Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

W Strumieniu Pożegnano Ostatni Pociąg Osobowy

- Miasto całkowicie upa­dło. Mieszkam na stacji i nie mogą się nigdzie dostać. To straszne - mówi Grażyna Skalska, która wraz z mężem od 17 lat zajmuje mieszkanie na pierwszym piętrze budynku stacyjnego.

Gmach przy ulicy Kolejo­wej od dawna przedstawia ża­łosny widok. Odrapane ściany, powybijane szyby, zdewasto­wane pomieszczenia. Wkoło wiatr rozwiewa śmieci. - Sta­cja jest zrujnowana i nikt się tym nie przejmuje. Doglądamy budynku, ale jak tu upilnować cały dworzec - skarży się ko­bieta.

Grażyna Skalska pamięta, że kiedyś ruch na stacji był spo­ry. Wszystko skończyło się,

gdy pięć lat temu zamknięto dworcową kasę.

- Ludzie przesiedli się do autobusów również dlatego, że PKP zaczęło likwidować połą­czenia - mówi strumienianka, która dojeżdża do pracy w Bielsku. Droga do przystanku autobusowego zajmuje jej 15 minut, a najgorzej jest w sobo­ty i niedziele, gdy PKS rzadziej kursuje. - Wtedy do Bielska najtrudniej się dostać. Na szczęście rano mąż podwozi mnie samochodem do Chybia, a stamtąd jadę już pociągiem -tłumaczy pani Grażyna.

Ruch na trasie z Pawłowic przez Strumień i Chybie do Skoczowa zamierał stopniowo. Zakład Przewozów Regional­nych PKP w Katowicach kil-

kakrotnie odkładał zamknięcie nierentownego połączenia. Ostateczna decyzja zapadła w lipcu ubiegłego roku. Do koń­ca marca utrzymywano jeszcze tylko cztery pociągi, które kur­sowały między Pawłowicami a Chybiem. Ostatecznie zostały one wykreślone z rozkładu l kwietnia br. Zdaniem szefo­stwa Zakładu Przewozów Re­gionalnych, linia biła rekordy nieopłacalności. Z badań PKP wynika, że pociągami jeździły często 2, 3 .osoby.

Szeregowi kolejarze zga­dzają się z argumentem, iż w takich warunkach taniej było­by wozić pasażerów... tak­sówką. Tłumaczą jednak, że władze ich firmy postępowa­ły nie do końca fair.

- Pociągi zachowano nie na całej linii Pawłowice-Skoczów, a jedynie na odcinku, na którym nikt nie podróżował. Tymczasem ludzie jeździli na odcinku z Chybia do Skoczowa, ale ten akurat szybko zlikwido­wano - skarżą się anonimowo kolejarze.

Nawet oni jednak potwier­dzają, że połączenie z Pawło­wic do Skoczowa nie miało najmniejszych szans stać się rentownym. Opinię te potwier­dzają także mieszkańcy Stru­mienia. - Osobiście niezauważyłam, żeby ostatnio ktoś u nas wsiadał do pociągu. Dworzec od dawna jest martwy, choć kiedyś pociągi jeździły stąd do Cieszyna, Skoczowa, Wisły. Przejeżdżał nawet dalekobież­ny do Szczecina... Teraz to wi­dać już tylko pociągi towaro­we - mówi Urszula Baudys z punktu skupu złomu, który działa w jednym z budynków stacyjnych.

Kobieta dodaje, że sama nie wsiadłaby już do pociągu. - Tak mało ludzi jeździ, że zwy­czajnie się boję - stwierdza.

Pociągiem od dawna nie jeździ także Ludwik Krzempek, który do punktu skupu złomu przyniósł akurat kilka starych garnków. - Kiedyś dużo ludzi dojeżdżało ze Strumienia do Pawłowic i Żor. To wszyst­ko się skończyło, gdy zamknęli zawodówki górnicze. A teraz to chyba będą stację rozbierać -zamyśla się L. Krzempek.

Likwidacją kolejowego połączenia ze światem martwi się burmistrz Strumienia Adam Zaręba. Zwraca jed­nak uwagę, że linia nie łączy­ła dużych i ważnych ośrod­ków miejskich, a dodatkowo miasteczko znad Zbiornika Goczałkowickiego posiada z sąsiednim Chybiem doskona­łe połączenie autobusowe.

- Decyzji o wykreśleniu połączenia nikt z gminą nie konsultował. Nie znamy więc do końca racji, jakimi się kie­rowano. Z doniesień medial­nych wiem, że ta linia nie cie­szyła się dużą popularnością. Bywało, że nawet przez kilka dni nikt tędy nie podróżował. Również mieszkańcy nie wy­wierali na nas żadnej presji, by ratować to połączenie. W ewentualnych rozmowach z PKP nie mielibyśmy, więc żad­nych argumentów za jego za­chowaniem - tłumaczy bur­mistrz.

źródło: g.z.c.
dodał: M.G.

Komentarze

0
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: