Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Wiemy, do kogo powędruje Srebrna Cieszynianka z Hażlacha!

Dwie kandydatury rozważali radni Gminy Hażlach do Lauru Srebrnej Cieszynianki: Marii Żyły i Henryka Hansla. Kto otrzyma Laur?

Laur Srebrnej Cieszynianki to najważniejsze regionalne wyróżnienie. Do zgłaszania kandydatów prawo ma każda organizacja działająca na terenie gminy. Swoją laureatkę wybrali już radni z Dębowca - Pisaliśmy: Znamy pierwszą laureatkę Lauru Srebrnej Cieszynianki

W tym roku w Gminie Hażlach pojawiły się dwie kandydatury – ze Stowarzyszenia „Nasza Wieś” z Kończyc Wielkich i OSP Hażlach.

Kandydat Henryk Hansel

OSP w Hażlachu zgłosiła kandydaturę Henryka Hansla, druha ze swojej jednostki OSP i jego kandydaturę na sesji przybliżono jako pierwszą.

W uzasadnieniu podano, że już jako dwudziestolatek Henryk Hansel wstąpił w szeregi OSP. Czynnie uczestniczył w życiu rodziny strażackiej, które zaowocowało zrobieniem kursu pierwszego stopnia w 1971 roku, upoważniając go do brania czynnego udziału w akcjach ratowniczo gaśniczych naszej jednostki – czytamy u uzasadnieniu. Jak zauważają wnioskodawcy, pełnił również funkcję skarbnika i członka komisji rewizyjnej, a potem został jej przewodniczącym, a w końcu też wieloletnim prezesem OSP, członkiem Rady Gminy Hażlach, jak również pełnił wiele funkcji poza Hażlachem. Był zrzeszonym pszczelarzem, a także wiceprezesem Gminnego Związku Pszczelarstwa. Lubi szachy i organizował zawody dla młodzieży w tej kategorii. Jest członkiem rowerowej grupy Ondraszek z Cieszyna.

Kandydatka Maria Żyła

Drugą Kandydatkę wysunęło Stowarzyszenie „Nasza Wieś” z Kończyc Wielkich.

Maria Żyła mieszka w Kończycach Wielkich. Urodziła się 16.12.1955 roku w Rudniku. Tam też chodziła do Szkoły Podstawowej przez cztery klasy, a następnie do Szkoły Podstawowej w Kończycach Wielkich. Ponieważ rodzice posiadali gospodarstwo, po ukończeniu szkoły poszła do Technikum Rolniczego w Międzyświeciu, które ukończyła w 1975 roku. Pracowała m.in. w Urzędzie Gminy w Hażlachu, a od 1984 roku aż do emerytury w Zakładach Tłuszczowych Bielmar w Bielsku-Białej.

Była radną gminy w latach 2006-2014, jako swoje osiągnięcie uznaje z tego okresu zorganizowanie czterokilometrowej ścieżki przyrodniczej „Szlakiem Przyrody” czy przyczynienie się do udaremnienia budowy żwirowni w centrum wsi.

Od 2010 roku do dziś pełni funkcję Przewodniczącej Koła Gospodyń Wiejskich w Kończycach Wielkich, gdzie brała udział w założeniu Grupy Śpiewaczej „Jarzębinki”, która przekształciła się w „Wielkokończanki”, która występowała w gminie i poza nią. Bierze czynny udział w organizowaniu spotkań dla seniorów, w konkursach kulinarnych, a także w konkursie Piękne Ogrody Wizytówką Gminy Hażlach. Od 2021 roku jest czynnym członkiem Klubu Seniora i Rady Seniora. Jest członkiem Komisji Rewizyjnej Stowarzyszenia „Nasza Wieś” z Kończyc Wielkich.

Lubi dobre książki, ciekawe filmy. Pisze wiersze gwarą.

W 1976 roku wstąpiła w związek małżeński, doczekała się dwójki dzieci i pięcioro wnucząt.

 Maria Żyła laureatką Lauru Srebrnej Cieszynianki

Rada Gminy po głosowaniu (8 głosów za Marią Żyłą, 3 za Henrykiem Hansel)em podjęła już jednogłośnie uchwałę o przyjęciu uchwały ws. przyznania Lauru Srebrnej Cieszynianki Marii Żyle z Kończyc Wielkich.

 

Przypomnijmy, Samorządy (gminy) są uprawnione do corocznego przyznawania wyróżnień – Laurów Srebrnej Cieszynianki - osobom, które zasłużyły się dla społeczności w której działają, w szczególności wniosły nowe, pozytywne wartości lub były na tyle nowatorskie i innowacyjne, że ich działanie może zostać powszechnie uznane za godne naśladowania.

Laur Srebrnej Cieszynianki jest przyznawany osobom, które zasłużyły się w następujących obszarach: społecznym, regionalnym, tradycji kulturalnych, wartości uniwersalnych, prac twórczych, pracy z dziećmi i młodzieżą, działalności samorządowej, promocji regionu.

Uroczyste wręczenie Laurów odbędzie się 11 listopada podczas Uroczystej Sesji Rad Samorządów Ziemi Cieszyńskiej.

 

NG

źródło: ox.pl
dodał: NG

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: