Wróćcie szczęśliwie z wakacji
Mundurowi przypominają wszystkim by dbać o własne bezpieczeństwo m.in poprzez zapinanie pasów bezpieczeństwa. - Zapinanie pasów bezpieczeństwa przez dorosłych i młodzież oraz przewożenie dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innym urządzeniu przytrzymującym tzw. "podstawce" to niby codzienne, proste i intuicyjne zadanie. Jak wielkim błędem jest lekceważące podejście do tematu przewożenia osób w pojeździe dowiadujemy się zwykle w dramatycznych okolicznościach, gdy na naukę jest już za późno. Warto więc pamiętać, że bezpieczeństwo nasze i naszych bliskich są zbyt cenne. Jako kierowcy zadbajmy aby nie stwarzać ryzyka dla siebie i naszych pasażerów - apeluje policja
W pasy bezpieczeństwa w trakcie jazdy samochodem zapięty musi być każdy, kierujący i pasażerowie, najbardziej znane wyjątki kiedy przepis ten nie jest stosowany dotyczą:
- osoby mającej zaświadczenie lekarskie o przeciwwskazaniu do używania pasów bezpieczeństwa;
- kobiety o widocznej ciąży;
- kierującego taksówką podczas przewożenia pasażera;
- zespołu medycznego w czasie udzielania pomocy medycznej;
- osoby chorej lub niepełnosprawnej przewożonej na noszach lub w wózku inwalidzkim;
Przepisy dotyczące przewozu samochodem dzieci brzmią następująco: "w samochodzie osobowym, ciężarowo-osobowym i ciężarowym dziecko nieprzekraczające 150 cm wzrostu, przewozi się w foteliku bezpieczeństwa dla dziecka lub innym urządzeniu przytrzymującym dla dzieci"
W kwestii przewożenia dzieci dwa najczęściej mające zastosowanie w życiu codziennym wyjątki to:
- gdy dziecko ma 135 do 149 cm wzrostu i waży więcej niż 36 kg;
- gdy dziecko ma przynajmniej 3 lata i jedzie na tylnym siedzeniu osobówki
- lub sam. dostawczego o d.m.c. ≤ 3,5 t, i nie ma możliwości zainstalowania trzeciego fotelika bezpieczeństwa dla dziecka lub innego urządzenia przytrzymującego dla dzieci.
W wyżej wymienionych przypadkach dziecko może jechać w pasach bezpieczeństwa.
Brak zapiętych pasów bezpieczeństwa jest wykroczeniem, za które m.in grozi mandat karny zarówno dla kierującego jak i pasażera. - Zapinanie pasów bezpieczeństwa to nawyk, który może uratować nam kiedyś życie – podkreśla policja.
(red/mat.pras.)
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.