Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wisła uczci mistrza pióra

W ostatni weekend maja Wisła gościć będzie wielu ciekawych autorów, pisarzy i artystów. Miasto, we współpracy z Urzędem Marszałkowskim, Uniwersytetem Śląskim i Biblioteką Śląską zorganizuje Festiwal Słowa im. Jerzego Pilcha "Granatowe Góry".

29 maja minie rok od śmierci jednego z najwybitniejszych polskich współczesnych pisarzy, który pochodził z Wisły. - To moment, w którym będziemy chcieli wspominać, rozmawiać o twórczości Jerzego Pilcha i po prostu być razem. Mam nadzieję, że sytuacja w kraju nam na to po prostu pozwoli. Jego sylwetki nie trzeba nikomu przedstawiać, wszyscy wiedzą, kim był dla nas, Wiślan. Doceniany był też przez społeczność Śląska Cieszyńskiego - wspomnieć można o Złotej Statuetce Źródeł Wisły czy Honorowej Złotej Cieszyniance - mówił na czwartkowej (29.04) konferencji prasowej burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

Samorządowiec wyjaśnia też, skąd wzięła się nazwa imprezy. - Granatowe Góry to miejscowość, która pojawiała się w twórczości Jerzego Pilcha i chyba nikt nie ma wątpliwości, że jej pierwowzorem była właśnie Wisła.

Dyrektorem rady programowej festiwalu jest prof. Ryszard Koziołek - pochodzący z Jasienicy rektor Uniwersytetu Śląskiego. - Wybitny pisarz posiada taką nieprawdopodobną zdolność, dzięki której tworzy krainy, w których chciałoby się zamieszkać. Każdy ma swoje miejsce na ziemi - to, w którym się urodził czy żyje - lecz gdy znajdujemy dobrze napisaną książkę to chcemy znaleźć się w tych miejsach, które pisarz opisał lub które do niego należą. Moim zdaniem to wielki dar, który Pilch złożył Wiśle. Zdaję sobie sprawę, że mieszkańcy nie zawsze byli szczęśliwi z powodu swoich portretów, jakie znajdywali w jego prozie, ale minęło sporo czasu. Uważni czytelnicy zobaczyli, że żart, ironia, przekształcenie - które jest cechą każdej literatury - jest ufundowane na życzliwości, czułości i fascynacji Pilcha światem, który go wychował, wykołysał i dał mu język, anegdoty, ludzi, pejzaże stanowiące tworzywo i materię jego prozy - analizował twórczość wiślańskiego pisarza.

Czy wśród festiwalowych gości znajdą się bohaterowie twórczości Pilcha? - Dobre pytanie. Z pewnością wymienić można pastora ewangelickiego [Waldemara Szajthauera - dop. red], Katarzynę Kubisiowską - autorkę jego biografii, Jerzego Baczyńskiego - redaktora naczelnego Polityki, Artura Domosławskiego - reportera i autora biografii Kapuścińskiego. Te postacie czy to w prozie, czy też w felietonach i wypowiedziach Pilcha się pojawiały. Komentował je różnie - czasem złośliwie, czasem ironicznie, czasem afirmatywnie. Pilch miał odwagę wypowiadania swojego sądu nawet, jeśli ten sąd był nieco zaczepny. Zawsze jednak - mam na myśli jego styl pisania - doskonale to argumentował, dlatego często ludzie mu wybaczali. Byli też jednak i tacy, którzy się obrażali - mówi w rozmowie z naszym portalem prof. Koziołek.

O założeniach festiwalu mówi Andrzej Drobik, sekretarz wydarzenia. - Chcemy, żeby festiwal Granatowe Góry zaproponował widzom możliwie pełną refleksję o świecie. Będziemy rozmawiali o prozie i życiu Jerzego Pilcha, ale także o poezji, opisywaniu świata, odpowiedzialności za słowo. Przez trzy dni w Wiśle odbywać się będą zarówno spotkania literackie na różnych scenach jak i spacery czy warsztaty. Nie zabraknie też strefy ekologicznej i strefy literatury dziecięcej - podkreśla.

Warto też odnotować, że Wisła chce upamiętnić Jerzego Pilcha także w inny, bardziej trwały sposób. - Wraz z Magdaleną Bielską, córką Jerzego Pilcha, chcemy zaaranżować  twórcze miejsce w jego rodzinnym domu na Parteczniku. Jako miasto chcielibyśmy ten budynek przejąć, udostępniając go przede wszystkim młodym literatom. Chcielibyśmy również odpowiednio upamiętnić w nim Pilcha, tworząc tam też jego miejsce pamięci  - mówił burmistrz Tomasz Bujok.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-05-01 16:36:42
św. Patryk.: tylko przyklasnąć
2021-05-01 18:08:11
Antykler Forte: co tam Pilchu - z Watykanu idzie nowe, prawdziwa rewolucja, Polacy na nią całe wieki czekali ! ! !: +++ Stolica Apostolska dodała siedem nowych wezwań w Litanii do św. Józefa: "opiekun Odkupiciela", "sługa Chrystusa”, „szafarz zbawienia", "podpora w trudnościach", "patron wykluczonych", "patron strapionych", oraz "patron ubogich" - poinformowało w sobotę biuro prasowe Episkopatu. +++ brakuje oczywiście "Natchnienia Prezesa", ale to się da naprawić jak się ojca Tadeusza poprosi
2021-05-01 20:30:04
donekT: J. Pilch w swej dziedzinie był dobrym autorem, być może nie tak wybitnym, jak jego wizerunek został zaprezentowany w artykule (odnoszę się do twórczości). Z pewnością jego marka przysłuży się promocji jego rodzinnej miejscowości i tego rodzaju działania należy wspierać.
2021-05-01 20:56:00
donekT: A teraz co ma uczynić? Odwołać własny tekst? Wnioski w nim — na odwrotne zamienić? Ma napisać teraz, że nieprawdą jest jakoby Jankowski przemawiał jak gensek albo jak gauleiter? Ma napisać, że Jankowski żyje we franciszkańskim ubóstwie, że antysemitą w żadnym wypadku nie jest, że Ewangelię rozumie świetnie i stosuje ją w swoim postępowaniu ściśle? Ma się tłumaczyć, że przykre jakieś literówki w pisaniu mu się zdarzyły? Niewytłumaczalne błędy merytoryczne? Łagodzić ma sens swojej wypowiedzi? Przyznać, że przegiął? Pójść ma do Jankowskiego i powiedzieć, że przesadził, bo przecież ksiądz nie jest aż tak okropnym antysemitą — ksiądz jest bardzo umiarkowanym antysemitą, ksiądz jest drobnym antysemitą, ksiądz jest drugorzędnym antysemitą bez znaczenia, z księdza to jest w gruncie rzeczy zwykły antysemicki szarak, niech mi ksiądz wybaczy, że z księdza — pospolitego antysemity — zrobiłem antysemitę groźnego, antysemitę maniakalnego, antysemitę seryjnego. Wybacz mi — ma Huelle do prałata powiedzieć — mój mały antysemito? J. Pilch, "Mój mały antysemita" POLITYKA nr 38, 24.09.2005 r.)
2021-05-01 21:16:38
SzpiegZNadOlzy: Pilch to miał mocne momenty w swej prozie: "Chwila rozpinania bluzki na czyichś stromych piersiach jaka jest, taka jest, ale nie jest chwilą strachu przed śmiercią. Wszystkie pozostałe – tak".
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: