Trzy wystawy na trzecie urodziny Zamku
25 stycznia Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie będzie świętował trzecie urodziny. — Z tej okazji zapraszamy na trzy wystawy, które prezentują osiągnięcia młodych polskich projektantów — mówi Ewa Gołębiowska, dyrektorka Zamku.
Pierwsza z wystaw to „Najlepsze dyplomy projektowe”, czyli efekt dorocznego konkursu organizowanego przez Zamek wspólnie z kwartalnikiem 2+3D. Wystawa prac 22 absolwentów polskich uczelni projektowych zostanie pokazana także w Krakowie, Poznaniu i Warszawie. Honorowy patronat nad ekspozycją objęli minister kultury i dziedzictwa narodowego Bogdan Zdrojewski, a także wiceprezes Rady Ministrów Waldemar Pawlak. Ponadto na Zamku zobaczymy jeszcze dwie inne wystawy będące rezultatem pracy studentów. „Wnętrze zaradne” to ekspozycja powstała w trakcie międzyuczelnianych warsztatów, które w zakresie projektowania elementów wyposażenia wnętrz poprowadził w Katowicach Tomasz Rygalik. Natomiast w efekcie cieszyńskich warsztatów z projektowania ekologicznych środków transportu z udziałem profesora Štefana Kleina powstała ekspozycja „Eko-mobile”.
Prezentując te wystawy Zamek chce sprowokować dyskusję na temat możliwości startu młodych projektantów w życie zawodowe, z uwzględnieniem polskich i zagranicznych realiów. Udział w spotkaniu potwierdzili m.in.: Czesława Frejlich (2+3D), Irma Pęciak (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości), Gian Luca Amadei (magazyn o architekturze i designie „Blueprint") i Tomasz Rygalik (projektant, pracownik naukowy londyńskiego Royal College of Art). Ponadto swoim doświadczeniem podzielą się młodzi projektanci, którym udało się osiągnąć sukces: Michał Latko, Jakub Gołębiewski (Marad design), Wojciech Łanecki (Moa) oraz Magda Juszczak, Dorota Kabała i Maya Ober (Knock Out design). Trzecie urodziny Zamku rozpoczną się 25 stycznia o godz. 11.00 właśnie tą dyskusją. Wernisaże zaplanowano w godz. 15.00-16.00, a spotkanie urodzinowe o 17.00. Wystawa „Wnętrze zaradne” potrwa do 2 marca, a dwie pozostałe ekspozycje czynne będą do 24 lutego. Wstęp wolny.
Śląski Zamek Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie to jedyne w Polsce regionalne centrum finansowane przez samorząd, gdzie spotykają się wzornictwo, biznes, edukacja, sztuka i dziedzictwo narodowe. Miejsce stworzono w 2005 roku dzięki funduszom państwa i Unii Europejskiej w celu pobudzenia rozwoju gospodarczego Śląska poprzez wykorzystanie potencjału projektantów i artystów. Media już w pierwszym roku działalności Śląskiego Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie uznały, że jest on najciekawszą realizacją finansowaną z funduszy strukturalnych w województwie śląskim.
Zobacz też:
Drugie urodziny cieszyńskiego Zamku
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
