnej od 1 września br. Stronie internetowej www.zlotawstazka.pl

AK, nat. Pras.

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

2
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2020-09-03 09:37:21
krzysztof.mm: to nie tylko wrzesień, od dłuższego czasu już mamy świadomość, że zamiast na onkologię PiS-owska władza wydaje n a s z e miliardy na zawłaszczone przez nią n a s z e media, celem partyjna propaganda i trwanie przy korycie, n a s z e dzieci się tu w ogóle nie liczą
2020-09-03 09:59:44
666: Co tam nowotwory, walczmy ze śmiertelnym covidem. Przez ostatnie pół roku, zmarło ponad 0.00005 % Polaków.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: