Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan
Pomysłodawcą TMoJCh był w 1908 roku Amerykanin ks. Paul Wattson, założyciel wspólnoty Franciszkanów Pojednania i pionier ruchu ekumenicznego. W latach 30. jego ideę odświeżył o. Paul Couturier, który w tym czasie zaangażował się w ruch ekumeniczny oraz w działalność organizacji Oktawy Modlitwy o Jedność. Nadał jej nowy kształt znany dziś jako Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan.
Członkowie Kościołów wschodnich są podzieleni wyznaniowo – tylko część z nich pozostaje w jedności z Rzymem. Podziały niekoniecznie wynikają z poważnych konfliktów czy różnicy w poglądach, ale najczęściej z nieporozumień. Dialog, wspólne obchody TMoJCh są dobrym sposobem, by to zmienić.
W trakcie trwania tego Tygodnia chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na całym świecie na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Co roku na Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przygotowywane są materiały z tekstami biblijnymi, rozważaniami, modlitwami, propozycjami liturgii nabożeństw itp. Od 1966 r. materiały te razem przygotowują Komisja „Wiara i Ustrój” Światowej Rady Kościołów oraz Papieska Rada (wcześniej Sekretariat) ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Materiały do tegorocznych ekumenicznych modlitw zostały przygotowane przez zespół ekumeniczny z Burkina Faso, koordynowany przez Wspólnotę Chemin Neuf.
Tematy poszczególnych dni ekumenicznej oktawy w 2024 roku są następujące:
- Dzień 1: Pomóż nam, Panie, zwrócić nasze życie ku Tobie
- Dzień 2: Pomóż nam, Panie, całym sercem kochać Ciebie, bliźniego i siebie samych
- Dzień 3: Panie, otwórz nasze serca na tych, których nie zauważamy
- Dzień 4: Panie, spraw, abyśmy nigdy nie odwracali się od potrzebujących
- Dzień 5: Panie, pomóż nam nieść nadzieję zranionym
- Dzień 6: Panie, niech nasze Kościoły będą gościnnymi domami uzdrowienia
- Dzień 7: Panie, naucz nas być bliźnimi
- Dzień 8: Panie, uczyń nas miłosiernymi świadkami Twojego królestwa
Ofiary zbierane podczas nabożeństw ekumenicznych odbywających się w ramach TMoJCh 2024 będą przekazane na projekt „Pojednanie w Europie – zadanie Kościołów w Ukrainie, Białorusi, Polsce i Niemczech”, w którym od ponad 25 lat biorą udział oficjalni przedstawiciele Kościołów ewangelickich, prawosławnych i rzymskokatolickiego z państw projektu. Wpłaty można dokonywać na konto Polskiej Rady Ekumenicznej
W obecnych, ciężkich czasach zarówno w podzielonej politycznie i religijnie Polsce jak i w krajach całego świata (Ukraina, Rosja, Autonomia Palestyńska, Izrael itp.) oprócz pokoju ważna jest również jedność religijna chrześcijan. Większość wierzy w jednego i tego samego Boga dlatego nie dzielmy się na lepszych, gorszych lecz żyjmy razem bez podziałów religijnych.
AK
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.