Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Ustroń. Stawka za wywóz śmieci w górę

Od Nowego Roku mieszkańcy Ustronia zapłacą 36,19 zł miesięcznie za wywóz śmieci segregowanych. Dotychczasowa stawka wynosiła 29,90 zł.

O przyczynach wzrostu cen wywozu śmieci i zagospodarowania odpadów mówił Waldemar Węglarz, naczelnik Wydziału Podatków i Opłat Lokalnych ustrońskiego magistratu. - Powodem mogą być wzrosty cen energii elektrycznej i gazu, płacy minimalnej, paliwa (głównie oleju napędowego), instalacji przetwarzania odpadów, a wpływ na to ma także słabo rozwinięty rynek przetwarzania surowców wtórnych i brak rozszerzonej odpowiedzialności producentów opakowań za wprowadzanie ich do obrotu - podkreślał w trakcie wystąpienia przed radnymi. 

W dyskusji na sesji radny Damian Ryszawy zwracał uwagę na ilość deklaracji dotyczących odbioru odpadów i pytał o uwzględnianie liczby urodzeń oraz zgonów na terenie miasta. - Mieszkańcy byli nawet wzywani do zgłoszenia narodzin dzieci do pięciu lat wstecz, jeśli tego nie zrobili. Osoby zmarłe z kolei są korygowane na bieżąco na podstawie aktów zgonu - odpowiadał mu Węglarz.

- System jest uszczelniany, to widać na podstawie metodyki z lat poprzednich i obecnego. Statystyka zgonów z roku 2020 w stosunku do roku 2019 była wyższa o 33% - o tyle więcej procent Ustroniaków zmarło rok do roku. Przy jednoczesnym spadku urodzeń na terenie miasta przekłada się to na diametralny spadek liczby mieszkańców. Mamy również ujemne saldo migracyjne - więcej ludzi z niego wyjeżdża, niż osiedla się na stałe składając deklarację - dodawał Przemysław Korcz, burmistrz Ustronia.

Włodarz gminy pod Czantorią odniósł się też do ubiegłorocznej dyskusji wokół proponowanej wtedy stawki wywozu nieczystości. - Musimy zakładać coroczny wzrost ilości odpadów w systemie. Czy tego chcemy, czy nie, Polacy co roku produkują coraz więcej śmieci i wynika to z wielu przesłanek. Czy my możemy dalej dopłacać do śmieci mieszkańcom Ustronia? Nie przyjąć stawki 36,19 zł, tak jak w ubiegłym roku nie przyjęliśmy bilansującej stawki 34 zł, tylko obniżyliśmy ją? W mojej ocenie - już nie. Mamy zmniejszone udziały dochodów w podatkach PIT i CIT z powodu Polskiego Ładu na ponad 3 mln zł, inne uszczuplenia dochodowe o których z pewnością będziemy szczegółowo mówić na następnej sesji w grudniu, a także inne koszty związane z dopłatami, jak na przykład do subwencji oświatowej - przekonywał. 

W głosowaniu wzięło udział czternastu radnych. Dziewięciu było za wprowadzeniem nowej stawki, czterech przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu:

 

Nagranie z listopadowej sesji Rady Miasta Ustroń obejrzeć można tutaj.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-12-03 18:30:43
święty+Patryk:: do tego dołóżmy Mejzę, maseczki od instruktora narciarskiego i respiratory od handlarza bronią, zapaść w polskiej armii, Misiewiczów i Piotrowiczów, psychopatycznego kurdupla-łapówkarza od "Duck Towers", porozbijane limuzyny rządowe, milion elektryków i prom w Świnoujściu, miliardy utopione w Ostrołęce, inflacje najwyższą w Europie, nawet ten żałosny remont paru kilometrów linii kolejowej Skoczów - Wisła: DOJNA ZMIANA pokazuje na co ją stać
2021-12-03 18:41:58
1234567890: To sk...o 7 zeta jego mać
2021-12-03 19:29:29
mario172: Ciekawi mnie jak to mozliwe ze Ustroń ma najdrozsze smieci w powiecie i to kazdego roku przynajmniej o 7 czy nawet 12zl wzgledem np chociazby istebnej...Pan naczelnik niech wytlumaczy dlaczego tak jest bo te argumenty mnie nie przekonują..bo w powiecie pozostale gminy maja ten sam problem..wszedzie ludzie migruja a ze z ustronia uciekaja to hm..cos jest nie tak w tym miescie...??ciekawe jak bedzie z podatkami?tez podniosa bo droższy prad,gaz itd...kogo dziwi fakt ze jest wiecej odpadow jak UM sam rozdaje kosze na trawe i liscie...do tej pory dawalo sie to do kompostownika ale po co jak odbieraja.....
2021-12-04 14:06:56
Szantrapa: ZŁODZIEJE !!!
2021-12-04 14:59:24
CosaNostra: Mieszkańców ubywa, a śmieci przybywa, to niech nam święcie panujący burmistrzunio sam płaci za hanysów, co w sobote rano przyjadą, śmieci zostawią i wieczorem odjadą, a nie przerzuca tego na mieszkańców. Mam nadzieję, że to jest pierwsza i ostatnia kadencja tego pa__ca na tym stanowisku.
2021-12-05 12:50:49
alabe: Panie Haratyk ! Uzasadnienie podwyżki jest podane . Albo te wyliczenia i argumenty są błędne , albo też rzetelnie podane . Jeżeli nie potrafi Pan tego ocenić i zagłosować za czy przeciw to dlaczego pcha się Pan do RM i bierze pieniądze podatnika.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: