Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?
Zaloguj się
Jesteś nowy na OX.PL?

Tradycyjny Wielki Piątek

Dziś Wielki Piątek, czyli Czorny Pióntek. Tego dnia obowiązuje ścisły post. Dawna tradycja ludowa nakładała na mieszkańców regionu odpowiednie obowiązki – wszystko po to, aby odpowiednio przygotować się na nadchodzące święta.

Przede wszystkim Wielki Piątek należało rozpocząć już o wschodzie słońca. Tradycyjnie o brzasku powinno się umyć ręce w bieżącej wodzie – dawniej najczęściej chodziło o rzekę, czy też potok. Miało to zagwarantować zdrowie i energię na cały rok.

Tego dnia należało również wypić kieliszek nalewki, jednak z pewnością nie chodziło o przyjemność. Wręcz przeciwnie - Obowiązkowo też w tym dniu należało wypić kieliszek tatarczówki  (nalewki z kłącza tataraku), którą to już dużo wcześniej poprzez moczenie korzenia w spirytusie zazwyczaj gospodarz przygotowywał. Miało to zapewnić zdrowie na cały rok, a szczególnie na niedomagania żołądkowe i reumatyczne. Symbolizowało to też pamiątkę podania Panu Jezusowi przybitemu do krzyża, na gąbce żółci. Do dobrych obyczajów należało też darmowe częstowanie tym trunkiem, czy lekarstwem, przez gospodzkiego przybyłych do miejscowej gospody gości i klientów – wyjaśnia Czesław Stuchlik, miłośnik historii i folkloru z Pogwizdowa.

W Wielki Piątek w kościołach przygotowywane są również Boże Groby, przy których honorowe warty pełnią strażacy z lokalnych OSP.

 

źródło: ox.pl
dodał: JŚ

Komentarze

5
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za komentarze internautów. Wpisy niezgodne z regulaminem będą usuwane.
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Zobacz regulamin
2021-04-02 17:34:54
krzysztof mm: tradycja jest taka, że nie zależnie od tego czy piątek czy świątek, wielki czy mały, biskupi rżną głupa i udają głuchoniemych - ci z Bielska instruują owieczki jak mają się spowiadać, klękać i pokłony oddawać, ale do głowy im rzecz jasna nie przychodzi przy wielkanocy własne winy wyznać i ze swojego udziału w kryciu konsekrowanych pedofilów się publicznie wyspowiadać - żałoba
2021-04-03 07:17:14
Dowgird: Cóś mi sie zdo że to gąbka z octem była...
2021-04-03 09:15:23
sciemal: Kolejne POGAŃSKIE święta otoczone aureolką chrześcijaństwa!
2021-04-03 10:44:47
czesiohill: A gdzieś coś o JP II spotkaliście? Bo wczoraj była rocznica śmierci - i nic? Zapada milczenie, bo "sława" i "świętość" zaczęły uwierać? Ot, i katolickie podejście do życia.
2021-04-03 18:07:35
Po Prostu: JP II jest już passé, po prostu
Musisz się zalogować, aby móc wystawiać komentarze.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.
To również może Ciebie zainteresować:
Ostatnio dodane artykuły: