Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Wisła - biblioteka zaprasza do nowych wnętrz

Po dwóch latach gruntownej modernizacji biblioteka w Wiśle otworzyła drzwi dla czytelników. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali dyrektor biblioteki Renata Czyż oraz marszałek województwa Wojciech Saługa i burmistrz Wisły Tomasz Bujok.

 Zaczynali od raptem jednego pomieszczenia i trzystu książek prawie 70 lat temu. Dziś Miejska Biblioteka Publiczna im. J. Śniegonia w Wiśle zmieniła się nie do poznania. Choć nadal znajduje się w Domu Zdrojowym to na półkach stoi ponad 36 tysięcy książek. Ale tradycyjne książki to nie wszystko. W bibliotece można poczytać aktualną pracę odpoczywając na wygodnych kanapach. Można skorzystać z Internetu w nowoczesnej i wyposażonej w najnowszy sprzęt sali komputerowej. Można wypożyczyć audiobooka i e-booka jeśli ktoś szuka alternatywnego sposobu na przeczytanie lektury. Zobacz film - Biblioteka na walizkach.

Współczesne biblioteki dążą do tego, by po domu i pracy, były tzw trzecim miejscem, do którego wszyscy chętnie przychodzą.  Stąd szeroka oferta, w której każdy znajdzie coś dla siebie. Biblioteka w Wiśle zamierza prowadzić kursy językowe, internetowe oraz szybkiego czytania i pisania. Pomysłów na wykorzystanie przestrzeni nie brakuje.

-  Liczymy na to, że przebudowa biblioteki przyciągnie nowych użytkowników. Nie tylko czytelników, ale także internautów i osoby korzystające po prostu z oferty kulturalnej. Do tej pory mieliśmy zarejestrowanych niespełna dwa tysiące użytkowników. Dziś ta liczba już jest większa, mimo, że się dopiero otwieramy – powiedziała podczas otwarcia dr Renata Czyż, dyrektor biblioteki.

Część główna nowej biblioteki to dwupoziomowa czytelnia i wypożyczalnia, która może zamienić się w salę koncertową. Kolorowy dział dziecięcy z meblami dostosowanymi do potrzeb najmłodszych czytelników kusi przyjazną atmosferą. Salonik prasowy pozwala na wygodne przejrzenie świeżych gazet, a sala komputerowa jest również doskonałym miejscem na przeprowadzanie licznych szkoleń.

– Nowe wnętrza, lepsze wyposażenie, przyciągają mieszkańców i turystów. My rok temu, teraz Wisła, a za miesiąc Pogwizdów – są to takie fajne centra kultury, centra multimedialne otwarte na umysły i ambicje młodych ludzi, ale także które będą przewodnikami w świecie cyfrowych mediów ludzi starszych – mówi Izabela Kula, dyrektor biblioteki w Cieszynie.

Modernizacja biblioteki była możliwa dzięki rządowemu Programowi Wieloletniemu „Kultura +” Priorytet „Biblioteka +  Infrastruktura bibliotek” finansowanemu ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Biblioteka pozyskała ponad 1,8 mln zł dotacji. Gmina Wisła dołożyła do projektu ponad 700 tys. zł. 

Zapytaliśmy gości uroczystości o ich ostatnio przeczytane lektury:

Grzegorz Turnau, artysta, kompozytor, pianista
- Jest taki pan Jerzy Stempowski, wybitny eseista i tłumacz. Zapomniana postać, a uosobienie najszlachetniejszej i najpiękniejszej polszczyzny jeszcze przedwojennej. Jego eseje i pisma o Ukrainie zostały wydane przez bibliotekę Więzi. To się nazywa „Bez tytułu oraz inne publikacje nieznane i zapomniane 1925 – 1939” oraz „W dolinie Dniestru Pisma o Ukrainie”. To polecam państwu bo to jest wycieczka w inny świat, daje wiele do myślenia.  

Tomasz Bujok, Burmistrz Wisły
- Mam nadzieję, że pani dyrektor biblioteki zmobilizuje mnie, by częściej tu bywać i rezerwować czas na czytanie książek. Bardzo lubię książki wojenne. Ostatnio przeczytana to „Szczury lądowe”. To taka historia żołnierzy, którzy walczyli w Wietnamie.

Wojciech Saługa, Marszałek Województwa Śląskiego
- Tak się złożyło, że czytam książki nieodpowiednie do wieku. Kiedy urodziły mi się dzieci to w wieku dorosłym zacząłem czytać książki dla dzieci. Wszystkie Muminki, Hobbity i Pippi Langstrumpf to ostatnio przeczytane lektury. Z  rzeczy dla dorosłych głównie czytam budżet, ale to jest bardzo nudne.

Janusz Król, Starosta Powiatu Cieszyńskiego
- Za dużo to nie mam czasu czytać książek, ale ostatnio przeczytaną są „Nadberezyńcy” Floriana Czarnyszewicza. Książka opowiadająca o życiu Polaków na wschodzie, o ich oczekiwaniach w 1914 r., 1918 r. na polskość, której się nie doczekali.

HBB

źródło: ox.pl
dodał: HBB,JB

Komentarze

1
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2015-11-04 18:05:35
adam 2: szkoda ze radni nie pochwalili sie jakie ksiazki w ogole przeczytali
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: