Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uzależnienie kobiet od alkoholu

Alkoholizm jest chorobą bardzo demokratyczną dotyka zarówno ludzi młodych jak i ludzi w podeszłym wieku, ludzi o wysokim statusie społecznym jak i tych biednych, wykształconych jak również, tych którzy nie zdobyli wykształcenia, ale przede wszystkim zarówno doświadcza kobiet i mężczyzn.

 Objawy uzależnienia są u każdej z tych grup społecznych takie same. Głównymi są: głód alkoholowy odczuwany przez osobę jako silną natrętną potrzebę spożycia alkoholu, upośledzona zdolność kontrolowania picia alkoholu (trudności w unikaniu rozpoczęcia picia, trudności w zakończeniu picia albo problemy z kontrolowaniem picia do wcześniej założonego poziom, koncentracja życia wokół picia, objawy abstynencyjne (drżenia mięśniowe, nudności, wymioty, biegunki, bezsenność, wysuszenie śluzówek, nastrój drażliwy lub obniżony, lęk), potrzeba spożywania większych dawek alkoholu dla wywołania oczekiwanego efektu).

Różnice występują na innych płaszczyznach uzależnienia od alkoholu. Jedną z kluczowych jest różnica wynikająca z płci osoby uzależnionej od alkoholu.
Dość oczywistym jest fakt, iż kobiety różnią się od mężczyzn pod wieloma względami, rozpoczynając od budowy fizjologicznej poprzez funkcjonowanie emocjonalne, kończąc na funkcjonowaniu społecznym, to również zaskakującym przestaję być to, że u płci pięknej inaczej wygląda proces uzależniania się, doświadczania choroby i sam etap leczenia.

Coraz więcej kobiet pije alkohol w sposób szkodliwy dla zdrowia, u których można stwierdzić wyraźne objawy uzależnienia. Właśnie na kobiety czeka więcej wyzwalaczy zewnętrznych takich jak np. piwa przeznaczone w większości dla nich tzn. smakowe, które browary tworzą coraz bardziej wymyślne. Często można spotkać się z takimi słowami „lampka wina do obiadu to nic wielkiego”, „jeden drink po pracy mi się należy”, „mam wolne to sobie pozwolę na butelkę na weekend”. Od tego się zazwyczaj zaczyna i często kończy uzależnieniem. Sposób spożywania alkoholu przez kobiety upodobnia się do wzorca męskiego, co można tłumaczyć szerzącym się równouprawnieniem, które zostawia swój „odcisk” również w uzależnianiu się przez kobiety.

Kobiety szybciej się uzależniają od mężczyzn i co za tym idzie częściej występują u nich szkody spowodowane przez alkohol lub inne używki. Wśród nich spotykamy zmiany patologiczne w wątrobie, stany depresyjne, lękowe. Czynnikami sprzyjającymi uzależnieniu od alkoholu są czynniki biologiczne, psychologiczne i społeczne.

Czynniki biologiczne związane z różnicą w budowie fizjologicznej kobiet chociażby taką, iż kobiety mają większą zawartość wody w organizmie, czy też zmiany hormonalne wynikające z cyklu menstruacyjnego wpływają na większą toksyczność alkoholu w organizmie.
Prócz uwarunkowań biologicznych szczególną uwagę skupia kwestia psychologiczna, która przejawia się między innymi w doznawaniu pozornych korzyści wynikających z działania alkoholu.
Między innymi kobiety dużo częściej niż mężczyźni sięgają po alkohol z powodów emocjonalnych, chociażby poradzenia sobie z problemami związanymi z sytuacją domową, wynikających z pełnienia roli matki i żony.

W związku z tym, że nadal głównie to kobieta jest odpowiedzialna za dom i wychowanie czyli jakość życia rodzinnego to oczekiwania otoczenia, co do jej postawy i zachowania są bardzo restrykcyjne, co bezpośrednio wpływa na to, że kobiety dużo dłużej ukrywają swój problem picia i dużo trudniej im prosić o pomoc.

Ujawnienie problemu wiąże się często z krytyczną oceną nie tylko zachowania ale ich pełnienia ról, co jest bardzo obciążające dla kobiety, gdy słyszy że jest złą matką lub kiepską żoną. Ponadto kobiety dużo szybciej odrzucane są przez otoczenie jako kobiety uzależnione od alkoholu, co wiąże się też z szybszym „stoczeniem” się na przysłowiowe dno. Chociażby poprzez brak wsparcia.
Nadal panuje takie głupie przekonanie, że jeżeli mężczyzna pije, nie wraca kilka dni do domu, zachowuje się w sposób niewłaściwy to traktowane jest to jako „mały wypadek przy pracy”, a jeżeli spotka to kobietę jest ona znienawidzona przez otoczenie, obgadywana i najlepiej gdyby się wyprowadziła w inne miejsce. Takie kobiety potrzebują wówczas dodatkowego wsparcia w odzyskaniu własnego poczucia godności.

Uzależnić się niestety może każdy, młody, stary, wykształcony ale i osoba z niższym wykształceniem, bez względu na sytuację materialną i społeczną, kobieta i mężczyzna. Ważnym jest, aby każdego traktować na równo, pomagać im jeżeli o to proszą, nie odrzucać ich i pozwalać odnajdować się w środowisku osób nieuzależnionych.

AK

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

29
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-04-28 09:08:38
donekT: Sposób spożywania alkoholu przez kobiety upodobnia się do wzorca męskiego, co można tłumaczyć szerzącym się równouprawnieniem, które zostawia swój „odcisk” również w uzależnianiu się przez kobiety.
2019-04-28 09:16:23
donekT: Ratujmy Kobiety! Do czego alkohol, chęć jego reklamowania doprowadziło grupkę kobiet? Miały pracować jako hostessy reklamujące drogie alkohole w restauracjach. W rzeczywistości zmuszano je do pracy w nocnych klubach we Włoszech i Grecji. Konrad M., lider KOD-Kapeli, został skazany na 6,5 roku więzienia za udział w zorganizowanej grupie przestępczej i zwerbowanie 93 kobiet do włoskich agencji towarzyskich. // http://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,21953728,konrad-m-lider-kod-kapeli-skazany-na-6-5-roku-wiezienia.html //
2019-04-28 10:07:51
donekT: Skazany na 6,5 roku więzienia Konrad M., lider KOD-Kapeli, pozdrawia. Ratujmy Kobiety!
2019-04-28 10:22:50
jasper: Ratujmy kobiety przed mezczyznami !!!
2019-04-28 10:30:49
donekT: Dość dyktatury kobiet!
2019-04-28 11:25:03
jasper: donekT - zdecyduj sie :-), bo raz piszesz - „ratujmy kobiety” , by potem pisac - „ Dość dyktatury kobiet!„.
2019-04-28 11:55:17
rainman: Mysle, ze kolega donekT miał na myśli słynne wystąpienie waszej idolki: https://youtu.be/yNupy_kHD9c
2019-04-28 12:10:13
jasper: rainman, a skad wiesz, co mial na mysli donekT ? Chyba, ze donekT = rainman.
2019-04-28 12:36:04
donekT: Chyba, ze jasper = krzysztof.mm. jasper-Q wypadałoby znać mądrości swoich liderów. Dokładnie to // https://youtu.be/yNupy_kHD9c // miałem na myśli. A przy okazji- Skazany na 6,5 roku więzienia Konrad M., lider KOD-Kapeli, pozdrawia. Ratujmy Kobiety!
2019-04-28 12:53:39
rainman: Jasper - ale ja tylko napisałem, że "myślę, że kolega donekT" a nie, że wiem. Czytaj ze zrozumieniem.
2019-04-28 13:25:57
jasper: Widac, musisz wyreczyc kolege, skoro sam nie umie odpowiedziec. Nie wypowiadam sie w imieniu krzysztofa.mm, bo robi to sam lepiej ode mnie. Tak na margiesie, waszej partyjnej kolezanki Krysi P. nikt nie jest w stanie przebic :) Co do pana Konrada, jesli sad ( mam nadzieje, ze jeszcze nie zawisly) go slusznie skazal, to jak najbardziej musi za to, co zrobil odpowiedziec. Czekam z niecierpliwoscia na przesluchanie szaregowego posla- prezesa w sprawie podejrzenia przyjecia lapowki. Jezeli mamy mowic o sprawiedliwosci , mam nadzieje, ze dotyczy wszystkich bez wyjatku. Czy tez tak uwazasz?
2019-04-28 16:40:40
jasper: Bez prawa jazdy jezdzil , czy byl wozony za pieniadze podatnika?... Jezeli to pierwsze, to jest to przestepstwo ! Jezeli to drugie - to nie daje mu prawa i wiarygodnosci do wypowiadania sie.
2019-04-28 17:02:26
jasper: Zycie z osoba uzalezniona od alkoholu czy narkotykow, to ciagle pogotowie emocjonalne i codzienny stres, bez wzgledu czy osoba uzalezniona jest kobieta czy mezczyzna. Pomoc moze tylko specjalista i chec, dobra wola osoby uzaleznionej do leczenia. I tutaj wystepuje najczestszy problem. Osoby uzaleznione musza same przyznac sie przed soba, ze sa uzaleznieni. Wtedy zaczyna sie ciezka i dluga droga do wyzdrowienia z alkoholizmu.
2019-04-28 17:22:59
tom lem: ... za zdrowie pań, panowie....
2019-04-28 20:11:55
bronek91: Już w XIX wieku propagowanie trzeźwości wśród społeczeństwa na ziemiach polskich łączone było ze staraniami o odzyskanie niepodległości. Propinacja stanowiła jeden z elementów wyzysku ekonomicznego ludności poddanej. Obecnie również następuje systemowe rozpijanie społeczeństwa, wielu publicznym wydarzeniom towarzyszy alkohol a szeroko rozumiana branża zajmująca się produkcją i obrotem alkoholi podejmuje działania zmierzające w zwiększenie sprzedaży i spożycie. Tym sposobem pojawiły się różne nowe rodzaje napojów alkoholowych, które wraz z tymi tradycyjnie znanymi zajmują całkiem sporą powierzchnię poszczególnych sklepów. Narkomanem, alkoholikiem itd. człowiek staje się tylko raz i nie ma czegoś takiego jak wyzdrowienie. Ważne jest wykształcenie zachowania eliminującego daną używkę ze spożycia lub wykreowanie mechanizmów kontroli, co już jest trudniejsze. Niestety dzieci próbując poczuć się dorosłymi, często sięgają po alkohol, dla części z nich kończy się to uzależnieniem lub podatnością na uzależnienie już w stosunkowo młodym wieku. Alkoholizm jest szczególnie tragiczny dla kobiet...
2019-04-28 20:33:03
bronek91: jasper masz rację, jednak często zdarza się, iż w terapii utrudnienie stanowią właśnie najbliżsi. Dlatego ważne jest, aby rodzina także poddała się stosownej procedurze np. dla osób współuzależnionych. Terapia wychodzenia z alkoholizmu to nie tylko odtrucie, kształtowanie siły woli, przyznanie się do słabości i CHĘĆ ZMIANY (MOCNE POSTANOWIENIE POPRAWY), ale również OGROMNA INWESTYCJA PIENIĘŻNA. Nowe ubrania, wyposażenie domu, kwestie medyczne itd. itp. Często zdarza się, iż rodzina od uzależnionego oczekuje zbyt wiele i nie zawsze jest skora do większej pomocy finansowej. Niejednokrotnie strata powodu do użalania się nad sobą, bo ktoś nadużywa i świadomość utraty taniego wytłumaczenia ze strony najbliższych staje się przeszkodą.
2019-04-28 20:33:57
bronek91: Osobnym tematem jest również funkcjonowanie całej infrastruktury związanej z terapią wychodzenia z uzależnień. Spora część pensjonariuszy poddaje się procedurze, NO BO MIEJSCOWY OPS/MOPS uzależnił od tego "współpracę", i nie wykazuje CHĘCI I WOLI WYJŚCIA Z NAŁOGU. Pracownicy konkretnych placówek swoją pracę traktują jak ROBOTĘ, a nie POWOŁANIE. Dochodzą do tego kwestie związane z atmosferą panującą w sporej części ośrodków. Niniejszym symulowanie pewnych efektów i sukcesów pod statystyki.... a przy okazji zatrudniony jest cały sztab ludzi (na gminie trzeba powołać komisję, ukonstytuować plan walki z nałogami, do czego należy powołać kolejną komisję z udziałem policjantów, psychologów, itd. itp.)
2019-04-28 20:39:24
rainman: bronek91 - pełna zgoda . Dziwię się, że w obliczu wzrastającego spożycia alkoholu - nadal są tolerowane wszechobecne reklamy piwa. jasper - to prawda, praktycznie nie ma wyjścia z nałogu alkoholowego bez pomocy specjalisty W zasadzie - najbezpieczniej jest po prostu odstawić od siebie każdy rodzaj alkoholu.
2019-04-28 20:55:13
bronek91: Dokładnie Rainman, ktoś kiedyś zasugerował, iż FAŁSZYWA ANTROPOLOGIA, czyli postrzeganie człowieka, jest przyczyną różnego rodzaju wypaczeń i sporej części zła. W NEOLIBERALNEJ DOGMATYCE (obecnie panującej) człowiek postrzegany jest tylko jako możliwie tania siła robocza lub odbiorca maksymalnie drogich dóbr, często powyżej kosztów produkcji. Kwestie społeczne, czyli zdrowie, alkoholizm, masowe zadłużenie NEOLIBERALNI DOGMATYCY pozostawiają państwu. Swoje wypaczenia z tej samej przyczyny (błędnej antropologii) miał KOMUNIZM, KLASYCZNY LIBERALIZM itd. Osobiście uważam, iż powinniśmy wrócić do ANTROPOLOGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ, gdzie człowiek nie jest postrzegany w kategorii statystyki, ale jak to zostało ujęte w psalmie:
2019-04-28 20:57:01
bronek91: Uczyniłeś go niewiele mniejszym od istot niebieskich, // chwałą i czcią go uwieńczyłeś. // Obdarzyłeś go władzą nad dziełami rąk Twoich; // złożyłeś wszystko pod jego stopy: // owce i bydło wszelakie, // a nadto i polne stada, // ptactwo powietrzne oraz ryby morskie, // wszystko, co szlaki mórz przemierza.
2019-04-28 21:06:02
bronek91: Istota Wyższa w ANTROPOLOGII CHRZEŚCIJAŃSKIEJ każdego człowieka otacza GODNOŚCIĄ i PODMIOTOWOŚCIĄ a rodzaj ludzki (nie gatunek jak po darwinowsku twierdzi lewactwo) jest współodpowiedzialny za kreowanie sytuacji i relacji na ziemi. Szkoda, iż lewactwo ( nie lewica) nie wie, co traci, przyjmując błędną antropologię, a zwłaszcza próbując wykorzenić Europę z chrześcijańskich korzeni, które to chrześcijaństwo stanowi również źródło OŚWIECENIA, do którego tak lewactwo ( nie lewica), sztucznie i fałszywie próbuje nawiązywać.
2019-04-28 21:13:58
bronek91: Natomiast jaką to błędną antropologię przyjęło lewactwo (nie lewica)? Zrewidowany FREUDYZM, gdzie praprzyczynę nie stanowi LOGOS, tylko POPĘD. Natomiast istotą funkcjonowania osobnika ludzkiego z rzędu naczelnych jest PRZYJEMNOŚĆ, POPĘD, SEKS, SAMOREALIZACJA, ROZRYWKA a jak dobrze wiemy, alkohol stanowi środek stymulujący wyżej wymienione.
2019-04-28 22:35:09
krokusik: @bronek91 Ty z tej mądrości to zgłupiałeś. To da się leczyć. Psychiatra powinien pomóc. Jeszcze ani jeden wariat nie przyznał się, że jest wariatem. Dopiero długotrwałe leczenie może coś zdziałać. Ale jeśli ty, albo twoi najbliżsi nie pomogą Ci to niedługo zamęczysz wszystkich na amen. A wtedy zostaniesz znienawidzony. Moja rada: Na początek dawaj streszczenia swoich referatów, a ja postaram się przekonać lekarzy żeby obniżyli status twojej choroby o dwa stopnie. A serio: Luzu trochę chłopie.
2019-04-28 23:08:31
mstudnicki: Na szczęście w Polsce pisanie o różnicach fizjonomicznych pomiędzy mężczyznami i kobietami nie jest mową nienawiści i faszyzmem ;-) W USA wygląda to tak : https://www.youtube.com/watch?v=Geh8bhiGQXU
2019-04-29 06:05:24
Mach: Skąd ta nowomowa? Dlaczego chorobę wiąże się z demokracją? Sięgam do internetu i czytam definicję słowa demokracja, a potem teksty łączące się z demokracją i dowiaduję się ,że świerzb także jest chorobą demokratyczną, depresja także, schizofrenia, dna moczanowa szereg uzależnień, pewnie sraczka także jest demokratyczna jak i ebola. O sraczce nikt pisać nie będzie bo to mało ambitne. Dziwi mnie natomiast, że kiedy demokracja coraz częściej wypierana jest przez wszelkie totalitaryzmy to w zamian przesuwa się znaczenie tego słowa na wszelkiego typu choroby. Życzę zatem zdrowia autorowi tekstu AK i demokratycznego lekarza, który wyprowadzi autora i co poniektórych z chorobliwego demokratycznego komentowania nałogowego wszelkich tekstów na niniejszym portalu. Niech nam żyje demokracja, niezależnie co by to słowo oznaczało dla każdego z nas. Do wszystkiego możemy się dopasować- demokratycznej sraczki także.
2019-04-29 06:51:55
tom lem: Wniosek z tego taki, że nie tylko choroby ale i demokrację należy leczyć. Doktorów znajdziemy za najbliższym rogiem....
2019-04-29 07:16:31
koszor: Szkoda każdej osoby, która wpadła w to bagno. Życzę im, żeby z Boża pomocą i pod okiem mądrych terapeutów pokonali ten koszmar. Każdy człowiek jest ważny.
2019-04-29 07:40:04
bronek91: krokusik Dla Ciebie również mam radę- Nie czytaj. Jaki twoja krokusik wypowiedź ma związek z tematem, czy do jakiego elementu wcześniejszych wypowiedzi Ty krokusik się odnosisz? Nie wnosisz nic do dyskusji, jedynie Ty krokusik epatujesz emocjami, a to zbyt mało, aby Cię krokusik traktować poważnie. Odsyłam do oferty Krytyki Politycznej, może Twoje krokusik kontakty na coś się przydają.
2019-04-29 07:53:15
krzysztof.mm: ten gościu to przypadek kandydata do bandyterki spod znaku faszyzujacych ćwierćmózgów - efekty jak tutaj ☛☛☛ "Trzech zamaskowanych mężczyzn zaatakowało na Nadodrzu działaczkę społeczną i wykładowczynię z Poznania. Gazem pieprzowym przerwali spotkanie po jej wykładzie, wyzwali ją też od lewackich k...w" - z tej perspektywy wyśmiewanie jego bełkotu to chyba trochę za mało
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: