Uważajcie na Barszcz sosnowskiego
Barszcz Sosnowskiego to roślina inwazyjna, którą można spotkać w różnych częściach świata, niestety również na Śląsku Cieszyńskim. Ogromne liście i białe, koszykowate kwiaty, wyrastające z wysokich łodyg sprawiają, że rośliną na szczęście łatwo zauważyć. Dzięki temu można jej skutecznie unikać. Roślina jest niebezpieczna – kontakt z nią może skutkować niebezpiecznym poparzeniem. W 2020 roku informowaliśmy m.in. o skupiskach barszczu sosnowskiego w Cieszynie. W 2021 roku pojawiły się informacje o znalezieniu rośliny w Ustroniu – niedaleko boiska Kuźni Ustroń. Roślina ma zostać wkrótce usunięta.
O środki na usuwanie barszczu sosnowskiego stara się Goleszów, tamtejszy magistrat prosi o zgłaszanie działek na terenie gminy, na których roślina występuje - Wcześniejsza inwentaryzacja konieczna jest także w przypadku ubiegania się o środki z Wojewódzkiego Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, które pozwolą na usuwanie stanowisk obcych gatunków roślin inwazyjnych, które zagrażają zdrowiu (barszcz Sosnowskiego). Właściciele nieruchomości, na których znajdują się rośliny barszczu Sosnowskiego oraz osoby posiadające informacje o lokalizacji tych roślin, proszone są o zgłaszanie tego faktu do Urzędu Gminy w Goleszowie – wyjaśnia Urząd Gminy Goleszów. Więcej informacji tutaj.
Kontakt z Barszczem Sosnowskiego może spowodować rozległe i bolesne oparzenia. Dostanie się soku do oczu, może powodować ślepotę, a samo wdychanie pyłku może być przyczyną zatrucia, nie należy więc zwalczać go na własną rękę. Gdy roślina znajduje się przy drogach, w parkach, czy na skwerach, usuwanie jej należy do obowiązków gminy. W przypadku gdy barszcz sosnowskiego znajduje się na prywatnej posesji usunięcie rośliny leży w gestii właściciela, który powinien zwrócić się z tym do specjalistycznej firmy. Hodowla barszczu sosnowskiego jest zakazana.
JŚ
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.