Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Węzeł przesiadkowy i galeria handlowa już za rok?

Wyłoniono wykonawcę na budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie. Jak informuje cieszyński magistrat inwestycja ta powinna zakończyć się pod koniec 2017 roku. Również w tym czasie, jeżeli wszystko pójdzie według zamierzonych planów, oddana do użytku zostanie galeria handlowa ''Stela''.

Dokładnie w zeszłym miesiącu informowaliśmy na łamach naszego portalu o wydłużeniu terminu składania ofert do przetargu na budowę zintegrowanego węzła przesiadkowego w Cieszynie. Przetarg ten został już rozstrzygnięty. Zamawiający wybrał najkorzystniejszą ofertę spośród 6 złożonych. Wykonawcą tej inwestycji została firma INSTAL Cymorek Sp. j. Pierściec (pełnomocnik – lider) oraz ZOWADA s.r.o. Jablunkov Czechy (partner). Te dwa podmioty będą wspólnie wykonywać budowę węzła przesiadkowego w Cieszynie. Na razie jesteśmy na etapie kwestii formalnych - przedstawiania dokumentów, bądź ewentualnych odwołań – informuje Burmistrz Ryszard Macura.

Jak podaje magistrat inwestycja ta w części budowlanej powinna się zakończyć pod koniec 2017 roku. Wyposażenie budynku dworca oraz zorganizowanie systemu dynamicznej informacji pasażerskiej zaplanowano na 2018 rok. Całość inwestycji oszacowano na nieco ponad 17 mln zł z czego blisko 10,5 mln zł dotacji. Powiat Cieszyński również zaangażuje swoje środki w kwocie blisko 800 tys. zł – dodaje Macura.

Warto również zaznaczyć, iż dzięki uzyskaniu dofinansowania z programu przebudowy dróg lokalnych nowe oblicze uzyska nie tylko węzeł przesiadkowy ale również wschodnia część ulicy Hajduka. Otrzymaliśmy pełne dofinansowanie w wysokości 3 mln zł. Bardzo się cieszymy, bo przez długi czas inwestycja ta stała pod znakiem zapytania. Realizacja tych zadań pozwoli w miarę płynnie rozładować ruch, który w tej części miasta jest dość duży – podkreśla Macura. Prace związane z ulicą Hajduka również powinny zostać zakończone w 2017 roku.

Już rozpoczęliśmy działania związane z wykupem. Rozmawiamy z przedsiębiorcą, który tam funkcjonuje  – zwraca uwagę Burmistrz. Koszt inwestycji na ulicy Hajduka przekracza 7 mln zł. Przyznana dotacja to 3 mln zł. Pozostałe koszty zostaną podzielone pomiędzy Miasto Cieszyn i Powiat Cieszyński. Powiat zadeklarował 51%, my Miasto 49%. Swój udział deklaruje również inwestor Galerii Stela - mówi Macura.

Przypomnijmy, iż po długich negocjacjach pomiędzy inwestorem, a Miastem wreszcie udało im się dojść do porozumienia. Inwestor czeka na pewne rozwiązania, czyli m.in. na uzyskanie zgody na budowę. Deklaruje swoje wsparcie oraz to, że chce wykonać tę inwestycję w roku 2017 – zaznacza włodarz Cieszyna.

Słowa te potwierdza również inwestor. Wystąpiliśmy do Starostwa Powiatowego z wnioskiem o pozwolenie na budowę Galerii Stela. Liczymy, że cała procedura przebiegnie sprawnie, a pozwolenie na budowę otrzymamy za kilka tygodni. Dziś dostrzegamy, że władze miasta patrzą w tym samym kierunku – w kierunku porozumienia. Liczymy, że po latach oczekiwań uda nam się rozpocząć realizację naszej inwestycji najszybciej jak to możliwe. Jeśli wszystko przebiegnie według zamierzonych planów, mieszkańcy Cieszyna i okolic będą mogli dokonać pierwszych zakupów świątecznych w okazji kolejnych świat Bożego Narodzenia w 2017 roku – przyznaje w rozmowie z naszą redakcją Katarzyna Czajkowska rzecznik firmy INBAP.

 

Pisaliśmy: Co z galerią Stela i węzłem przesiadkowym?

 

MSZ

źródło: ox.pl
dodał: MSZ

Komentarze

4
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2016-12-03 16:25:37
Burak: Zatem Miasto na węzeł przesiadkowy wyłoży około 1 960 000 zł. Jeżeli przeliczyć tę kwotę na \&quot;łebka\&quot; (przy liczbie mieszkańców w Cieszynie 35173) otrzymany 55,72 zł/osobę. <br />Toż to TANIOCHA jest, zapewne jakieś dziadostwo!
2016-12-03 21:15:53
Przepierón: SUPER, już widze te ciucholandy jak walczą o każdy m2 powierzchni do wynajęcia.
2016-12-04 14:25:37
mstudnicki: Te galerie są Cieszyniakom potrzebne jak pięść do oka. Był odnowiony dworzec PKS w świetnej lokalizacji, był PKP do generalnej przeróbki, której koszty na pewno byłyby niższe niż rozwalenie wszystkiego i postawienie na pseudonowoczesność i kolejne galerie. Cieszyn to miasto z klimatem i tego typu obiekty ten klimat niszczą. Bezpowrotnie. Potem nie płaczmy, że turystyka słabnie.
2016-12-04 15:08:39
Optimist: I jeszcze to planowane rondo na skrzyżowaniu z ul. Hajduka, 50 metrów od skrzyżowania ze światłami. Ruch będzie stale blokowany, tak samo jak na rondzie przy Statoil. Czy projektant choć przez chwilę pomyślał albo był tam na miejscu, wątpię, tak samo jak w wielu innych przypadkach, wszystko ładnie wygląda przy biurku, na komputerze, ale rzeczywistość jest inna.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: