Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Upamiętnić Powstańców Śląskich

Film promujący, specjalna strona internetowa, prezentacja logo 100-lecia Powstań Śląskich - to tylko niektóre elementy rozpoczętych właśnie obchodów upamiętniających wybuch trzech powstań śląskich: od 1919 do 1921 r.

Konferencja otwierająca obchody 100-lecia wybuchu powstań śląskich odbyła się dziś (18.03.2019) w Muzeum Śląskim w Katowicach. Pojawiły się na niej władze centralne, samorządowe, biskupi, ludzie kultury w tym również z terenu śląska cieszyńskiego.
Warto zaznaczyć, że podczas pierwszego w tym roku posiedzenia Sejmiku Województwa Śląskiego, przyjęto uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Stulecia Wybuchu I Powstania Śląskiego. Jeszcze wcześniej, bo w lipcu 2018 r., stosowną uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2019 Rokiem Powstań Śląskich przyjął Sejm.

Uroczystą inauguracją była, zorganizowana wspólnie przez Urząd Wojewódzki w Katowicach oraz Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego w Katowicach, konferencja - w Muzeum Śląskim. W trakcie konferencji prowadzonej przez publicystę Jana Pospieszalskiego przedstawiono najważniejsze elementy obchodów upamiętniających trzykrotny zryw śląskich patriotów sprzed stu lat.

Z kolei charakterystykę poszczególnych powstań śląskich wraz ze wskazaniem historycznych przesłanek przedstawił zebranym prof. Zygmunt Woźniczka z Zakładu Teorii i Historii Kultury Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. - Czym były powstania śląskie i dlaczego tu się zebraliśmy? Ocena nie może być prosta i jednowymiarowa. Z pewnością nie wolno zapominać o wielkim polskim, narodowym odrodzeniu na Śląsku, do czego doszło w drugiej połowie XIX wieku. Ale też mieszkający tutaj ludzie ciągle traktowani byli jak drugiej kategorii, mieli zamkniętą drogę do rozwoju społecznego i zawodowego, właściwie tylko Niemcy zajmowali wszystkie wyższe stanowiska. - zwrócił się do zebranych śląski naukowiec.

Obchody dotyczące powstań śląskich otrzymały patronat narodowy Prezydenta RP Andrzeja Dudy, który przyznał organizatorom okolicznościowy dyplom. Uczestnikom konferencji jego treść odczytał podsekretarz stanu Wojciech Kolarski. Upamiętnienie powstań śląskich i powrotu części Górnego Śląska do Polski potrwa cztery lata.

Jednym z istotniejszych wydarzeń na konferencji było podpisanie listu intencyjnego między Urzędem Marszałkowskim Województwa Śląskiego, Ars Cameralis oraz Janem Andrzejem Pawłem Kaczmarkiem, członkiem Amerykańskiej i Europejskiej Akademii Filmowej, laureatem Oscara za muzykę do filmu „Marzyciel”, nominowanego do Złotych Globów i nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej. Przedmiotem listu jest organizacja wydarzenia multimedialnego na Stadionie Śląskim 31 sierpnia, którego części będzie utwór muzyczny - poświęcony powstaniom śląskim. - To bezsprzecznie wielki zaszczyt i ogromna radość móc razem upamiętniać sto lat powrotu Śląska do ojczyzny. To dobrze, że doceniana jest siłą muzyki w takich momentach. Ideą naszego porozumienia jest stworzenie dzieła symfonicznego, które będzie celebrować z jednej strony powstania śląskie, jak i stuletnią obecności Śląska w Polsce - powiedział Jan AP Kaczmarek.


Zostało także zaprezentowane logo obchodów, którego autorem graficznej koncepcji jest Wojciech Skrzypiec.  Wszystkie atrakcje przygotowane z okazji obchodów wybuchu powstań śląskich można znaleźć na specjalnie w tym celu stworzonej specjalnej stronie internetowej - powstania.slaskie.pl

(red./mat.pras.)

 

źródło: ox.pl
dodał: red

Komentarze

6
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-18 21:05:34
hanbes: Moi przodkowie byli powstańcami śląskimi. Ten rozdział historii jest często pomijany ze względu na skomplikowaną specyfikę tych czasów. Ale oni walczyli o Polskę! Może nie zawsze nam później "wychodziło" we wszystkim ale te zrywy w 1919, 1920, 1921 są przykładem że Hanys czyli Śląskość to wcale nie jest ukryta opcją jak przedstawił to Pan Przewodniczący Partii PIS...
2019-03-18 21:12:16
bronek91: Chwała Bohaterom! Walczyli o to, aby znaleźć się po polskiej, a nie niemieckiej stronie granicy. Nikt wówczas nie słyszał o jakimś nieznanym narodku śląskim. To wówczas tego typu pomysły zaczęły kiełkować. Pomijam w jakim celu.
2019-03-19 05:16:36
krzysztof.mm: ...a tymczasem w Skoczowie pamięć śląskich powstańców upamiętniono likwidując poświęcony im pomnik przy skrzyżowaniu Targowej i Mickiewicza, i bardzo dobrze ☛☛☛ po której stronie granicy lepiej się znaleźć, tego się nie da z góry przewidzieć - losy Śląska potwierdzają tę prawdę: część niemiecka najpierw cieszyła się z Hitlera, potem drżała przed Armią Czerwoną, na koniec wylądowała po części w NRD i w Polsce - polska zaś część, najpierw przez chwilę delektowała się przedwojenną biedą, potem oczywiście wojna i 45 lat komuny ☛☛☛ najlepsze jest to, że przez całe te 45 lat kto tylko mógł uciekał z tej polskiej części na Zachód, najczęściej do Niemiec lub przez Niemcy właśnie, a Polacy 'stela' długie lata zazdrościli sąsiadom przysłowiowego "dziadka z Wermachtu", przodków z Volkslistą ☛☛☛ bo tak to jest, proszę Państwa, że całe to dęte narodowo-patriotyczne gadanie służy przede wszystkim małej grupce tych, co u władzy akurat są albo chcą się do niej koniecznie dorwać - zaś zwykłego Kowalskiego zmartwieniem największym jest wszystkie gęby w domu wykarmić i opału na zimę uzbierać, i dopóki się nie uda obłudnym propagandystom mu w głowie zamącić, ma generalnie w doopie, jaki paszport mu na szyi zawieszą
2019-03-19 05:46:30
bronek91: krzysztof.mm płaczesz za pomnikiem fałszującym historię Śląska Cieszyńskiego i będącym wytworem siermiężnej propagandy zatajającej konflikt z rzekomo bratnią Czechosłowacją? Zastanawia mnie, dlaczego Ty krzysztof.mm jeszcze nie wyemigrowałeś, co Cię krzysztof.mm zatrzymuje? Zastanawiam się, kiedy Ty krzysztof.mm rozpoczniesz określanie uczestników powstań per nacjonaliści=faszyści (jeszcze przed pełnym ukształtowaniem się doktryny faszyzmu).
2019-03-19 09:00:58
wyśmienity cwaniaczek: z całym szacunkiem dla powstańców ale dużo ludzi żyjących w polsce nie zastanawiając się wolała by być dziś po drugiej stronie granicy ...mówcie co chcecie , mielibyśmy się lepiej...
2019-03-20 21:41:16
bronek91: wyśmienity cwaniaczek historia się jeszcze nie skończyła. Natomiast zwolennikom pełnej michy proponuję wyjazd do ukochanego przez nich Reichu i dziwię się, dlaczego tego nie czynią. Może liczą, iż Reich po raz kolejny będzie próbował wrócić "po swoich".
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: