W 2020 roku czadem zatruło się 16 osób, w tym 4 dzieci
O czadzie, czyli cichym zabójcy mówi się dużo. Tlenek węgla powstaje w wyniku wadliwego procesu spalania. Jest bezbarwny i bezwonny, w związku z czym nie jesteśmy w stanie samodzielnie się przed nim obronić. Duże stężenie czadu może doprowadzić do śmierci już w kilka minut. W powiecie cieszyńskim w 2020 roku o tym, jak bardzo niebezpieczny jest czad, przekonało się 16 osób, w tym 4 dzieci.
Podsumowując rok 2020, strażacy udostępnili nam statystykę, która wyraźnie mówi, jak niebezpieczny jest tlenek węgla – w minionym roku odnotowaliśmy 22 interwencje związane z czadem. Były to interwencje związane tylko z tlenkiem węgla, nie zaś na przykład z pojawieniem się czadu w wyniku pożaru. Były to zgłoszenia dotyczące uruchomienia się czujek, zasłabnięcia osób, czy prośby policji o sprawdzenie miejsca – wyjaśnił st. kpt. Michał Pokrzywa, Oficer Prasowy cieszyńskiej PSP. Na szczęście w 2020 roku czad w powiecie cieszyńskim nie zebrał śmiertelnego żniwa.
Strażacy przypominają o tym, jak ważne są czujki czadu. Dzięki zainstalowaniu niewielkiego urządzenia w porę można zorientować się, że pojawiło się zagrożenie. Zatrucie czadem jest niebezpieczne, może prowadzić do śmierci, dlatego prewencja jest ta ważna.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.