Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
wiadomości

Uczcili pamięć poległych pod Skoczowem

Mija 105 lat od bitwy pod Skoczowem. To niezwykle istotny fakt historyczny dla losów Śląska Cieszyńskiego. Poległych w bitwie i biorących udział w wydarzeniu upamiętniono składając kwiaty pod pomnikami.

W dniach 28-30 stycznia 1919 roku rozegrała się bitwa pod Skoczowem. Jej bohaterowie dzielnie walczyli z wojskami czeskimi, które zarówno pod względem uzbrojenia, jak i liczebności przeważały trzykrotnie nad Polakami broniącymi linii Wisły.
- W Skoczowie co roku upamiętniamy te wydarzenia i poległych żołnierzy. Uroczystości z okazji 105. rocznicy bitwy odbyły się w minioną sobotę 27 stycznia. Rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod pomnikiem „Naszym Bohaterom” – wzniesionym ku pamięci obrońców polskości z 1919 roku. Pod pomnikiem obecni byli: burmistrz Skoczowa Mirosław Sitko, wiceprzewodniczące Rady Miejskiej Skoczowa Monika Szydler i Joanna Duda-Michalak, zastępca burmistrza Andrzej Bubnicki, sekretarz gminy Magdalena Fober, delegacje skoczowskiej Biblioteki Publicznej, Miejskiego Centrum Kultury „Integrator”, Miejskiego Zarządu Oświaty, Szkoły Podstawowej Nr 3, Muzeum im. G. Morcinka oraz Tradycyjnego Oddziału C. i K. Regimentu Artylerii Fortecznej No. 2 barona Edwarda von Beschi - Twierdza Kraków - informuje gmina Skoczów.

 
Złożono także kwiaty pod tablicami pamiątkowymi – przy Szkole Podstawowej im. Gustawa Morcinka w Skoczowie (wraz z delegacją placówki) i przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej św. Trójcy w Skoczowie (wraz proboszczem ks. Alfredem Borskim).
Następnie uczestnicy udali się na cmentarz ewangelicki i katolicki przy ul. Cieszyńskiej, gdzie w zbiorowych mogiłach pochowano poległych w bitwie polskich żołnierzy. Tam do składających kwiaty dołączyli: delegaci czeskich organizacji i grup rekonstrukcji historycznej, przybyli zza Olzy m.in.: Československá Obec Legionářská, ale także Stowarzyszenie Historyczne “Strzelcy Kaniowscy” z Łodzi. Na honorowej warcie przy pomniku „Naszym Bohaterom” oraz przy mogiłach wojskowych na obu cmentarzach stanęli Żołnierze Wojska Polskiego, a obok nich harcerze z I Drużny Wędrowniczej „Połoniny” w Skoczowie.


KOD

Zdjęcia gmina Skoczów

źródło: ox.pl
dodał:

Komentarze

10
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2024-01-30 11:44:13
Ruben: Bitwę pod Skoczowem wygraliśmy, ale wojnę o Śląsk Cieszyńskiej. Straciliśmy Zaolzie i okręg karwiński. Obroniliśmy tylko rolniczą część tegoż Śląska. Rozpisanie tam, w trakcie negocjacji, wyborów do Sejmu w Warszawie nie było dobrym pomysłem...
2024-01-30 11:59:19
miriam11: Rubenie , elementarny brak wiedzy historycznej. 1919 dokonało żywota NASZE Księstwo Cieszyńskie. Będzie 106 rocznica JEGO rozbioru między polskę a czechy.
2024-01-30 17:09:09
Ruben: Miriam 11. Czyli tak, wojska Czechosłowacji nie podeszły pod Skoczów, nie było bitwy pod Skoczowem, nie było linii demarkacyjnej na Olzie i nie było konferencji w Spa w lipcu 1920 r. Polska wzięła swoją częsc Śląska Cieszynskiego, a Czesi swoją i odbyło się to pokojowo i w miłej atmosferze, i nawet nikt nie zastanawiał nad referendum, do którego i tak nie doszło. A tak poważnie, to Czesi wygrali tę wojnę dzięki swojej skutecznej dyplomacji...
2024-01-30 18:05:58
miriam11: Rubenie, wykorzystując twoje wypowiedzi to : 1.Tak STRACILIŚMY "okręg karwiński" na rzecz czechów. 2. Tak STRACILIŚMY " tereny rolnicze" na rzecz polski. Z naciskiem na MY!!! Czego nie pojmujesz?
2024-01-30 18:20:58
Ruben: M11. Schizofrenia w czystej postaci. Współczuję.
2024-01-30 20:36:30
Oko: W sieci można znaleźć foto, jak dwie Gabrysie świętują setna rocznicę podziału Księstwa.
2024-01-30 20:52:47
pół_Sasina_z_Wiślicy: Cóż, bitwę pod Skoczowem przegraliśmy, ale wojnę wygraliśmy. Straciliśmy Przedolzie i rolniczą część Śląska Cieszyńskiego, ale obroniliśmy zagłębie węglowe, hutę w Trzyńcu, przemysł Bohumina i linie kolejowe.
2024-01-30 21:00:43
pół_Sasina_z_Wiślicy: Ruben ja nie wiem co ty rozumiesz pod pojęciem "MY" - wygraliśMY, straciliśMY - ale mam wrażenie, że jest to echo plemiennego sposobu widzenia świata w jakim tresują ciemny lud jego pasożytniczy jaśniepanowie - chodzą na mecze futbolowe albo je na kanapie w tv oglądają z puszką piwa w garści tacy tresowani i dokładnie to samo powtarzają co ty, śmiechu warte albo politowania
2024-01-30 21:02:51
pół_Sasina_z_Wiślicy: i jak już kto chce na siłę komentować wydarzenia sprzed stu lat to oczywiście, że miriam jest o wiele bliższy realnemu obrazowi tamtych wydarzeń, choć podobnie niczego to do naszego tu i teraz nie wnosi
2024-01-31 14:21:30
oxjas1: Mala ciekawostka - Igo Sym, jeden z najprzystojniejszych amantow polskiego kina lat 30. ubieglego wieku ma cos wspolnego z bitwa pod Skoczowem. Byl mezem corki wybitnego malarza, rektora krakowskiej ASP - Juliana Falata. Powodzenie u kobiet mial zawsze a wsrod zauroczonych nim pan byly miedzy innymi Marlena Dietrich i Hanka Ordonowna. Gdy w listopadzie Polska odzyskala niepodleglosc, wstapil do bielskiego batalionu, a dwa miesiace pozniej w styczniu 1919 roku uczestniczyl w bitwie pod Skoczowem, za co uhonorowano go Medalem Slaskim.
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: