Tradycja i światowy zasięg
Tradycja i światowy zasięg – tak w dwóch słowach można podsumować XII edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego "O Złotą Wieżę Piastowską". W tym roku po raz kolejny konkursowe zmagania udowodniły, że urokowi Cieszyna nie można się oprzeć, a wiersze o nim piszą nie tylko ludzie stela.
Mnóstwo wierszy i tylko ośmiu laureatów, jury miało więc nie lada "orzech do zgryzienia". Po burzliwych obradach udało się jednak wybrać te wyjątkowe i bliskie sercu. Nadesłane prace oceniło jury w składzie: Maria Aulich - redaktor Głosu Nauczycielskiego, czł. Związku Literatów Polskich-Warszawa, Barbara Dziekańska – krytyk literacki i muzyczny członek Związku Literatów Polskich – Katowice oraz Beata Kalińska –poetka, przewodnicząca Grupy Literackiej „Nawias” przy ZO ZNP w Cieszynie.
Kto w tym roku otrzymał Złotą Wieżę Piastowską?
W tym roku podczas XII Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego ''O Złotą Wieżę Piastowską" pierwsze miejsce zdobył Piotr Zemanek z Bielska-Białej. II nagroda "Srebrna Wieża Piastowska" oraz Puchar Prezesa ZNP powędrowały do rąk Witolda Turanta z Górek Wielkich. III nagrodę "Brązową Wieżę Piastowską" otrzymała Dorota Ryst z Warszawy.
Wśród nagrodzonych w konkursie znaleźli się również: Gabriel Mirecki z Cieszyna, który otrzymał Nagrodę Burmistrza Miasta, Cecylia Suszka z Koniakowa laureatka Nagrody Starosty Cieszyńskiego, oraz Ida Sieciechowicz z Madrytu, której jury postanowiło przyznać Nagrodę Prezesa Okręgu Śląskiego ZNP. To jednak nie koniec... Nagrodę Prezesa Oddziału ZNP otrzymała Irena Suchy z Cieszyna, a wyróżnienie powędrowało do Lidii Cader z Żywca.
- Zmienia się stylistyka, zmieniają się problemy... Dwanaście lat Konkursu Poetyckiego „O Złotą Wieżę Piastowską" pokazuje, że zmienia się także tematyka utworów prezentowanych przez autorów Ziemi Cieszyńskiej, ale i mieszkańców odległych stron świata. Czy poezja przegrywa z rzeczywistością? Chyba nie... Rzeczywistość jest szybsza, świat kręci się intensywniej, jednak poezja trwa. Korzystamy z niej, gdy mamy do czynienia z wartościami niepowtarzalnymi, doniosłymi... - podkreślał Jerzy Nogowczyk starosta cieszyński, dziękując organizatorom konkursu za determinację i silę tworzenia, która niewątpliwie wymaga ogromnego wysiłku. Podziękowania skierowane zostały również w stronę laureatów.
Tego dnia nie zabrakło wyjątkowych chwil. Statuetkę Przyjaciela Związku Nauczycielstwa Polskiego otrzymali: Marek Kuniec - członek Zarządu Powiatu Żywieckiego oraz Mirosław Dziergas - dyrektor Wydziału Turystyki, Kultury, Sportu i Promocji Powiatu Żywieckiego.
- Człowiek nie żyje sam, potrzebuje przyjaciół i wsparcia, dlatego właśnie Okręg Śląski Statuetką Przyjaciela Związku Nauczycielstwa Polskiego wyróżnia tych, którzy pracują razem z nami przez cały rok, tworzą naszą oświatę i poezję... - podsumowała Jadwiga Lincer prezes Oddziału ZNP w Cieszynie.
Spotkanie uświetniły występy kapeli Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej pod kierunkiem Piotra Gruchela oraz Wyższobramskiego Chóru Kameralnego pod kierunkiem Piotra Sikory.
Barbara Stelmach-Kubaszczyk
Komentarze
Dodając komentarz, akceptujesz postanowienia regulaminu.
Nie masz konta? Zarejestruj się i sprawdź, co możesz zyskać.