Realizujesz zadania publiczne? Sprawdź, co musisz zmienić
Do połowy 2015 roku wszystkie serwisy instytucji publicznych oraz podmiotów realizujących wybrane zadania publiczne będą musiały zmienić się dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności. Taki obowiązek wynika z Rozporządzenia, jakie weszło w życie w maju 2012 roku, którego treść znajdziesz pod następującym linkiem: Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012 r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności.
Znajomość dobrych praktyk w projektowaniu serwisów internetowych dostępnych dla osób z różnymi rodzajami niepełnosprawności może sprawić, że internet w końcu będzie dla wszystkich – także dla osób, których dotyka wykluczenie cyfrowe. Do tej grupy zalicza się nie tylko użytkowników niewidomych, ociemniałych i niedowidzących, ale także osoby z zaburzeniami widzenia barw, niesłyszących, osoby z niepełnosprawnością intelektualną, zaburzeniami poznawczymi, padaczką fotogenną czy niepełnosprawnością ruchową, która wpływa na sposób korzystania z komputera i internetu.
Instytucje publiczne i ogromna grupa podmiotów realizujących zadania publiczne nie mają wyjścia – muszą dostosować swoje serwisy do określonych standardów, a to wiąże się z pracą zarówno redaktorów i grafików, jak i programistów. Dostępne strony www wzbogacone są między innymi w funkcję powiększania czcionek, opcję audiodyskrypcji czy wyszukiwarkę już na samym początku serwisu – a to zaledwie kilka przykładów tego, w jaki sposób należy zaktualizować serwis.
- Tego, jak tworzyć dostępne witryny www uczyliśmy się od Fundacji Widzialni, która jest największym w Polsce autorytetem w zakresie tworzenia dostępnych stron internetowych i współautorem Rozporządzenia z 12 kwietnia 2012r. – mówi Wojciech Tatka, prezes agencji marketingu internetowego Optimal IT. - Dobra strona internetowa musi być dostępna dla każdego, nawet dla osoby niewidomej, niesłyszącej czy niesprawnej ruchowo. Taką stronę muszą mieć instytucje publiczne i podmioty realizujące zadania publiczne, ale do tworzenia dostępnych serwisów www zachęcamy wszystkich właścicieli i administratorów stron internetowych, bo dostępna strona to większa grupy potencjalnych odbiorców. Otwórzmy się na osoby niepełnosprawne, które też są w sieci, ale na drodze do informacji napotykają ogromne przeszkody. Sprawmy, by internet był dla wszystkich! – zachęca właściciel agencji Optimal IT.
Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 12 kwietnia 2012r. w sprawie Krajowych Ram Interoperacyjności powstało dzięki staraniom Fundacji Widzialni i innych zaangażowanych organizacji. Nakłada ono obowiązek spełniania standardów tworzenia stron internetowych dostępnych dla wszystkich WCAG 2.0 (Web Content Accessibility Guidelines) na poziomie AA.
Zgodnie z dokumentem dostępne mają być wszystkie strony administracji publicznej oraz strony innych podmiotów realizujących zadania publiczne bez względu na ich formę prawną. Takim podmiotem może być np. fundacja, stowarzyszenie, kościół, firma a nawet osoba fizyczna. Liczy się to, czy podmiot do realizacji zadań publicznych wykorzystał środki publiczne – samorządowe, rządowe lub z funduszy unijnych. W praktyce oznacza to, że swój serwis internetowy zmienić muszą między innymi przedszkola, dentyści, niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej na kontraktach z NFZ i wiele innych podmiotów, realizujących następujące zadania:
1. Usługi sieciowe: dostarczania gazu, ciepła, energii elektrycznej i wody, usług pocztowych, sieci komunikacji elektronicznej,
2. Transport,
3. Edukacja podstawowa, średnia, wyższa i dorosłych,
4. Zabezpieczenia społeczne obejmujące podstawowe ryzyka w życiu (w tym co najmniej te związane ze zdrowiem, wypadkami przy pracy, bezrobociem, emeryturami i niepełnosprawnością),
5. Usługi w zakresie ochrony zdrowia,
6. Opieka nad dziećmi,
7. Działalność kulturalna i informacja turystyczna.
Agencja Optimal IT projektuje i dostosowuje strony internetowe zgodnie z obowiązującym standardem tworzenia dostępnych stron internetowych WCAG 2.0, opracowanym przez międzynarodowe konsorcjum W3C (World Wide Web Consortium). Wszystkich zainteresowanych usługą dostosowania strony internetowej zachęcamy do kontaktu z agencją ze Skoczowa telefonicznie pod nr 606 740 314, mailowo: info@optimal.net.pl lub osobiście w siedzibie agencji przy ul. Wałowej 3 w Skoczowie.
Więcej informacji na temat agencji i jej oferty znaleźć można na stronie optimalit.pl.
artykuł sponsorowany
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.