Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Goleszów pamięta o cementowni

W ubiegłym roku pisaliśmy o trudnych losach cementowni w Goleszowie i o skomplikowanym statusie właścicielskim terenów wokół zakładu. - Gdyby to było gminne w całości, to można by zrobić tam Szlak Zabytków Techniki - mówiła nam wójt Sylwia Cieślar. Pomimo faktu, iż grunty nadal są rozproszone, pojawiła się możliwość choćby częściowej realizacji tego pomysłu.

Kilka dni temu pisaliśmy o centrum "Ogród Tradycji" w Jasienicy. Budowane będzie ono dzięki funduszom z transgranicznego projektu "Śladami rewolucji przemysłowej" łączącego Goleszów, Jasienicę, Nydek i Wędrynie (więcej tutaj - LINK). W ramach tego samego programu w Gminnym Ośrodku Kultury w Goleszowie powstanie specjalna izba pamięci poświęcona właśnie cementowni.

Co się będzie w niej znajdować? - Inwestycja w Goleszowie obejmować będzie rekonstrukcję i modernizację pomieszczenia znajdującego się w piwnicy Gminnego Ośrodka Kultury, gdzie swoje miejsce znajdzie nowa wystawa (izba pamięci) o historii goleszowskiej cementowni i kamieniołomu w Lesznej, gdzie wydobywano cieszyński wapień przerabiany w naszej cementowni. Obecnie pomieszczenia te są puste i niewykorzystywane. Obok nich znajduje się izba pamięci, w której umieszczona jest wystawa przypominająca, iż w trakcie II wojny światowej w cementowni pracowali więźniowie obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu - informuje Urząd Gminy.

Kiedy rozpoczną się prace? Jak mówi nam wójt Sylwia Cieślar, w pierwszej kolejności odbędzie się spotkanie wójtów polskich i czeskich gmin zrzeszonych w projekcie. - Inwestycja rozpocząć się ma w maju - dodaje.

Roboty budowlane przeprowadzane w GOK-u będą miały bardzo szeroki zakres. - Obejmą, między innymi, naprawę podłogi, tynków i sufitu, otynkowanie ścian, montaż nowych drzwi, wymianę instalacji elektrycznej i oświetlenia, hydroizolację i termoizolację pomieszczeń, a także naprawa systemu wentylacji - czytamy w informacji, którą otrzymaliśmy od Urzędu Gminy Goleszów.

W izbie znajdować się będzie interaktywna makieta cementowni (z torowiskiem i kolejką linową do transportu produktów i surowców), sprzęt audiowizualny, a ponadto wyświetlane będą multimedialne prezentacje. Znajdziemy także eksponaty z cementowni. Wszystkie informacje będą przedstawiane w języku polskim oraz czeskim.

Warto w tym miejscu napisać także o założeniach całego projektu łączącego miasta z Polski i Czech. Wszystkie ekspozycje, które turyści zobaczą w Goleszowie, Jasienicy, Nydku i Wędryni będą się uzupełniać i pokazywać wpływ rewolucji przemysłowej na życie i pracę mieszkańców Śląska Cieszyńskiego. - W ramach nowych wystaw turyści zapoznają się m.in. z historią wydobycia rudy żelaza i wapienia w Beskidach, wyrabiania cementu, wapna i tworzenia mebli giętych, z których słynął Śląsk Cieszyński, a także zmian w transporcie, rolnictwie i mieszkalnictwie będących wynikiem innowacji i wynalazków, które przyniosła rewolucja przemysłowa - informuje Urząd Gminy w Goleszowie. 

Na kiedy przewidziane jest zakończenie prac przy budowie goleszowskiej izby pamięci? - Mogą się one zakończyć pod koniec przyszłego roku, ale mogą także "zahaczyć" o 2021 rok - mówi nam Sylwia Cieślar. Jak dodaje wójt, koszt budowy wystawy wynosi 62 tys. euro (według aktualnego kursu waluty - blisko 266 tys. zł), natomiast 85% tej kwoty pokryją fundusze z Unii Europejskiej.

Nasz materiał o losach cementowni w Goleszowie można znaleźć tutaj - LINK.

KR

źródło: ox.pl
dodał: Krzysztof Rojowski

Komentarze

3
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2019-03-18 20:14:14
Jakkolwiek Żywy : Farmazony. Goleszów ma od lat kompletnie nieskuteczny samorząd. Wystarczy przejechać z Cieszyna do Puncówa, a szybko można się przekonać, gdzie się kończy jako taka cywilizacja, a zaczyna "droga uszkodzona na dystansie 8 km" i przy tym żadnych chodników. A przecież ta droga jest POWIATOWA, zaś powiat na Cieszynie się nie kończy. Z czego więc wynika ta różnica? Z beznadziejnych, leniwych, nieskutecznych wladz samorządowych gminy Goleszów. Jedna z najbardziej zaniedbanych gmin w Polsce, choć wcale nie biedna.
2019-03-18 20:38:30
toja2019: Zgadzam się w 100% z Jakkolwiek Żywy. Dodam jeszcze, że jest to też najdroższa chyba gmina w powiecie - wysokie podatki, opłaty za kanalizację itd. Normalnie gmina dla VIPów, a wygląda jak dla żebraków.
2019-03-19 10:52:52
: Oj tak... Goleszów pamięta o cementowni - w szczególności podnosząc rokrocznie podatki od nieruchomości :)
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: